הצפת ערך |

Dividend Policy - מדיניות דיווידנד

לדיווידנדים במזומן שחברות מחלקות יש תפקיד חשוב, שכן זוהי הדרך העיקרית לשתף את בעלי המניות ברווחים הנצברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

מדיניות דיווידנד.

סט כללים שחברה קובעת ושמהם נגזר הדיווידנד שתחלק לבעלי מניותיה. יש חברות שמחלקות דיווידנדים גם בלי מדיניות מוצהרת. הכרזה על מדיניות כזאת מהווה הצהרה והתחייבות כלפי בעלי המניות - ומגבירה את השקיפות כלפיהם.

לדיווידנדים במזומן שחברות מחלקות יש תפקיד חשוב, שכן זוהי הדרך העיקרית לשתף את בעלי המניות ברווחים הנצברים. ההנחה הבסיסית של משקיעים היא שחברות יחלקו בעתיד את רווחיהן במזומן, גם אם הן אינן עושות זאת כעת.

בשוק ההון נהוג להבחין בין שני סוגי חברות: חברות צמיחה וחברות ערך. מחברות צמיחה מצופה להשקיע את הרווחים השוטפים בפעילות שתניב רווחים גבוהים יותר בעתיד. המשקיעים בחברות היי-טק צעירות, למשל, מצפים מהן להשקיע במחקר ופיתוח או ברכישת פעילויות משלימות שיאיצו את צמיחתן.

חברת מובילאיי הישראלית, למשל, המפתחת מערכות עזר לנהיגה, מגדילה משמעותית את רווחיה מדי רבעון. בעלי המניות שלה אינם מצפים ממנה לחלק את הרווחים, אלא לפתח מערכות עתידיות חדשניות. הם מצפים שתישאר בחזית הטכנולוגית, תעמיק את קשריה עם יצרני מכוניות ותוביל את מהפיכת המכונית ללא נהג.

גם המשקיעים בחברות כמו גוגל ואמזון אינם מצפים לקבל מהן דיווידנדים במזומן. עם זאת, הם כן מצפים מהחברות להראות גידול מתמשך ברווחים, מאחר שזהו סימן להצלחה עסקית. ציפייה דומה תהיה גם מחברות שמפתחות קונצפט קמעוני חדש, או מחברות שמשקיעות בתשתיות או בנדל"ן, שהרווחים מהם יבשילו בעתיד.

מחברות ערך, לעומת זאת, שפועלות בתעשיות בוגרות ובשלות שבהן שאפשרויות הצמיחה מוגבלות, יש ציפיות אחרות. כאן המשקיעים כן מצפים לקבל דיווידנדים. החלק מהרווח שאינו מחולק ישמש להשקעות שמטרתן לפחות לשמר את רמת הרווחים הנוכחית.

חברות בשלות ישתדלו לחלק דיווידנד קבוע מדי תקופה (שנה או רבעון) כדי לשדר יציבות. הן ישאפו להגדיל את הדיווידנד עם הזמן, בהתאם לגידול ברווחיהן. יש חברות שמעדיפות לקבוע מדיניות של דיווידנד נומינלי קבוע (למשל, דולר למניה בשנה) ולהעלות אותו מדי כמה רבעונים, בהתאם ליכולתן. אחרות יעדיפו לחלק שיעור קבוע מהרווח כדיווידנד. במקרה כזה הדיווידנד יהיה תנודתי בהתאם לתנודתיות הרווח.

כשחברה שמחלקת דיווידנד קבוע מחליטה להגדיל אותו, הדבר מאותת למשקיעים שמצבה משתפר. במקרים רבים הדבר יגרום גם לעלייה בערך המניה, אף שבאופן תיאורטי מצבם של המשקיעים לא אמור להשתפר עקב חלוקה גבוהה יותר של מזומן. כשחברה מצליחה להגדיל את הדיווידנד לאורך שנים רבות הביטחון של המשקיעים בה גובר.

הפחתת דיווידנד או עצירתו הן בדרך כלל איתות שלילי משמעותי. חברות עושות זאת בעיקר מחוסר ברירה, כשהן נכנסות למשבר עסקי או בשל חובות מעיקים מדי. חברות כאלה נאלצות להשאיר את המזומן בכיסן כדי לשרת את החוב ולשמור על שרידותן, גם אם הדבר בא על חשבון בעלי המניות. בעתיד, אם מצבן ישוב וישתפר, הן עשויות להגדיל את חלוקת הדיווידנד מחדש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker