הצפת ערך

Return on Equity

הפרמטר שמודד את הרווח שמשיגה חברה על ההון שהשקיעו בה בעלי המניות, וכן מודד עד כמה היא יעילה לעומת חברות דומות לה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: דובי קייך
עמי גינזבורג

תשואה על ההון.

זהו פרמטר שמודד את הרווח שמשיגה חברה על ההון שהשקיעו בה בעלי המניות, וכן מודד עד כמה היא יעילה לעומת חברות דומות לה. התשואה מחושבת דרך הרווח השנתי כשהוא מחולק בהון העצמי של החברה. ההון העצמי כולל את ההון שהשקיעו בעלי המניות בחברה והרווחים שצברה.

נניח, למשל, שחברה גייסה מבעלי המניות שלה הון של 100 מיליון שקל. היא ניצלה את ההון כדי לבצע השקעות והתחילה לפעול. בתום השנה הראשונה לפעילותה היא הרוויחה 12 מיליון שקל. התשואה שהושגה על ההון שלה תהיה 12% (12 חלקי 100). עכשיו נניח שהחברה לא חילקה דיווידנד, וגם בשנה השנייה הרוויחה 12 מיליון שקל. כעת התשואה על ההון העצמי שלה ירדה ל-10.7% (12 חלקי 112). הסיבה היא שההון העצמי גדל בזכות הרווח מהשנה הקודמת, אבל החברה לא ניצלה את הגידול בהון להפקת רווח גבוה יותר.

אחת הדרכים להשיג תשואה גבוהה יותר להון היא לגייס חלק מהמשאבים בחוב, ולא בהון עצמי. נניח שאותה חברה גייסה את ה–100 מיליון שקל בצורה אחרת - 50 מיליון שקל בהשקעת הון של בעלי המניות ו-50 מיליון שקל בחוב שעליו היא משלמת ריבית של 6% בשנה. בתום השנה הראשונה יהיה לה רווח של 12 מיליון שקל מפעילות, והוצאות ריבית של 3 מיליון שקל בגין החוב. לפיכך, הרווח שלה יהיה 9 מיליון שקל. הרווח (לפני מס) אמנם קטן יותר, אבל התשואה להון גבוהה יותר - 18% (9 חלקי 50). הסיבה לכך היא שבעלי המניות פועלים באופן יעיל יותר, ומשתמשים גם בהון זר ליצירת תשואה.

עם זאת, גידול בחוב מעלה גם את רמת הסיכון. אם הרווח של החברה יהיה קטן יותר, ייתכן שלבעלי המניות לא יישאר דבר אחרי תשלומי הריבית. היעילות שמושגת באמצעות השימוש בחוב אפשרית רק אם הרווח גבוה מספיק.

תשואה להון היא פרמטר חשוב במיוחד בתמחור של בנקים, משום שהון הוא אמצעי ייצור מרכזי אצלם. הבנקים משתמשים בהון שהם מגייסים - לרבות זה שמגויס דרך אג"ח ופיקדונות של לקוחות - כדי להעניק הלוואות. חלק ניכר מההשוואה בין הבנקים נעשה לפי תשואה על ההון. ככל שלבנק מסוים יש הון גדול יותר כך הוא יכול לתת יותר הלוואות, לייצר מהן יותר רווחים, וגם לעמוד בדרישות רגולציה מחמירות יותר.

לכן, כשמשקיעים שוקלים באיזה בנק כדאי להשקיע, הם בוחנים קודם כל כמה תשואה הוא מייצר על ההון לאורך זמן. אם בנק א' מצליח לייצר תשואה להון של 12% ובנק ב' מייצר 9%, סימן שבנק א' יעיל יותר - הוא מצליח להפיק רווח גדול יותר מכל הלוואה שהוא נותן, עובדיו פוריים יותר, ואולי גם זולים יותר. משקיעים יעדיפו להשקיע בבנק יעיל יותר, ויתמחרו את מניותיו במכפילי רווח והון גבוהים יותר.

השוואת התשואה על ההון אפשרית גם בחברות אחרות מאותו ענף, ולא רק בבנקים. במקרה כזה חשוב לשים לב שמבנה ההון של החברות דומה. אם אחת מהן ממונפת מאוד והשנייה לא, ההשוואה תצטרך להביא זאת בחשבון ולנטרל את מרכיב החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker