הצפת ערך |

Group of Eight - מדינות ה-G8

מועדון יוקרתי שבו חברות שמונה המדינות התעשייתיות החזקות והעשירות בעולם: ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, יפן, איטליה, קנדה ורוסיה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמי גינזבורג

G8 (קבוצת השמונה).

מועדון יוקרתי שבו חברות שמונה המדינות התעשייתיות החזקות והעשירות בעולם: ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, יפן, איטליה, קנדה ורוסיה. מנהיגי המדינות נפגשים אחת לשנה לפסגה של דיונים (פסגת G8), שנערכים באתר תיירות יוקרתי במדינה מארחת תורנית. בפסגה דנים המנהיגים בסוגיות כלכליות ופוליטיות שנמצאות על סדר יומו של עולם.

לדיונים במועדון השמונה אין הרבה ערך פרקטי, מאחר שאין למועדון גופי ביצוע שתפקידם להפוך את הצהרות המנהיגים לפעולות. הפגישות נועדו בעיקר כדי לקרב בין מנהיגי העולם, ליצור ביניהם אווירה נעימה, ולאפשר להם להחליף דעות בצורה בלתי אמצעית. וכמובן, הפסגה מאפשרת להם להצטלם כשהם פוסעים יחד על רקע מרחבים מוריקים, בניסיון לשדר אחדות דעים ואינטרסים. זה הרבה יותר נעים מלהצטלם אחרי פיגועי טרור המוניים.

לעתים, בעיקר בעתות משבר, נולדות בפסגת G8 הצהרות שמהדהדות בפורומים כלכליים רחבים יותר ובעלי אופי ביצועי יותר, כגון מועדון G20, או כינוסי קרן המטבע הבינלאומית. ואולם לרוב מדובר בהצהרות חלולות שאינן משפיעות על איש.

איור: דובי קייך

הרכבו של מועדון G8 השתנה עם השנים בהתאם להתפתחויות פוליטיות, מחלוקות בינלאומיות ויריבויות פנימיות בו. ב–2014 הושעתה רוסיה מההשתתפות בפסגה השנתית, בעקבות פלישתה לחצי האי קרים. רוסיה אף היתה אמורה לארח את הפסגה באותה שנה בעיר סוצ'י. ההשעיה, שנחשבת ל"זמנית", עדיין נמצאת בתוקף ובאמצעותה משדרות החברות האחרות במועדון את חוסר הנחת שלהן ממדיניותה של רוסיה באוקראינה. את מקומה של רוסיה ממלא כעת האיחוד האירופי, שארח את הפסגה של 2014 בבלגיה. רוסיה עצמה מזלזלת בהחלטה ובפסגה, ומנהיגה ולדימיר פוטין לא מוכן לקבל תנאים שיאפשרו את שובו אליה. לכן, באחרונה יש המכנים את המועדון G7 ורוסיה.

למדינות ה–G8 יש כמובן עוצמה כלכלית לא מבוטלת. התוצר הכלכלי של שמונה החברות מייצג כמחצית מכלכלת העולם. זאת, אף שמספר התושבים החיים בהן הוא כ–15% בלבד מתושבי העולם. במהלך השנים נשמעו קריאות להרחיב את המועדון ולצרף אליו חמש מדינות מתפתחות שמייצגות כוח כלכלי עולה: ברזיל, סין, הודו, מקסיקו ודרום אפריקה. מדינות אלה לא צורפו, אבל לפסגת המנהיגים היוקרתית מוזמנים מדי פעם ראשי ממשלות ומנהיגים של מדינות אחרות לצורך דיונים שקשורים אליהם.

היוזמה להקמת המועדון נולדה ב–1973, בעקבות משבר האנרגיה ועליית מחירי הנפט. אלה היו שנים של משבר כלכלי עולמי, ובהנהגות המדינות נרשמה תחלופה גבוהה. הפסגה הראשונה נערכה רק בנובמבר 1975 בצרפת, וארח אותה נשיאה אז, ואלרי ז'סקאר דה־סטאן. באותה שנה כלל המועדון רק שש חברות. קנדה הצטרפה שנה מאוחר יותר ורוסיה הצטרפה למועדון רק ב–1997, שמונה שנים לאחר נפילתה של חומת ברלין והתפרקות ברה"מ.

פסגת G8, שמתרחשת על פני יומיים, נערכת לרוב במאי או ביוני. היא מתמקדת בכמה נושאים אקטואליים מרכזיים. הפסגה של 2012, שהתקיימה בלונדון, דנה בסוגיות של סחר בינלאומי, שקיפות ממשלתית, מיסוי בינלאומי והמשבר בסוריה. הפסגה של 2015, שנערכה בגרמניה, דנה במצבה של הכלכלה העולמית ומדיניות חוץ וביטחון. השנה תיערך הוועידה בסוף מאי, ביפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker