אני רק שאלה

האם יש מתאם בין
 מחיר הנפט לבורסה?

יש תקופות שבהן יש מתאם כזה, ויש תקופות שאין - תלוי בסיבות שגורמות למחיר הנפט לעלות או לרדת

עמי גינזבורג
עמי גינזבורג

שמתי לב באחרונה שכשמחיר הנפט נופל גם הבורסות יורדות. זה לא נראה לי הגיוני, שהרי ירידה כזאת נחשבת טובה לכלכלה. היא מורידה את מחירי האנרגיה, ומשאירה לאנשים יותר כסף לקנות מוצרים אחרים. מדוע קיים מתאם כזה?

אליקו

יש תקופות שבהן יש מתאם כזה, ויש תקופות שאין. תלוי בסיבות שגורמות למחיר הנפט לעלות או לרדת, ואם הן תואמות את המתרחש בכלכלה. חשוב לציין שגם הבורסה עצמה לא תמיד משקפת את כיוון הכלכלה. יש תקופות שבהן שוקי מניות עולים גם אם הכלכלה נמצאת במיתון, ולהפך.

הירידה הנוכחית של מחירי הנפט מוסברת בשני גורמים עיקריים: עודף היצע והתמתנות בביקוש. גורמים רבים הצטרפו להפקת נפט בעולם בתקופה שבה מחירו היה גבוה, וכיום יש עודף כושר הפקה.

שדה נפט בארה"ב
שדה נפט בארה"בצילום: בלומברג

כל עוד מפיקות הנפט הגדולות אינן מצמצמות את ההפקה - עודף ההיצע יימשך ומחיר הנפט יישאר נמוך. עודף היצע של נפט יכול להיגרם מגורמים פנימיים בענף, מבלי שיהיה לכך קשר לכלכלה הרחבה. ירידה של מחירי הנפט בגלל עודף היצע אכן מהווה גורם "חיובי" לכלכלה ומגדילה את הרווח בחברות שצורכות הרבה אנרגיה, כמו חברות תעשייה.

בחלק השני, התמתנות בביקוש, אכן יש מתאם גבוה יותר בין מחירי הנפט לבורסות. התמתנות הביקוש לנפט נובעת בין השאר מהדשדוש הכלכלי המתמשך במדינות אירופה וההאטה בפעילות הייצור בסין. כלכלת סין, שבעבר האיצה את הביקוש לנפט, נחשבת כיום לגורם שעלול למתן את הביקוש. ירידה בביקוש לנפט יכולה לנבוע, למשל, מירידה במכירת מכוניות חדשות, או שיווק מוגבר של מכוניות חסכוניות בדלק. כשהסיבה המובילה היא הצטננות בביקוש (לנפט, כמו למוצרים אחרים), אזי הגיוני יותר שיהיה מתאם בין מחיר הנפט לכיוון הבורסה.

חשוב, עם זאת, לדעת שיש תקופות שבהן מתקיים דווקא מתאם הפוך בין מחיר הנפט למחירי המניות. בשנות ה–70 קפצו מחירי הנפט בגלל חרם הנפט הערבי, ואילו הבורסה בארה"ב סיפקה תשואות שליליות, בין השאר בגלל אינפלציה גבוהה שפגעה בכלכלה. בסוף שנות ה–90 צללו מחירי הנפט לשפל של עד 10 דולר לחבית, בעוד כלכלות המערב דווקא צמחו במהירות ומחירי המניות זינקו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker