מניית השבוע

במדינות המתפתחות "מגהצים" יותר - ומניית ויזה מטפסת

ויזה נסחרת לפי שווי של 193 מיליארד דולר ■ בחמש השנים האחרונות הניבה מניית החברה תשואה שנתית ממוצעת של 35%

עמרי זרחוביץ'

חברת ויזה העולמית, שהוקמה ב–1958, מפעילה כיום את רשת התשלומים הגדולה בעולם. החברה פועלת ב–200 מדינות, ובשנה שעברה הגיע סך העסקות דרכה ל–6.3 טריליון דולר. רשת התשלומים של החברה מונה 2.3 מיליארד כרטיסי אשראי בשיתוף עם 14,300 מוסדות פיננסיים ברחבי העולם.

אילנית שרף, מנהלת מחלקת מחקר Sell Side בפסגות, מציינת שאחד ממנועי הצמיחה של ויזה הוא הגידול ברכישות גלובליות שמגדילות את הכנסותיה מהמרות מטבע - כתוצאה מגידול חד במסחר המקוון ומעלייה בתיירות העולמית. כמו כן, שרף מציינת כי קיימת מגמה עולמית של שימוש גובר בכרטיסי אשראי, בהובלת המדינות המתפתחות. הכנסות ויזה העולמית גדלו בחמש השנים האחרונות ביותר מ-70%, והן הגיעו בשנה האחרונה ל-13.9 מיליארד דולר. הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות הסתכם ב-6.3 מיליארד דולר בשנה האחרונה - גידול של כ-50% בתוך חמש שנים. הפעילות הבינלאומית גדלה בשיעור חד יותר מהפעילות בארה"ב.

כרטיס אשראי ויזה
כרטיס אשראי ויזהצילום: בלומברג

ויזה העולמית הודיעה לפני כשלושה שבועות על רכישת ויזה אירופה ב-21 מיליארד יורו, שמונה שנים לאחר שהן נפרדו. "הרכישה תשלים את הנוכחות העולמית של ויזה, היא בעלת משמעויות סינרגטיות רבות ותאפשר כנראה לוויזה להעלות את תעריפי העמלות שהמוסדות הפיננסיים משלמים ולשפר את ביצועי ויזה אירופה", אומרת שרף, שציינה גם: "שתי החברות חולקות כבר כיום את המותג, מערך תפעולי המאפשר ללקוחותיהן לבצע עסקות ברחבי העולם, ופעילות משותפת של מחקר ופיתוח".

בצד האתגרים שרף מציינת שוויזה חשופה לרגולציה ונחשבת למונופול בארה"ב, מה שעלול לגרום לפגיעה בפעילותה. כמו כן, שרף הוסיפה כי רשתות כמו וול מארט וטארגט מנסות לבנות פלטפורמה עצמאית של סליקה, כדי להפחית את התשלומים שהן מעבירות לחברות האשראי.

ויזה נסחרת לפי שווי של 193 מיליארד דולר. בחמש השנים האחרונות הניבה מניית החברה תשואה שנתית ממוצעת של 35%. המניה נסחרת לפי מכפיל רווח 30. "אנו מעריכים כי פעילות ויזה תמשיך לצמוח על רקע שיפור מצב הצרכן בארה"ב, לצד המשך ההתרחבות בפעילות הגלובלית. על פניו נראה כי המניה אינה זולה, אך מצד שני מדובר בחברה עולמית שצפויה להמשיך ולצמוח בקצב נאה לצד האפשרות להמשך השיפור גם בשיעורי הרווחיות", הוסיפה שרף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker