מניה על הכוונת |

אחרי תשואה שנתית ממוצעת של 25% בחמש שנים, האם סטארבקס עדיין מהווה הזדמנות?

מניית רשת בתי הקפה זינקה בכ-70% ב-2015 ■ החברה נסחרת כיום לפי שווי של כ-80 מיליארד דולר

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמרי זרחוביץ'

חברת סטארבקס, שהוקמה ב–1971 בסיאטל, היא רשת בתי הקפה הגדולה בעולם המונה כ–24 אלף סניפים. החברה יצאה לראשונה מארה"ב ב–1996, וכיום פועלת בכ–70 מדינות. באחרונה היא אף פתחה סניף במילנו, מולדת האספרסו.

סטארבקס מפעילה אלפי סניפים באירופה, אבל הצלחתה במדינות אלה מוגבלת יחסית. כך למשל, רק ב–2015, לאחר 17 שנה בבריטניה, הגיעה הרשת במדינה לרווחיות. חלק ניכר מהסניפים של החברה פועלים באמצעות זכיינים.

קפה הפוך
צילום: Chris Ratcliffe / בלומברג

בסוף 2014 השיקה החברה אפשרות להזמין ולשלם בסניפיה דרך אפליקציה, וכך נחסכות לסניף עלויות של כוח אדם. מגמת התשלום באפליקציה עדיין בחיתוליה, אך בשיחת הוועידה האחרונה עם האנליסטים עידכנה סטארבקס כי ב-300 הסניפים העמוסים ביותר שלה, כ-10% מהעסקות נעשות באפליקציה וכ-20% מהן בשעות השיא. בארה"ב לבדה יש לאפליקציה 19 מיליון משתמשים.

הכנסות החברה ברבעון השני של שנת הכספים הסתכמו בכ-5 מיליארד דולר, גידול של יותר מ-9% לעומת הרבעון המקביל ב-2015. הכנסות החברה מסניפים דומים (לא כולל הסניפים החדשים שנפתחו במהלך השנה) עלו בארה"ב ב-9%, באזור אסיה־פסיפיק ב-5% ובאירופה רק ב-1%. בשורה התחתונה רשמה החברה זינוק של 36% ברווח הנקי, שהסתכם ב-692 מיליון דולר, או 46 סנט למניה.

בבית ההשקעות אופנהיימר מציינים כי מנועי הצמיחה של סטארבקס הם רכישות דרך המובייל, התרחבות באסיה, ובסין בפרט, וכן מוצרי צריכה של החברה כמו כוסות וקפה להכנה ביתית. המכירות של מוצרי הצריכה בארה"ב הפתיעו לטובה ברבעון שהסתיים ב-27 במארס ותרמו לרווחיות, שקוזזה ברווחיות מאכזבת באסיה־פסיפיק ובאירופה.

מניית החברה זינקה בכ-70% ב-2015, אך מתחילת 2016 נחלשה ב-4%. החברה נסחרת כיום לפי שווי של כ–80 מיליארד דולר. בחמש השנים האחרונות הניבה מנייתה תשואה שנתית ממוצעת של 25%. באופנהיימר קבעו למניה המלצה של "תשואת יתר" עם מחיר יעד של 65 דולר - 12% מעל מחירה כיום. המחיר משקף מכפיל של 34 על הרווח הצפוי בשנת הכספים שנגמרת בספטמבר, ומכפיל של 30 על הרווח הצפוי בשנה הבאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker