לאומיות או גלובליזציה? המסחר בבורסות העולם כבר בחר

הגלובליזציה של השנים האחרונות מושפעת מאוד מהגירת עמים גדולה ממדינות מתפתחות, חלקן שסועות במלחמות פנימיות, למדינות מפותחות. מצדדי הגלובליזציה טוענים כי מכיוון שהתהליך אינו הפיך, מוטב לאמץ את המהגרים ולסייע להם

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כינוי לתהליך שבו הגבולות הלאומיים והגיאוגרפיים מיטשטשים, ואילו קשרים פוליטיים, כלכליים ותרבותיים בין עמים, גופים ומדינות - גם רחוקות מאוד - מתרחבים ומעמיקים.

התהליך התרחש לאורך כל ההיסטוריה האנושית, קיבל דחיפה חזקה בתחילת המאה ה-19 עם המהפיכה התעשייתית, הואץ עם סיום מלחמת העולם השנייה ותחילת שידורי הטלוויזיה, וקיבל תנופה אדירה עם מהפכת המחשוב והתקשורת של 30 השנים האחרונות.

רבים רואים בתוצאות משאל העם של בריטניה (ברקזיט) נסיגה מתהליכי הגלובליזציה וחזרה למסגרת של התבדלות לאומית. ואולם רבים אחרים סבורים כי הגלובליזציה אינה יכולה ללכת לאחור. הבחירה של הבריטים היא רק ניסיון לעכב את הגלובליזציה ולשלוט בה, אך לא לדחות אותה לחלוטין.

הגורמים שמאיצים את הגלובליזציה בדורנו הן התפתחויות טכנולוגיות, פוליטיות וכלכליות. רשתות התחבורה המהירות מאפשרות לאנשים וסחורות לנוע על פני הגלובוס במהירות גבוהה. רשתות התקשורת החדשות מעבירות אירועים ורעיונות ממקום למקום בזמן אמת ומאפשרות לכל תושבי כדור הארץ להיות שותפים לאותן חוויות. גלובליזציה כלכלית כוללת בין השאר הקלות במכס במטרה לעודד סחר בינלאומי, הקמת מפעלים במדינות שבהן זול ויעיל יותר לייצר, ואימוץ כללי מיסוי אחידים בין מדינות. גם הקמת מוסדות כלל עולמיים כמו הבנק העולמי והאו"ם הם חלק מהגלובליזציה.

גם המסחר בשוקי ההון הוא גלובלי. הוא מאפשר למשקיעים לקנות נכסים פיננסיים בכל העולם כמעט בכל זמן. כלכלות העולם קשורות זו בזו, וכשמתחולל משבר בבורסה של מדינה גדולה וחשובה כמו סין, ארה"ב או בריטניה, כל שוקי ההון בעולם מגיבים לכך בעוצמה.

תהליכים גלובליים כוללים גם קואליציות והתארגנויות של מדינות לגופים כלכליים ופוליטיים. מדינות האיחוד האירופי מסדירות יחד את הסכמי הסחר ביניהן. מדינות גוש היורו אימצו מטבע משותף כדי לייעל סחר ולהסדיר תנועת עובדים ואזרחים ביניהן. ארגון המדינות המפותחות, OECD, מבצע מחקרים על כלכלת החברות בו, כדי לכוון אותן לאימוץ מודלים כלכליים משותפים. באופן זה הארגון מסייע לצמצם פערים בהתפתחות של המדינות.

הגלובליזציה של השנים האחרונות מושפעת מאוד מהגירת עמים גדולה ממדינות מתפתחות, חלקן שסועות במלחמות פנימיות, למדינות מפותחות. מצדדי הגלובליזציה טוענים כי מכיוון שהתהליך אינו הפיך, מוטב לאמץ את המהגרים ולסייע להם. ואולם לגלובליזציה יש גם מתנגדים לא מעטים וקולניים למדי. המתנגדים מצד שמאל קובלים על הפגיעה במעמד הפועלים במדינות המפותחות ועל העברת מפעלים למדינות מתפתחות. המתנגדים מימין, כמו המועמד לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ, קובלים בעיקר נגד גלי הגירה בטענה שהם משבשים את המרקם החברתי וגורמים לחיכוכים תרבותיים ומתחים פנימיים במדינות היעד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker