כשחברות התעופה צומחות, יצרניות המטוסים מרוויחות

מניית דלתא אירליינס עלתה בשנה האחרונה בכ–11% אבל מהמועד שבו החל מחיר הנפט לרדת, באוקטובר 2014, היא זינקה ב-90%

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

מאז שהחלה הירידה במחיר הנפט החלו רוב מניות הענף לטפס בחדות, אך בחודשים האחרונים העליות התמתנו. כך למשל, מניית דלתא אירליינס עלתה בשנה האחרונה בכ–11% אבל מהמועד שבו החל מחיר הנפט לרדת, באוקטובר 2014, היא זינקה ב-90%. כיום היא נסחרת לפי שווי של 41 מיליארד דולר, המשקף מכפיל 15 על הרווח שלה ב–12 החודשים האחרונים. בימים האחרונים נסחרה המניה בעליות, לאחר שהחברה העלתה את תחזיותיה השנתיות. על מניית דלתא, כמו גם מניות של חברות אמריקאיות נוספות, העיבו הדולר החזק וחקירה של הרשויות האמריקאיות בחשד כי החברות תיאמו מחירי כרטיסים.

המניה של לופטהנזה, חברת התעופה הגרמנית שהיא אחת הגדולות באירופה טיפסה ב-14 החודשים האחרונים ב-13% בלבד. עם זאת, מסוף אוגוסט זינקה המניה ב-35%. בבנק ההשקעות UBS ממליצים לקנות אותה, וקבעו לה מחיר יעד של 19 יורו, גבוה בכ-35% ממחירה הנוכחי. הסיבה לחולשה היחסית במניה היא הנזק התדמיתי שנגרם לחברה השנה מהתרסקות מטוס כשטייס משנה בחברה בת שלה החליט להתאבד והתנגש עם המטוס בהר. עם זאת, בחברה סבורים שההשפעה היתה זמנית בלבד. בנוסף, לופטהנזה סבלה מחולשת היורו. מנייתה נסחרת במכפיל רווח 5, נמוך מאוד ביחס לחברות תעופה אחרות.

עליית רווחי חברות התעופה הגבירה את הביקוש שלהן למטוסים, מגמה שאמורה לסייע ליצרניות הגדולות, בואינג ואיירבוס. בניגוד לשוק התעופה הרווי והתחרותי, שוק היצרנים אינו כולל מתחרים רבים, וחסמי הכניסה אליו גבוהים מאוד. למרות זאת, יש מתחרות חדשות שמנסות להיכנס לשוק. באחרונה חשפה החברה הסינית קומאק אבטיפוס למטוס נוסעים ראשון, שהטיסה הראשונה בו מתוכננת ל-2016.

הכנסות איירבוס צמחו בינואר-ספטמבר 2015 ב-6% והסתכמו בכ-43 מיליארד דולר. הכנסות החטיבה האזרחית (מטוסי נוסעים) הן כ-72% מכלל הכנסות החברה, והן צמחו ב-8% בתקופה זו. הרווח הנקי של בואינג זינק ב-36% והסתכם ב-1.9 מיליארד דולר. ההכנסות של המתחרה בואינג בתשעת החודשים הראשונים של השנה צמחו ב-9.5% והסתכמו בכ-72.5 מיליארד דולר. בואינג רשמה צמיחה חזקה בחטיבה האזרחית, של 16%, שמייצרת לה כ-69% מההכנסות. הרווח הנקי שלה קפץ ב-25% והסתכם ב-1.7 מיליארד דולר.

מטוסים של יונייטד בשדה התעופה ניוארק
מטוסים של יונייטד בשדה התעופה ניוארקצילום: אי–פי

לבואינג יש ציפיות גבוהות משוק התעופה הסיני, שצפוי להפוך לגדול בעולם בתוך כשני עשורים. החברה חוזה כי החברות הסיניות יזדקקו ל-6,330 מטוסים חדשים עד 2034, בשווי 950 מיליארד דולר. איירבוס ובואינג הקימו מפעלים בסין, שרוב הייצור בהם משמש לאספקה בתוך המדינה.

מספר המטוסים המסחריים שמסרה בואינג בתשעת החודשים הראשונים של 2015 היה 580, גידול של 10% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. מספר המטוסים המסחריים שאיירבוס מסרה בתקופה זו גדל ב-8% והגיע ל-446.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker