עמי גינזבורג

הנפקת זכויות.

גיוס הון במניות חדשות שחברה מנפיקה רק לבעלי מניות קיימים בה, ולא למשקיעים חדשים. כל אחד ממחזיקי המניות הקיימים מקבל זכות לרכוש מניות נוספות, לרוב בהנחה מסוימת על מחיר השוק. מי שינצל את זכותו יוכל לקבל מניות נוספות בהנחה שכך יימנע מדילול חלקו לאחר שגיוס ההון יושלם.

צילום: איור : דובי קייך

מכיוון שהן נותנות הנחה לבעלי המניות, לזכויות עצמן יש ערך כלכלי. לכן יש מחזיקי מניות שמעדיפים לסחור בזכויות ולמכור אותן, במקום לממש אותן לרכישת מניות נוספות.

חברה שמבצעת הנפקת זכויות עושה כך משום שהיא זקוקה להון טרי כדי לבצע השקעות, ליטול הלוואות חדשות, או לפרוע הלוואות ישנות. הענקת הזכויות מאפשרת לבעלי המניות הקיימים לשמור על חלקם בלי שידולל. זוהי דרך של החברה לגייס הון בצורה הוגנת מול בעלי המניות הקיימים.

הנפקת זכויות היא חלופה מהירה וזולה יחסית לגיוס הון כשמחיר המניה יורד באופן חד. לעתים תהליך כזה קורה בעקבות משבר כללי בשוק, או מפני שהחברה עצמה נקלעה למשבר. ביצוע הנפקת זכויות מאפשר לבעלי המניות לתמוך בחברה ולתת לה זמן להתאושש. הזרמת הון כזו נעשית באופן מהיר וחוסכת לחברה את תהליך גיוס ההון מהציבור הרחב, על המגבלות שקיימות בו.

כדי שיוכלו לממש את הזכויות, צריכים בעלי המניות להביא "כסף מהבית" כדי לרכוש מניות חדשות. לא לכל בעלי המניות יש כסף נוסף (או רצון להגדיל את השקעתם), ולכן לא כל הזכויות ימומשו.

שתי חברות שנקטו בשנים האחרונות גיוסי הון בדרך של זכויות הן אפריקה ישראל ואי.די.בי פיתוח. שתיהן עשו זאת כחלק מהסדר החוב שבוצע בהן. הנפקות הזכויות נועדו לגייס הון בעיקר מבעלי השליטה בהן - לב לבייב באפריקה ישראל ואדוארדו אלשטיין באי.די.בי. בחלק מהגיוסים האלה השתתפו גם בעלי מניות מיעוט מהציבור.

למרות גיוסי ההון התכופים, אפריקה לא הצליחה להיחלץ, והחברה מתמודדת כיום עם צורך בהסדר חוב נוסף. גם אי.די.בי עדיין שרויה במצוקת מזומנים, וחלק מההון שהיא זקוקה לו מגיע אליה מבעל השליטה.

הנפקות זכויות נעשות לא פעם גם בשותפויות לחיפושי נפט וגז. השותפויות נזקקות לגיוסי הון תכופים כדי לממש את החיפושים, והדרך המהירה והקלה בעבורן היא להציע את הזכויות לבעלי יחידות השתתפות קיימות.

לעתים קרובות לחבילת הזכויות מצורפות אופציות שונות, שהופכות את גיוס ההון לאטרקטיבי יותר לבעל היחידות. בישראל גיוס הון באמצעות זכויות נחשב לפופולרי יחסית, ולדרך נוחה ופשוטה לחברות בורסאיות לגיוס הון מבעלי השליטה והציבור שמחזיק בהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker