הצפת ערך

Halloween Strategy - אסטרטגיית ליל כל הקדושים

אסטרטגיית האלווין התבססה לאורך שנים על "חוכמת רחוב" ותחושות בטן של פעילים בשוק, שהסתמכו על ניסיון החיים שלהם

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

אסטרטגיית ליל כל הקדושים.

אסטרטגיית השקעות שמבוססת על ההנחה שלפיה שוק המניות מניב תשואות גבוהות יותר בחודשי החורף מאשר בחודשי הקיץ. על פי הנחה זו, עדיף למשקיע להימצא בחשיפת יתר לשוק המניות מתחילת נובמבר עד סוף אפריל, ובחשיפת חסר מ–1 במאי עד 31 באוקטובר - התאריך שבו חוגג העולם הנוצרי את ליל כל הקדושים ("Halloween"). האסטרטגיה הזאת מכונה לעתים גם "אפקט האלווין".

לפי הנחות אלה קיימת הסתברות גבוהה שחצי השנה הקרובה תיטיב עם משקיעים במניות. בחצי השנה שחלפה מתחילת מאי רשם מדד S&P 500 תשואה אפסית. מדד יורוסטוקס ירד בתקופה זו בכ–6%.

השימוש באסטרטגיית האלווין תואם גם את הסיסמה: "Sell in May and walk away" (בתרגום חופשי: "מכור מניות במאי ולך הביתה"). גם כאן, ההנחה היא שבתקופות הקיץ והסתיו שוק המניות מניב תשואות חסר, בעוד בחורף ובאביב הוא נותן תשואות יתר.

איור אילוסטרציה. אסטרטגיית ליל כל הקדושים, דלעות ועליהן גרף
אסטרטגיית ליל כל הקדושיםצילום: איור : דובי קייך

אסטרטגיית האלווין התבססה לאורך שנים על "חוכמת רחוב" ותחושות בטן של פעילים בשוק, שהסתמכו על ניסיון החיים שלהם. עם זאת, הקהילה האקדמית מיעטה לחקור את התופעה.

עם זאת, נעשו בשנים האחרונות מחקרים בעניין. מחקר אחד, שפורסם ב–2002 על ידי הכלכלנים סוון באומן ובן יאקובסן, גילה כי אפקט האלווין (תשואות עודפות בין נובמבר לאפריל) אכן קיים בבורסות ב–36 מתוך 37 מדינות שנבדקו. החוקרים בדקו נתוני מחירים בין מ–1970–1998 ואף הרחיקו בחלק מהבדיקות עד לסוף המאה ה-17. הם גם גילו כי האפקט הזה מובהק יותר בבורסות אירופיות, ושהוא אף התחזק עם השנים. מחקר אחר, מ-2012, אישש את הממצאים האלה ואף מצא כי פער התשואות הממוצע בין שתי התקופות מגיע לכמעט 5%.

למרות הממצאים המפתיעים, רוב המשקיעים נזהרים מלנקוט באסטרטגיית ההשקעות של כניסה ויציאה שרירותית מהשוק מדי כמה חודשים, שמשמעותה היא בעצם ניסיון לתזמן את השוק. ניסיון כזה נחשב לפעולה שאינה מומלצת, מכיוון שקשה מאוד לחזות את כיוונו של השוק בטווחי זמן קצרים. החוקרים עצמם לא הצליחו לספק כל הסבר כלכלי הגיוני לתופעה הזאת.

חשוב לציין, עם זאת, שישנן תקופות שבהן יחס התשואות בחודשים האלה מתהפך, לעתים אף באופן חד. כך למשל, ב–2009, שבה רשמו בורסות העולם התאוששות מהירה מהמפולת של סוף 2008 נרשמו בחודשים מאי־אוקטובר תשואות גבוהות — מדד S&P 500, למשל, זינק בתקופה זו ב-19%. מי שיצא מהשוק בחצי השנה הזאת הפסיד תשואה חריגה שאותה ניתן להשיג בדרך כלל רק על פני כמה שנים.

שנים חריגות כאלה, בצירוף העובדה שלאפקט האלווין לא נמצאו עדיין סיבות כלכליות הגיונית, מסבירות מדוע הרוב המכריע של המשקיעים נרתע מלשנות את הרכב תיק ההשקעות על סמך תאריכים שרירותיים. אבל גם אם מדובר בתופעה שאין לה עדיין הסבר, פערי התשואות שנמצאו בין חודשי החורף לחודשי הקיץ הם ממצא מעניין שראוי לשים אליו לב ולתת עליו את הדעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker