מניה על הכוונת

דליפת הנפט במפרץ מקסיקו עשויה לעזור ל-BP לצלוח את המשבר הנוכחי

ניר חצב, אנליסט באופנהיימר ישראל: "BP הציגה דו"חות רבעוניים מאכזבים במיוחד. עם זאת, בהינתן סביבת המחירים הנוכחית בעולם האנרגיה, יש יתרון בהתמקדות במניות של חברות שמבצעות תהליכים כדי למתן את ההשפעה השלילית של ירידת מחירי הנפט"

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

חברת BP (לשעבר בריטיש פטרוליום) היא ענקית אנרגיה בריטית שהוקמה ב–1908 וכיום היא אחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם. החברה פועלת בשני תחומים: הפקת נפט (Upstream) ופעילות זיקוק, ושיווק והפצה (Downstream).

ב–2015 הפיקה 3.3 BP מיליון חביות ביום — עלייה של כ–2.4% בהשוואה לתפוקה הממוצעת שלה ב–2014. ב–2016 היא צפויה לייצר כמות דומה.

גרף מניית BP

BP הושפעה כמובן מהירידה החדה במחירי הנפט בשנה האחרונה. פעילות הפקת הנפט של החברה יצרה ברבעון הרביעי הפסד מתואם (Non-GAAP) של 730 מיליון דולר, לעומת רווח של כ–820 מיליון דולר ברבעון השלישי ורווח של 2.2 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב–2014. עם זאת, בפעילות הזיקוק וההפצה רשמה BP רווח של 1.2 מיליארד דולר, בדומה לרווח שרשמה ברבעון המקביל. הסיבה לכך, לפי הנהלת BP, היא שיפור במרווחי הזיקוק, עלייה בהיקפי הזיקוק והתייעלות תפעולית.

ניר חצב, אנליסט באופנהיימר ישראל, אומר כי "BP הציגה דו"חות רבעוניים מאכזבים במיוחד. עם זאת, בהינתן סביבת המחירים הנוכחית בעולם האנרגיה, יש יתרון בהתמקדות במניות של חברות שמבצעות תהליכים כדי למתן את ההשפעה השלילית של ירידת מחירי הנפט".

לדברי חצב, המשבר עמו התמודדה BP ב–2010, אז התפוצצה אסדת קידוח שחכרה החברה במפרץ מקסיקו — דווקא עוזר לחברה כעת. "החברה עוברת שינוי משמעותי, שהחל מהצורך לפנות מקורות מימון גדולים כדי לשלם את סכומי העתק בעקבות דליפת הנפט. BP החלה להוריד הוצאות תפעוליות, לחתוך השקעות קפיטליות ולממש נכסים כבר ב–2010, כך שבהשוואה לחברות אנרגיה גדולות אחרות, היא נמצאת כעת במצב נוח יחסית", אומר חצב. הוצאות החברה, בין השאר על פיצויים וקנסות, הגיעו לכ–55 מיליארד דולר, מתוכם 8.5 מיליארד דולר ב–2015.

חצב מוסיף כי "החברה שומרת על תשלומי הדיווידנד שלה. בהינתן היקף המזומן הגדול שברשותה ורמות המינוף המתונות יחסית, לא נראה כי יש סיכון לתשלומים אלה בתקופה הקרובה".

לאחר שאיבדה בשנתיים האחרונות 42%, נסחרת BP כיום לפי שווי של 86 מיליארד דולר. מניית החברה נסחרת במחיר שפל של 28 דולר — 60% פחות ממחירה לפני עשר שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ