הצפת ערך |

Wealth Effect

אפקט העושר - תופעה שמשלבת פסיכולוגיה וכלכלה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

אפקט העושר.

תופעה שמשלבת פסיכולוגיה וכלכלה ומתארת מצב שבו ככל שערך נכסיו של אדם עולה (כלומר ככל שהוא חש עשיר יותר), כך גדלה גם הצריכה השוטפת שלו — אף שהכנסתו החודשית השוטפת אינה משתנה. התופעה מיוחסת בעיקר לשוויים של נכסים כמו בית או תיק השקעות. לעומת זאת, כשערך הנכסים יורד אנשים חשים פחות בטוחים לגבי עושרם ועתידם, ולכן הם מקטינים את הצריכה שלהם.

לתופעה הזאת ניתן לתת הסבר כלכלי. אדם ששווי תיק ההשקעות שלו עלה עשוי לצאת יותר לבלות, לאכול מחוץ לבית או לצאת לחופשה לא מתוכננת. הוא משכנע את עצמו שהוא יכול לממן את חופשתו מהרווחים שצבר בתיק ההשקעות — שאותם הוא יוכל לממש בכל עת, גם אם אינו עושה זאת בפועל.

לעומת זאת, כששווי תיק ההשקעות יורד, אותו אדם חש צורך לחסוך יותר כדי לחפות על הפסדיו. בתקופות כאלה הוא יקטין את סך הצריכה שלו.

איור: דובי קייך

אנשים שערך הבית שלהם עלה אינם ממהרים למכור אותו אמנם, אבל הם יכולים להגדיל את סך האשראי שלהם כנגד הבית. בארה"ב פרקטיקה כזאת היתה מקובלת מאוד בשנות הגאות של שוק הנדל"ן (2004–2007). הגידול באשראי הצרכני סייע גם לצריכה הפרטית והמריץ את הצמיחה הכלכלית במדינה.

בתקופות שבהן מחירי הנכסים יורדים, הצריכה הפרטית מצטמצמת ומעמיקה את תהליך ההתכווצות הכלכלית. כך למשל קרה בשנים שאחרי 2009, כששוק הנדל"ן בארה"ב ובאירופה התקרר, ושווי הבתים ירד בעשרות אחוזים.

בין הכלכלנים שוררת כיום מחלוקת בשאלה אם מדובר כאן בתופעה אמיתית ומובהקת. המתנגדים טוענים ששינויים בצריכה נובעים בעיקר מגורמים אחרים — כמו שינוי ברמת השכר, במיסוי, בריבית או ברמת הביטחון התעסוקתי. בישראל, למשל, ניתן לראות בשנה האחרונה קיפאון בצריכה, אף שמחירי הבתים עלו וכך גם מדדי המניות המובילים בבורסה.

ישנם כלכלנים שמצביעים על כך שהיקף הצריכה בארה"ב לא ירד כמעט לאחר פיצוץ בועת מניות הדוט.קום בשנת 2000 וקריסת מחירי המניות שבאה לאחר מכן. כלכלנים שסבורים כי אפקט העושר קיים וחשוב טוענים שהסיבה לכך היא הפחתות ריבית הבסיס שננקטו בארה"ב — ואיפשרו לתושבים לצרוך בהסתמך על אשראי זול. במקביל חלה באותו זמן עלייה במחירי הבתים — שסייעה גם היא להמרצת הצריכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker