הצפת ערך

Seed Capital

מיזם עסקי בשלב ה-Seed אינו זקוק להון רב - בין עשרות אלפי דולרים למאות בודדות של אלפי דולרים

עמי גינזבורג

כסף ראשוני שנועד לחברת סטארט־אפ או למיזם עסקי ממש בימיו הראשונים. הכסף הראשוני נועד להטמין את ה"זרע" (Seed) הראשון להצלחת המיזם.

מיזם עסקי בשלב ה-Seed אינו זקוק להון רב - בין עשרות אלפי דולרים למאות בודדות של אלפי דולרים. המייסד או המייסדים זקוקים לכמה חודשים כדי לפתח רעיון ראשוני ולהכין תוכנית עסקית. הכסף שהם מגייסים נועד לממן פיתוח ראשוני של אב־טיפוס, או להציג פתרון ראשוני בקווים כלליים, כך שניתן יהיה להציג אותו למשקיעים נוספים ולגייס הון לשלבי הפיתוח הבאים.

כסף שמושקע בשלב הזה עשוי להגיע בדרך כלל משלושה מקורות עיקריים: חסכונותיו של היזם עצמו, חברים ומשפחה (F&F), ומשקיעים פרטיים שונים, לרוב בעלי ניסיון עסקי, שאוהבים ליטול סיכון ולחבור ליזמים צעירים ונמרצים. ההון שמושקע בשלב הראשוני נמצא בסיכון הגבוה ביותר. רוב הרעיונות אינם ממריאים ואינם עוברים את שלב הבדיקה הראשונית. רק מעטים מהם ממשיכים הלאה.

הסיכונים הם רבים ומגוונים: ייתכן שהרעיון אינו מחדש דבר וכבר נוסה בעבר ונכשל; ייתכן שמישהו אחר נמצא בשלבי פיתוח מתקדמים יותר של אותו רעיון; ייתכן שהפתרון אינו יעיל, וייתכן שהיזם אינו מוכשר מספיק כדי לפתח את הרעיון - גם אם הרעיון הוא טוב, הדרך ממנו ועד ליצירת מוצר שנמכר ובניית חברה עסקית סביבו עדיין ארוכה מאוד.

איור אילוסטרציה - SEED
Seed Capitalצילום: איור : דובי קייך

הסיכונים מתבטאים גם בגיוס ההון. משקיעים בשלב המוקדם ידרשו מהיזם להחזיק שיעור ניכר ממניות המיזם שהוא מקים, לעתים מחצית מהן ואולי אף יותר. כך, אם ההצלחה אכן תגיע, הם יוכלו לקבל תמורת חלקם במיזם תמורה גבוהה - פי עשרה ויותר מהשקעתם המקורית. משקיעים שהפרוטה מצויה בכיסם יכולים להשקיע בכמה מיזמים בשלב ה-Seed סכומים של כמה עשרות אלפי דולרים לכל השקעה. תספיק להם הצלחה של מקרים בודדים כדי לכסות על ההפסדים במיזמים שלא יתרוממו. בתעשיית ההיי-טק משקיעים פרטיים כאלה מכונים "מלאכים" (אנג'לים). במקרים רבים המלאכים האלה היו בעבר יזמים בעצמם והקימו עסק מצליח. הם חשים אחריות לתרום מהונם ומניסיונם ליזמים אחרים ומעוניינים גם להרוויח משותפות עימם. הם יודעים כמובן גם שהסיכון גבוה, ושברבים מהמקרים השקעתם תרד לטימיון.

מיזמים שצולחים את שלב ה-Seed יידרשו בהמשך לגייס סכומים גבוהים יותר כדי לפתח גירסה מוגמרת של המוצר וכדי להשקיע כסף בייצור, שיווק, הפצה ומתן שירות ללקוחות. המימון בשלבים הבאים עובר דרך קרנות הון סיכון. קרנות כאלה, שמגייסות כסף ממשקיעים מוסדיים, יכולות להשקיע סכומים גבוהים בהרבה - החל בכמה מאות אלפי דולרים ועד עשרות מיליוני דולרים להשקעה בודדת.

בישראל ובעולם קמו באחרונה מרכזי פיתוח שמספקים ליזמים צעירים אווירה תומכת ויעוץ מקצועי. הם קרויים "אסקלרטורים" כיוון שהם מאיצים את תהליכי הפיתוח של חברות בשלב הזרע. מרכזים אלה הם חממה להחלפת רעיונות שונים בין יזמים ומפתחי טכנולוגיות, ומשדכים מדי פעם גם בין משקיעי Seed ואנג'לים ליזמים הזקוקים להון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker