דור המילניום: מבלים, צורכים, מודאגים מהעתיד - וממעטים לחסוך

ילידי שנות ה-80 וה-90 נולדו לעידן של שפע, ומתבגרים בתקופה של ריבית נמוכה, אינפלציה אפסית ומחירי דירות בשמים ■ כתוצאה מכך, הם מתמקדים בהנאות של היום, ממעטים לחסוך למחר, מפתחים חשדנות במערכת הפיננסית וגם תלות בהוריהם

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמרי זרחוביץ'

הם צעירים בני 36-18. הם משכילים ומדלגים בין עבודות. הם אוהבים לקנות בגדים אופנתיים ולהצטייד באייפון המעודכן ביותר, באוזניות מגניבות ובמצלמת גו־פרו. הסמארטפון מרותך להם ליד. הם מצלמים כל דבר, בעיקר את עצמם כמובן. הם אוהבים לאכול בחוץ ולנסוע לחו"ל לפחות פעם בשנה, ודואגים שכל העולם יידע, דרך הרשתות החברתיות, איפה הם נמצאים ומבלים, ועם מי.

אלא שלצד החיים הטובים, ואולי בגללם, לא נשאר להם הרבה כסף לחסכונות. הם גם מודאגים ממצבם הכלכלי ומהעתיד באופן כללי, אך ההתנהגות שלהם מלמדת שהם לא ממש חושבים לטווח ארוך ואינם מתכננים את העתיד.

פסטיבל קוצ'לה בקליפורניה. כרטיסי האשראי נשלפים במהירותצילום: רויטרס

נא להכיר, זהו דור המילניום (millenials) - הדור הראשון שנכנס לשנות הבגרות בתחילת האלף השלישי. לעתים הם מכונים גם דור ה-Y - ילידי שנות ה-80 וה-90. דפוסי ההתנהגות שלהם, הצריכה, החיסכון וההשקעות שלהם שונים מאלה של הדורות שקדמו להם. הם אלה שיקבעו איך תראה כלכלת העולם בשנים הבאות.

הנה כמה נתונים דור המילניום: הוא מונה כיום כ-2 מיליארד איש בעולם. כ-85% מהם גרים במדינות מתפתחות. כוחם בשוק העבודה גדל והולך. בארה"ב הם כבר כוח העבודה הגדול ביותר, ובתוך 10 שנים הם יהיו 75% מכוח העבודה במדינה. הצריכה השנתית שלהם בארה"ב מגיעה כבר ל-1.3 טריליון דולר, ולפי דו"ח שפירסם בנק ההשקעות מריל לינץ' ב-2015, היא תנסוק ל-8.3 טריליון דולר בתוך עשר שנים.

דור מוגדר כתקופה של 19 שנה. להבדלים התרבותיים והדמוגרפיים בין הדורות יש השפעה מכרעת על הכלכלה. לכל דור יש מאפייני צריכה שונים, שנובעים גם משינויים טכנולוגיים. מאפיינים אלה גורמים לעלייה של תחומי פעילות חדשים וסגירה של עסקים ותיקים. כל דור גם מתאפיין בגישה אחרת לחסכונות, מה שמשפיע על העברת הון בין־דורית.

דור ה-Y הוא חלק משרשרת הדורות: דור הבייבי־בום נולד לאחר מלחמת העולם השנייה; אחריו מגיעים דור ה-X (ילידי שנות ה-60 ו-70), דור ה-Y (ילידי שנות ה-80 וה-90), ודור ה-Z (נולדו לאחר 2000).

הדורות המבוגרים (בייבי־בומרס ודור ה-X) נחשבים לשמרנים יותר, בזבזנים פחות ונוטים להישאר במקום עבודתם שנים רבות. בבגרותם הם גם נהפכו לממלכתיים יותר - מאמינים במוסדות השלטון, במוסדות פיננסיים ובתפישות המסורתיות לגבי דמוקרטיה וכלכלה.

הדור הצעיר מתנהג אחרת, גם בגלל חוסר ניסיון, אך לא רק. השליפה של כרטיס האשראי מהירה בהרבה. לא נדיר במיוחד, למשל, להיתקל בצעירים שמעדיפים ביקור בחו"ל פעם־פעמיים בשנה במקום להפנות את הכסף לחסכונות לטווח ארוך. תרבות הצריכה בולטת גם בתחומים אחרים, או כפי שבני הזוג הסוציולוגים תמר ועוז אלמוג הגדירו זאת בספרם "דור ה-Y בישראל": "זהו הדור הראשון שגדל בחברת שפע, עם תפישה הדוניסטית שאומרת, 'חיים בשביל ליהנות, ונהנים בעיקר באמצעות קניות ובילויים'".

הבייבי־בומרס ודור ה-X נהפכו לעשירים יותר מהוריהם, שחלקם עדיין גרו בצריפים, לא החזיקו במכוניות והיו יוצאים לחופשות ולבילויים יקרים הרבה פחות. בני דור המילניום אמנם מקפידים לשמור על רמת חיים גבוהה ולהישאר בקדמת הטכנולוגיה, אך דרכם לעצמאות פיננסית קשה יותר. ההורים שלהם מסייעים להם עדיין במגוון הוצאות: במימון הלימודים ושכר הדירה, בהון התחלתי לרכישת דירה, בביטוחים ובטיפולים פסיכולוגיים. בלי ההורים, רבים מהצעירים של ימינו היו מתקשים לסגור את החודש בלי לרדת ברמת החיים. עם זאת, שיעור הבעלות על מכוניות ודירות נמצא בירידה, ומוריד את הוצאות הצעירים.

>> להגדלת התרשים לחצו כאן

לפי סקר של פירמת הייעוץ וראיית החשבון פיו (Pew), שהוצג בספר של בני הזוג אלמוג, גם ההורים של דור המילניום עברו שינוי תפישתי. רק שליש מההורים האמריקאים חשבו ב-2012 שילדיהם צריכים להיות עצמאים מבחינה 
כלכלית בגיל 25. 20 שנה קודם לכן חשבו 80% מההורים כי ילדיהם צריכים להיות עצמאים עד גיל 22.

"סגנון החיים של בני הדור הזה מקשה עליהם לחסוך", אומר שי ירון, מנכ"ל קרנות הנאמנות באלטשולר שחם. "כולם רוצים לחיות ברמת החיים שהם רואים סביבם. גם עובדי ההיי־טק, שיש להם יותר כסף יחסית, אבל פחות ביטחון תעסוקתי, לא חוסכים מספיק בגלל תרבות הצריכה. אם בני דור המילניום לא ידאגו לעצמם, תהיה להם בעיה גדולה מאוד בפנסיה. זה נכון שמי שעושה שיעורי בית ורואה את התשואות הנמוכות חוסך פחות, אבל זה עניין של חינוך. צריך להבין שגם המספרים הקטנים מצטברים".

התחושה שצריך לשמור חסכונות לימי סגריר מנותקת למדי מהאופי של דור המילניום בעולם המערבי. אולי משום שהם לא חוו מצוקה של ממש בימי חייהם. הדורות הוותיקים יותר חוו את מלחמת העולם השנייה, באופן ישיר או דרך הוריהם. הבייבי־בומרס ודור ה-X חוו את משבר הנפט של שנות ה-70. חלק מהם ראו את החסכונות שלהם נחתכים בהתפוצצות בועת ההיי־טק בשנת 2000 ובמשבר הכלכלי ב-2008.

עם זאת, הצורך לחסוך מתגבר כשהדור הצעיר מתבגר, מתמסד, מקים משפחה ומוליד ילדים. התופעה של משיכת גיל ההתבגרות עד לשלהי שנות ה-20 ומעבר לכך דוחה עבור רבים מדור המילניום את שלב ההתמסדות. רובם עדיין חיים חיי רווקות נטולי דאגות, ורק מעטים כבר חווים בפועל את הקושי לפרנס משפחה. אפשר להניח שחלק מההתנהגות שמיוחסת כיום ל"אופי" של דור המילניום ישתנה עם המעבר שלהם משלב המתבגרים לשלב ההורים.

תקופה של ריבית ואינפלציה נמוכות

הסרט The Big Short (נקרא בישראל: מכונת הכסף) מספר את סיפורו של משבר הסאבפריים בארה"ב. הוא מספר על קומץ אנשים שצפו את המשבר בשוק הדירות והמשכנתאות, זיהו את הסכנות הגלומות בשוק וניסו להרוויח מכך דרך הימור נגדי. ואולם יותר משהסרט עסק במיעוט, הוא עסק ברוב הגדול שהאמין במערכת הכלכלית בצורה כמעט עיוורת.

אחד הדברים שהשפיעו על דור המילניום ועל תפישתם לגבי השקעות ושוק ההון הוא המשבר הזה, שרבות מהשפעותיו עדיין ניכרות בכלכלה העולמית. הם ראו את החסכונות של ההורים נחתכים, והאמון שלהם במנגנון של שוק ההון, ובמערכת הפיננסית כולה - נסדק.

עופר בן שימול

בסוף הסרט אומר המספר כי עשרות בנקאים נכנסו לכלא בעקבות מעורבותם בתהליכים שהובילו למשבר. ואולם מיד הוא מודה שזאת רק בדיחה - אף בנקאי לא נאסר. בני הדור הצעיר כבר רגילים לשחוט פרות קדושות ולמשפטי שדה בפייסבוק, אבל הם מתקשים לקבל את ההיגיון הטמון במערכת הפיננסית הממוסדת. הם לא לבד.

"יש כיום בעולם סקפטיות בתחומים רבים, וגם בעולם הפיננסים. קל לחשוב שמשהו מערכתי לא עובד, אבל כחושבים על כך באופן עמוק - שלא יהיו חסכונות - אז מבינים שצריך לחסוך", אומר ירון.

ואולי זה לא רק פער בין־דורי. העולם נמצא במצב ייחודי שלא היה בעבר - הריבית הממשלתית אפסית, והיא כזאת כבר תקופה ארוכה. סביבת הריבית הנמוכה פוגעת בתשואות של כל המשקיעים בכל הגילים, ולא מעודדת אנשים לחסוך. החסכונות מתרחקים עוד יותר כשחלק גדול מהצעירים, במיוחד בארה"ב, נושאים על גבם הלוואות גבוהות שמימנו את לימודיהם. לפי סקר פיו, ל-80% מבוגרי המכללות הצעירים בארה"ב יש לפחות הלוואה אחת לטווח ארוך שהם נדרשים להחזיר. מסקר שנעשה על ידי פייסבוק עולה כי קרוב למחצית הצעירים תופשים מצב של היעדר חובות כהצלחה כלכלית.

גם היעדר האינפלציה (עליית מחירים) מאפשר להחזיק חלק גדול מהכסף במזומן בלי לשלם על כך שום קנס. לפי סקרים שנערכו בארה"ב, הצעירים מחזיקים במזומן סכום גבוה פי שלושה מהסכום שהם משקיעים במניות. התשואות הנמוכות והרצון לשמור את הכסף למטרות צריכה הן רק חלק מהסיבות.

ומהי תפישת ההשקעות של הדור הזה? האם הוא אוהב סיכון יותר מהדורות הקודמים? לא בטוח. משקיעים צעירים ולא מנוסים נוטים להשקיע בנכסים מסוכנים יותר, במטרה להשיג תשואות גבוהות יותר. אלא שסקר של UBS מ-2014 מראה כי יותר משליש מהצעירים מסתפקים בכך שתיק ההשקעות שלהם יניב תשואה הדומה לתשואת השוק, ולא מעבר לכך. מנגד, כרבע מהנשאלים השיבו שההשוואה לשוק מעניינת אותם פחות - הם מתמקדים בהגשמת מטרותיהם האישיות.

סקר של PwC מעלה ספק לגבי ההבנה הפיננסית של בני דור המילניום, שקרוב לשליש מהם נמצאים במינוס בבנק. רבע מהצעירים הראו בקיאות בסיסית במונחים פיננסיים, ורק 8% הציגו בקיאות גבוהה. עם זאת, רק 27% מהנשאלים התייעצו עם מומחים פיננסיים לגבי החסכונות שלהם. סקר אחר של UBS הראה כי 71% מהאנשים מעדיפים ללכת לרופא שיניים מלדבר עם היועץ שלהם בבנק.

עם זאת, צעירים שכבר החליטו להיעזר ביועצי ההשקעות בבנקים, לא חוסכים באופן שונה. לדברי עופר בן שימול, ראש ענף ייעוץ בהשקעות בבנק לאומי, "אם בן אדם מחליט להשקיע לבד, יכול להיות שהאפיקים והמידע שאליהם הוא נחשף משתנים מדור לדור. ואולם לא ניתן לראות אצלנו משהו שמייחד קבוצת גיל מסוימת, או נטייה להשקיע בענף מסוים באופן חריג בהשוואה לקבוצת גיל אחרת.

"לדעתי, כשאנשי דור המילניום מגיעים לשלב שהם יכולים לחסוך, הם מתנהגים כמו כולם. עם זאת, בהקשר של חיסכון, אנחנו כן רואים מאפיין התנהגותי. למשל, אנשים שמתקשים לצבור הון ורואים שחלום הדירה מתרחק, מחליטים לשנות כיוון ולהוציא את הכסף על חופשות".

>> להגדלת התרשים לחצו כאן

מתייעצים בחברים - אמיתיים ווירטואליים

בסמארטפון שיושב בכיס האחורי של הג'ינס "יושבת" האפליקציה של הבנק, או כל אפליקציית השקעות אחרת, לצד האפליקציות של אתרי החדשות. כותרות על צניחה במחיר הנפט, ספקולציות על העלאת ריבית או מתיחות בגוש היורו, נמצאות במרחק קליקים ספורים לרכישת ניירות ערך או מכירתם. המהירות שבה דור המילניום עושה לייק באינסטגרם מחלחלת גם לעולם ההשקעות. אם פעם היו למשקיעים אורך רוח וזמן לעכל את החדשות לפני שהם מבצעים שינויים בתיק ההשקעות, המשקיעים הצעירים מחפשים חוויה אחרת, שלא בהכרח מתאימה לעולם הפיננסי.

שי ירוןצילום: אייל טואג

הדבר בא לידי ביטוי בכל מיני אפליקציות שפונות לדור הצעיר, כמו הפלטפורמה שפיתחה חברת eToro הישראלית, שמאפשרת קנייה ומכירה של מניות, החלפת דעות על השקעות, וכן היצמדות לתיק השקעות של משקיע מנוסה יותר. מנכ"ל eToro, יוני אסיא, מציין שגם הם רואים כי התגובה לחדשות מהירה מאוד בקרב דור המילניום, שהם הרוב הגדול של המשתמשים בפלטפורמה.

"אנחנו מאמינים כי בני הדור הזה רוצים להיות יותר בשליטה ולקבל החלטות בעצמם, זה שונה מהגישה השמרנית של לתת למישהו אחר לנהל לך את הכסף", אומר אסיא. "בנוסף, אנשים מצפים לחוויית משתמש טובה שהם מכירים מפעולות אחרות. בנקים בישראל נחשבים למתקדמים מאוד מבחינה טכנולוגית, אבל יש הרבה מקומות שלא ניתן לרכוש מניות באפליקציה ובאתר האינטרנט".

לדבריו, "אנשים בתעשייה הפיננסית לא יושבים בשקט בצד. הם מסתכלים הרבה על טכנולוגיות פיננסיות (פינטק), גם בישראל. הם מבינים שהצרכנים משתנים והדרך לספק אותם עוברת בסטארט־אפים", הוסיף אסיא.

עם כל היתרונות הגלומים בכך, לדעת ירון, למהירות הפעולות יש גם חיסרון בולט. "אנשי הדור הצעיר מחוברים מאוד ומעודכנים בחדשות. אבל 'הרעש' המתמיד של החדשות מפריע להתמדה בהשקעות. יש משהו בעייתי בכך שבסמארטפון אפשר לבצע פעולות - זה לא מאפשר להתמיד בהשקעות. הצעירים מתייעצים הרבה בפורומים ובאתרי אינטרנט, 
אבל לפעמים צריך לבודד את עצמך, ולא לתת לכל אחד להשפיע על ההחלטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker