הצפת ערך

מח"מ קצר, מח"מ ארוך

המח"מ נקבע בשנים ■ מח"מ של עד שנתיים נחשב בדרך כלל לקצר, מח"מ שבין שנתיים לארבע שנים נחשב לבינוני, ומח"מ של ארבע שנים ויותר נחשב לארוך

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

משך חיים ממוצע של אג"ח (מח"מ) הוא פרמטר חשוב, שקובע חלק ניכר מרמת הסיכון שבהשקעה בה. המח"מ נקבע בשנים. מח"מ של עד שנתיים נחשב בדרך כלל לקצר, מח"מ שבין שנתיים לארבע שנים נחשב לבינוני, ומח"מ של ארבע שנים ויותר נחשב לארוך.

מח"מ הוא משך הזמן המשוקלל שבו חוזר האשראי לבעליו, בהתאם ללוח הסילוקין שלו. לדוגמה, נניח שמישהו חייב לי מיליון שקל ושלוח הסילוקין של החוב הוא כזה: מחר אקבל חצי מיליון שקל, ובעוד שנה אקבל עוד חצי מיליון שקל. משך הזמן הממוצע שבו יחזור אלי מלוא החוב הוא, אם כן, חצי שנה. לפיכך, המח"מ של החוב הזה הוא חצי שנה (0.5 שנים).

אם לוח הסילוקין קובע ש–100 אלף שקל יחזרו אלי מחר, ו–900 אלף שקל יוחזרו בעוד שנה, המח"מ של החוב יהיה קרוב יותר לשנה (נניח, 0.9 שנים בקירוב).

חוב במח"מ של 0.9 מסוכן יותר מחוב במח"מ 0.5. ייתכן שהחייב שלי יפשוט את הרגל במשך השנה הקרובה, ושרוב החוב שעדיין מגיע לי לא יוחזר. לפיכך בעסקת אשראי שבה המח"מ ארוך יותר, נהוג לדרוש ריביות גבוהות יותר - כדי לפצות על הסיכון הנוסף.

איור אילוסטרציה מח"מ
איור: דובי קייך

בשוק ההון נסחרות אג"ח מסוגים רבים של חברות רבות בעלות רמות סיכון שונות. באמצעות המח"מ ניתן להשוות ביניהן. נניח שחברות א' וב' הנפיקו אג"ח במח"מ של שלוש שנים כל אחת. אם התשואה על האג"ח של א' נמוכה מהתשואה על האג"ח של ב', סימן שהמשקיעים סבורים שהסיכון בהלוואה לחברה ב' גבוה יותר. במקביל, ניתן להשוות את הסיכון של שתי איגרות של אותה חברה באמצעות המח"מ שלהן.

ככל שמועד הפירעון באג"ח של חברה מסוימת רחוק יותר, כך צפוי שהריבית עליה (או התשואה לפדיון שידרשו המשקיעים) תהיה גבוהה יותר. זה נכון גם באשר לאג"ח ממשלתיות כמובן. האג"ח השקלית של ממשלת ישראל שהיא בעלת מח"מ של תשע שנים (ושנפדית סופית ב–2025) מציעה למשקיעים בה תשואה שנתית של 2%, בעוד האג"ח במח"מ של שנתיים (נפדית בסוף 2017) נסחרת בתשואה של 0.2% בלבד. בעשר השנים הבאות עלולים להתרחש אירועים שיסכנו את החזר האשראי או שיגרמו לשחיקת ערך ההחזר (אינפלציה למשל). לכן המשקיעים דורשים ריבית גבוהה יותר כנגד החוב שהם מלווים למדינה לזמן ארוך.

קרנות הנאמנות מציעות אף הן הפרדה כזאת למשקיעים. ישנן קרנות שמתמחות באג"ח לטווח ארוך והתשואה השנתית הממוצעת בהן תהיה גבוהה יותר. עם זאת, קרנות כאלה יהיו גם תנודתיות יותר לאורך הדרך (כי הסיכון בהן גבוה יותר, והאג"ח שהן מחזיקות תנודתיות יותר). קרנות שמשקיעות באג"ח במח"מ קצר יהיו הרבה יותר יציבות, אבל התשואה בהן לאורך זמן תהיה נמוכה יותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker