המניה הזו צנחה ב-40% בתוך ארבעה חודשים. האם כעת כדאי להשקיע בה?

יש משקיעים חסרי סבלנות: פספוס של סנט בודד ברווח למניה עלול להצית גל מכירות שיחתוך את מחיר המניה עד 50% ■ המנוסים אורבים להזדמנויות ■ אז מה עם עושים עם רדוור?

עמרי זרחוביץ'

המשקיעים בוול סטריט נוטים להגיב בחוסר סבלנות כלפי חברות שמאכזבות אותם. בעיקר אמורים הדברים במקרים שבהם החברה מחמיצה תחזית רבעונית למכירות או לרווח. פספוס קל בתחזית, לעתים אף של סנט בודד ברווח למניה, עלול להצית גל מכירות שיחתוך את שווי המניה בשיעור חד - 20%, 30% ולעתים אף 50% בתוך ימים ספורים.

משקיעים מנוסים יותר, שמסתכלים לטווח מעט יותר רחוק מרבעון אחד או שניים, אוהבים לפעמים לארוב להזדמנויות כאלה. אם הם מעריכים שהחמצת התחזיות היא אירוע חד־פעמי, ושהחברה תחזור בקרוב למסלול של צמיחה בהכנסות וברווח - אז נפילה מהירה של המניה תיתפש בעיניהם דווקא כהזדמנות פז לקנות אותה ולהמתין לשיפור בתוצאות. השאלה הגדולה היא אם ההחמצה של התחזיות היא אירוע חד־פעמי, או שהיא סימפטום למחלה עמוקה יותר בחברה, שתגרום בעתיד לירידה נוספת במחיר המניה.

משקיעים שעוקבים אחר מנייתה של רדוור הישראלית, המתמחה בפיתוח ושיווק מערכות לניתוב עומסים באתרי אינטרנט ורשתות ארגוניות, נתקלים בימים אלה בדילמה כזאת בדיוק. לפני כשבועיים פירסמה רדוור אזהרת רווח מטרידה. החברה דיווחה כי ההכנסות שלה ברבעון השלישי יגיעו לכ-48 מיליון דולר - נפילה של כ-20% מהתחזית המוקדמת יותר. ברבעון המקביל ב-2014 הסתכמו הכנסות החברה ב-57 מיליון דולר, כך שההכנסות הרבעוניות משקפות ירידה של 15%. עבור חברה שהמשקיעים מצפים ממנה לייצר צמיחה של יותר מ-10% לשנה, וגם מתמחרים אותה בהתאם, מדובר אם כן בתמרור אזהרה חמור.

הנפילה במכירות פגעה גם ברווח של החברה. רדוור הודיעה שהרווח הנקי המתואם למניה ברבעון השלישי יהיה 10 סנט בלבד, לעומת רווח של 24 סנטים למניה ברבעון המקביל, וציפיות לרווח של 23–24 סנט למניה ברבעון שהסתיים בסוף ספטמבר. החברה תפרסם את תוצאותיה הכספיות המלאות ב-28 באוקטובר.

תגובת המשקיעים היתה חריפה. מניית רדוור צנחה ב-20% ביום והשלימה נפילה של 40% בארבעה חודשים בלבד. בעקבות הנפילה נסחרת כעת רדוור בשווי שוק של 650 מיליון דולר בלבד, כשבקופת המזומנים שלה שוכנים כ-300 מיליון דולר. האם ייתכן שהמשקיעים החמירו איתה יותר מדי וכעת נוצרה הזדמנות קנייה מעניינת? קשה מאוד לדעת.

התשובה תלויה בין השאר בשאלה אם הצרות שבהן נתקלה רדוור מצביעות על בעיה קבועה בשוק או באיכות הניהול שלה - או שמא מדובר רק בתקלה חד־פעמית שתתוקן ברבעונים הבאים.

בחינת כדאיות ההשקעה ברדוור מתחילה בשאלה מה קורה בשוק שבו היא פועלת, האם הוא עדיין צומח כבעבר, והאם המתחרות שלה נתקלות באותן בעיות, או שהן ייחודיות לה - מה שעשוי אולי להצביע על כשל ניהולי.

ניתוח מלא צריך לכלול גם את הבחינה של המתחרות, שעשויה ללמד גם כן על הקשיים בשוק. בהקשר זה חשוב לציין שהתחום שבו פועלת רדוור מושפע באחרונה גם ממתקפות הסייבר המתוחכמות שמשביתות אתרים פופולריים, ושגורמות לעלייה בביקוש לפתרונות מהסוג שהיא יכולה להציע.

"לרדוור יש בקופה יותר מ–300 מיליון דולר", אמר בשבוע שעבר מנהל השקעות ישראלי שעוקב אחריה מקרוב. "בניכוי המזומנים, היא נסחרת במחיר לא גבוה שמשקף לה מכפיל הכנסות של 1.5 בלבד. אני חושב שיש כאן פוטנציאל לרווח גדול".

על פי התחזיות המעודכנות של האנליסטים המסקרים אותה, רדוור אמורה להשיג רווח למניה של 77 סנט הן השנה והן ב-2016. מניית רדוור נסחרת במחיר של 14.3 דולר, מכאן שמכפיל הרווח שלה הוא 18. אבל אם מנכים את המזומנים שלה, שמייצגים כ-6.7 דולרים למניה, היא נסחרת לפי מכפיל 10 בלבד - שנחשב נמוך למדי לחברת טכנולוגיה, שאמורה לצמוח מהר.

הבעיה היא שרדוור לא כל כך צומחת. ב-2014 היו לחברה הכנסות של 220 מיליון דולר, השנה הן יהיו בערך באותה הרמה, ובשנה הבאה היא צפויה לצמוח בשיעור מזערי, להכנסות של כ-230 מיליון דולר.

דורון אברמוביץ, סמנכ"ל הכספים של רדוור

"אנחנו מאוכזבים מאוד מהתוצאות שלנו ברבעון", אמר מנכ"ל החברה, רועי זיסאפל, בשיחה עם אנליסטים בשבוע שעבר. הוא הדגיש כי החולשה של החברה הגיעה בעיקר מהשוק האמריקאי. "בשבועות הקרובים נבחן את העסקים שלנו עם חברות טלקום וספקיות תקשורת ונחליט אילו התאמות אנו צריכים לבצע". בנוגע לפעילותה הבינלאומית של רדוור הוסיף זיסאפל כי התוצאות היו בהתאם לציפיות החברה.

קושי בסגירת עסקות

אחת הסיבות לתוצאות המאכזבות של רדוור קשורה בלקוחות הגדולים שלה - חברות טלקום כמו ורייזון ו-AT&T. חברות אלה מוגבלות מבחינת תקציבי ההשקעה שלהן בגלל שינויים טכנולוגיים שפגעו בהכנסות ובשל התגברות התחרות. ברדוור הסבירו שהקטנת תקציבי השקעות בחברות טלקום גורמת לה לעיכוב בסגירת עסקות מולן. בשיחת הוועידה ציין זיסאפל כי שש עסקות בסך כולל של כ-10 מיליון דולר לא נסגרו ברבעון השלישי כמו שציפו בחברה. אחת מהן נסגרה ימים ספורים לאחר סיום הרבעון, והשאר שרויות עדיין באי ודאות.

"אזהרת הרווח הקשה לרבעון השלישי נובעת מאתגרי ביצוע ומחוסר יכולת לנהל את התנודתיות הידועה בקרב ספקיות שירותי התקשורת, בעיקר בצפון אמריקה", הסבירו האנליסטים של בנק ההשקעות אופנהיימר. "אנו מאמינים שלרדוור יש תיק מוצרים חזק ופוטנציאל ניכר בשיתופי הפעולה שלה. אנחנו מעדיפים להמתין להתבהרות בסביבה העסקית".

אז מהיכן תבוא הצמיחה של רדוור? אחת הבעיות של החברה, שעלתה גם בשיחות עם אנליסטים, היא מערך המכירות שלה, שמגלה חולשה. רדוור מנסה לחזק את עצמה ומתגברת את מערך המכירות בעולם, עם דגש מיוחד על השוק האמריקאי.

אולי גם קופת המזומנים התפוחה של החברה תוכל לסייע לה לצמוח. אף שרדוור נחשבת לשמרנית ומיעטה לבצע רכישה של פעילויות חדשות, ייתכן שכעת מסתמן שינוי. לפני שלושה חודשים מינתה רדוור סמנכ"ל כספים חדש, דורון אברמוביץ. אברמוביץ עבד קודם בתפקיד דומה בחברת אורבוטק, ושם רכש ניסיון ברכישת פעילויות. בבנק ההשקעות ברקליס מעריכים שרדוור תנסה לרכוש בקרוב חברות קטנות כדי לחזק את תחום האבטחה שמשיק לתחום בחינת העומסים ברשתות.בינתיים רדוור עושה שימוש אחר בכסף שלה: באפריל היא הודיעה על תוכנית חדשה לרכישת מניות בסכום של עד 40 מיליון דולר.

ומה עם המתחרות?

החברה המובילה בשוק שבו פועלת רדוור היא F5 האמריקאית. החברה נסחרת לפי שווי של כ-8 מיליארד דולר וסך המכירות שלה הוא כ-2 מיליארד דולר - יותר מפי שמונה מסך המכירות של רדוור.

F5 ומתחרה נוספת, סיטריקס, לא פירסמו אזהרות רווח באחרונה. בנוסף, המניות שלהן הניבו בשנה האחרונה תשואה גבוהה יותר - 9% ו–17% בהתאמה, לעומת תשואה שלילית של 9% במניית רדוור.

F5 תפרסם גם היא את תוצאותיה הכספיות ב–28 באוקטובר. החברה, שמוצריה הם היקרים בתחום, מחזיקה בכ–50% מהשוק, וצפויה לרשום השנה צמיחה של 11% בהכנסות השנתיות (שנת הכספים שלה הסתיימה בסוף ספטמבר) ושל 20% ברווח למניה. בניגוד לרדוור, F5 רושמת ביצועים טובים בארה"ב ואירופה, אבל סובלת מחולשה באזור אסיה־פסיפיק.

סיטריקס נסחרת לפי שווי של 12 מיליארד דולר, אבל היא מספקת מגוון פתרונות מחשוב. מתוך ההכנסות של החברה ברבעון השני, 22% היו בתחום תעבורת הרשת. ההכנסות מתחום זה הסתכמו ב-173 מיליון דולר, ירידה של כ-3% לעומת הרבעון המקביל ב-2014. החברה מתמודדת עם בעלי מניות אקטיביים, שמחזיקים בכ-7% ממניותיה, ומנסים לדחוף למכירת חטיבה שכוללת את הפעילות שמתחרה ברדוור.

חברה נוספת בתחום היא A10, ששווייה כ-350 מיליון דולר. A10 הונפקה במארס 2014, ומאז איבדה מנייתה כ-60%. בחצי השנה האחרונה מנייתה התאוששה והתחזקה בכ-50%. לפי התחזיות, המכירות שלה ב-2015 יגיעו ל-195 מיליון דולר, כלומר יהיו קרובות לאלה של רדוור, אך היא עדיין רושמת הפסדים, וההערכות הן שהיא תרשום הפסד שנתי של 42 סנט למניה.

על פי דו"ח שפירסמה לפני כשבועיים חברת הייעוץ גרטנר, רדוור אינה סובלת מנחיתות טכנולוגית מול המתחרות. גרטנר ביצעה מבחן לשוק המסורתי של רדוור - ניהול עומסים בתעבורת רשת, וניתחה אותו באמצעות "ריבוע קסם". הריבוע מסווג את החברות לארבעה סוגים: "מתמודדות", "מנהיגות", "שחקניות נישה" ו"בעלות חזון". רדוור ממוקמת אצל גרטנר באזור ה"המנהיגות" ביחד עם F5 וסיטריקס. גרטנר מיקמה את A10 בריבוע ה"מתמודדות" והיא ציינה שמוצריה מספקים תפוקה שהיא מהטובות בשוק ביחס למחיר שלהם.

בשנה שעברה דורגה רדוור כ"בעלת חזון", אך גרטנר הדגישה את ההתקדמות שהשיגה בשנה האחרונה. בגרטנר מציינים כי רדוור חולשת על 9%–10% מהשוק - ומוסיפים כי לחברה יש מגוון פתרונות טובים, אבל הלקוחות מכירים אותה פחות מאשר את המתחרות שלה.

סייבר וניהול עומסים ברשת - שני שווקים בצמיחה

אחת הבעיות הנפוצות באתרי אינטרנט היא עיכוב בזמן התגובה, שמבריח את הגולשים. כל גולש נתקל מדי פעם בבעיות בכניסה לחשבון הבנק דרך האפליקציה הסלולרית, באיכות ירודה של וידיאו באתרי חדשות או בנפילה של אתר למסחר אלקטרוני. אכזבה מרמת השירות באתר גורמת לנטישה של גולשים, וחברות רבות חוששות מכך. התוצאה עלולה להיות פגיעה כספית (מכירה שמתפספסת) ופגיעה במוניטין.

כדי למנוע זאת משתמשות ספקיות השירותים במוצרים של חברות כמו רדוור הישראלית או F5 האמריקאית. החברות מספקות פתרונות לניהול עומסים של תעבורה ברשתות ארגוניות ואתרי אינטרנט. כך, אם שרת של החברה נופל או שיש עליו עומס גבוה, ניתן לנתב את הלקוח לשרת אחר, מבלי שהוא מרגיש בכך כלל ומבלי שחוויית המשתמש שלו נפגעת. לכך נוסף גם פתרון שנועד למנוע מתקפות סייבר שמטרתן ליצור עומס על השרת.

תחום ניהול העומסים של תעבורה ברשתות צומח עם הגידול בתעבורת האינטרנט, העלייה בשימוש בסמארטפונים ובטאבלטים, והשימוש הגובר בווידיאו באתרים. גם החיבור של מכשירים נוספים לאינטרנט - פריטי לבוש, מכשירי חשמל, מכוניות - תחום שמכונה "האינטרנט של הדברים", צפוי להרחיב את המגמה הזאת.

השינויים האלה עשויים להגדיל את הביקושים לפתרונות של רדוור ולצרף לקהל לקוחותיה עוד חברות טלקום, בנקים ואתרי אינטרנט גדולים. באחרונה מנסה רדוור לנצל את המוצר שלה לניהול עומסים גם כדי לזהות פניות לא שגרתיות לשרת, שמטרתן לפגוע בפעילותו. למתקפות אלה, המכונות מתקפות DDoS, יש פוטנציאל גבוה לשבש את פעילות הארגון. המוצר של רדוור מנסה למנוע זאת, בין היתר באמצעות הבחנה בין משתמשים לגיטימיים למזויפים.

תחום הסייבר הוא אחד התחומים החמים בעולם הטכנולוגיה בשנתיים האחרונות, לנוכח מתקפות רבות ומתקדמות יותר. הגאות בתחום מיטיבה גם עם רדוור - אבל כנראה שלא במידה מספקת. רדוור אמנם לא מפרסמת נתונים לגבי תמהיל המכירות שלה בין הפתרונות השונים, אך לפי הערכות, מכירות הסייבר שלה צומחות בשיעור דו־ספרתי, לעומת צמיחה של כ-5%–6% בתחום ניהול העומסים.

לרדוור יש שיתופי פעולה עם החברות צ'ק פוינט וסיסקו לשיווק של מוצר האבטחה שלה. שיתוף הפעולה עם סיסקו הוא חדש וצפוי להתחיל להניב הכנסות בחודשים הקרובים. שיתופי הפעולה האלה מסייעים לרדוור להתמודד עם הבעיה שעלתה מהדו"ח של גרטנר - מידת ההיכרות עם מוצרי החברה.

פוטנציאל צמיחה נוסף של רדוור קשור במעבר הגובר לאחסון נתונים בענן. החברה מספקת תוכנות שמבצעות אופטימיזציה של תעבורת הרשת, אך מוותרת על המוצרים הפיזיים. רדוור גם השיקה ביוני מערכת פיירוול שמגינה מפני חדירת תוכנות זדוניות לשירותי ענן. המוצר החדש דומה למוצר של אימפרבה, חברת אבטחה שמייסדיה הם ישראלים. המוצרים לענן משנים את מודל ההכנסות של החברה - מתשלום חד פעמי לתשלום חודשי - ואמורים לשפר בעתיד את הרווחיות התפעולית שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker