הצפת ערך

Consumer Stocks

חברות מוצרי הצריכה רגישות מאוד למצב הכלכלי - בתקופות מיתון צרכנים יהדקו חגורה וינסו לחסוך

עמי גינזבורג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מניות של חברות המתמחות במוצרי צריכה סופיים.

בעיקר הכוונה לחברות המייצרות מוצרים כגון מכוניות (טויוטה, פולקסוואגן), מזון ומשקאות (אסם, שטראוס, קוקה קולה), מוצרי אלקטרוניקה (סוני, סאמסונג, אפל), או מוצרי טואלטיקה והיגיינה (ג'ונסון אנד ג'ונסון, ג'ילט).

בדרך כלל אלה חברות תעשייה שמובחנות מחברות שעוסקות בייצור חומרי גלם, חברות טכנולוגיה, חברות שמייצרות חלפים או מוצרי ביניים. הן מובחנות גם מחברות המתמחות במתן שירותים.

חברות מוצרי הצריכה רגישות מאוד למצב הכלכלי. בתקופות מיתון צרכנים יהדקו חגורה וינסו לחסוך. הם לא ימהרו להחליף מכונית וימתינו ככל הניתן עם רכישות של ריהוט או מקרר. הם מצמצמים את תקציבם ככל הניתן, והראשונות לספוג את המכה הן חברות מוצרי הצריכה.

איור אילוסטרציה - מניות של חברות המתמחות במוצרי צריכה סופיים
Consumer Stocks. איור: דובי קייך צילום: דובי קייך

כשמדינה נכנסת למיתון וכלכלתה אינה צומחת, מכירותיהן של חברות מוצרי הצריכה יורדות באופן משמעותי ומניותיהן יכולות לרדת באופן חד יחסית. לעומת זאת, בתקופה של גיאות כלכלית העסקים של החברות האלה יפרחו ויצמחו. כשהציבור חש עשיר יותר הוא גם קונה יותר מוצרים, אנשים משקיעים בבתים גדולים יותר, קונים מכשירי מטבח חדשים ומשפצים את חדר הילדים. הם יחליפו מכונית, יקנו יותר במרכול ויקנו יוצר צעצועים. לכן, בתקופה של גיאות, כשהכלכלה צומחת ב-3%-4% בשנה, רווחיהן של חברות הצמיחה יכולים לגדול ב-10%-20% בשנה. האופטימיות בעסקים תתורגם על פי רוב גם למחירי המניות של אותן חברות.

חברות מוצרי הצריכה אינן עשויות מקשה אחת. יצרניות של מוצרים בסיסיים כמו היגיינה או מזון רגישות פחות למצב הכלכלי מיצרני רכב. הרי גם במיתון אנשים עדיין קונים משחת שיניים, אבקת כביסה ופסטה לבישול ביתי. לכן מניותיהן של חברות למוצרים בסיסיים יהיו תנודתיות פחות - הן יעלו פחות בגיאות ויירדו פחות במיתון.

חברות של מוצרי צריכה נחלקות לעוד תת־קטגוריה: אלה המתמחות בשוק המקומי לעומת בעלות הנוכחות החזקה בשווקים בינלאומיים. בשנים האחרונות, בשל מגמת הגלובליזציה והצמיחה במדינות המתפתחות, חברות המשווקות את מוצריהן בשווקים בינלאומיים זכו לעדנה.

רשת מזון כמו מקדונלד'ס ויצרניות מכוניות מגרמניה וארה"ב התחילו לכבוש שווקים חדשים במדינות מתפתחות. השוק הפוטנציאלי שלהן גדל מאוד, והמיתוג הבינלאומי יחד עם היתרונות לגודל סייעו להן להגדיל את המכירות והרווח. עם זאת, החשיפה לשווקים בינלאומיים לא באה בלי סיכון, שכן גם בשווקים אלה, ובעיקר במדינות מתפתחות, חלים מדי כמה שנים זעזועים כלכליים חריפים שעלולים לפגוע ברווחי החברות שמוכרות את מוצריהן בכל העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker