האם צפויים עוד תשלומים למחזיקי האג"ח של אמפל?

אמפל רשומה כחברה אמריקאית, ולכן הליך הפירוק שלה מתנהל בבית משפט בארה"ב ■ את נאמני האג"ח, שאחראים להעברת התשלומים לבעלי האג"ח, מייצג עו"ד אריה דנציגר

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

האם צפויים עוד תשלומים למחזיקי האג"ח של אמפל?

לפני כמה שנים עשיתי טעות גדולה וקניתי אג"ח ג' של חברת אמפל. זה היה לפני הדחת נשיא מצרים חוסני מובארק, שגרמה לבסוף לנפילת החברה. שווי האג"ח נשחק מאז כמעט לחלוטין, וכרגע היא בלתי סחירה. האם החברה עוד קיימת בכלל? האם יש סיכוי שהאג"ח הזאת תיסחר אי פעם מחדש?

שמואל ארנון

אמפל, שקרסה, נמצאת מאז 2013 בהליך פירוק. החברה הותירה אחריה חוב של כמיליארד שקל לבעלי האג"ח ולבנקים. המניות והאג"ח שלה לא נסחרות משום שחברות בפירוק אינן יכולות לעמוד באמות מידה של חברות ציבוריות - וממילא אינן פעילות.

אסיפת בעלי אג"ח של אמפל

אמפל רשומה כחברה אמריקאית, ולכן הליך הפירוק שלה מתנהל בבית משפט בארה"ב. את נאמני האג"ח, שאחראים להעברת התשלומים לבעלי האג"ח, מייצג עו"ד אריה דנציגר.

תפקידו של המפרק באמפל הוא לנסות לממש את נכסיה במחיר המרבי ולצבור כסף ממימוש נכסים או מתביעות נגד גופים שונים. זהו הליך שאורך כמה שנים. בין השאר, החברה מימשה לפני כשנתיים את אחזקתה בחברת גדות מיכליות - אך רוב הסכום שהתקבל מהמכירה הזאת הועבר לבנק דיסקונט, שהיתה לו קדימות בגביית החוב כנגד הנכס שנמכר.

כחלק מהליך הפירוק תבעה אמפל, בין השאר, את בעל השליטה בה, יוסי מימן, וכן את מנהלת הכספים לשעבר, אירית אילוז.

התביעה נגד מימן נובעת מהלוואה של כ–20 מיליון דולר שניתנה לו על ידי החברה ב–2007 לטובת פרויקט הפקת אתנול בקולומביה - ולא הוחזרה. לפני כשלושה חודשים פורסם כי בית המשפט בארה"ב קיבל את התביעה של אמפל וקבע כי מימן ישיב לחברה כ–25 מיליון דולר. מימן כנראה עירער על ההחלטה. אם הכסף ישולם על ידי מימן לאמפל יוכל המפרק לחלק אותו בין הנושים.

לפני כשנה קיבלה אמפל סכום של כ–48 מיליון שקל שהופקד ככרית ביטחון אצל נאמני החברה. גם סכום זה היה אמור להתחלק בין בעלי האג"ח.

אחד הנכסים העיקריים של אמפל הוא כ–12% ממניות חברת EMG, המחזיקה בצינור שהוביל בעבר גז ממצרים לישראל. הצינור אינו פעיל עקב חבלות שנעשו בו. EMG מנהלת תביעה נגד ממשלת מצרים. אם היא תקבל כסף בעקבות תביעה זו, גם הוא יחולק לנושי אמפל. בכל מקרה, הכסף שיגיע לאמפל ממימוש הנכסים והתביעות, ככל שיהיה כזה, יהיה רק חלק מזערי מהחוב הכולל שלה לבעלי האג"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker