הצפת ערך

Diversification - פיזור וגיוון של תיק ההשקעות דרך הכללה של נכסים מסוגים שונים

פיזור של תיק ההשקעות מאפשר "להחליק" את התנודות החדות שיכולות להתרחש בנכסים בודדים

עמי גינזבורג

פיזור וגיוון של תיק ההשקעות דרך הכללה של נכסים מסוגים שונים.

המטרה של פעולה זו היא להקטין את הסיכון בתיק. הקטנת הסיכון עשויה אמנם להקטין את התשואה הממוצעת הכוללת, אבל היא הופכת את התיק ליעיל יותר מבחינת התאמת התשואה לסיכון.

גיוון תיק השקעות מתבצע בכמה רמות באמצעות נכסים בעלי פרופיל סיכון שונה שאינם מתואמים באופן מלא. פיזור של תיק ההשקעות מאפשר "להחליק" את התנודות החדות שיכולות להתרחש בנכסים בודדים.

תיק השקעות מגוון יכלול בדרך כלל תמהיל של נכסים בעלי פרופיל סיכון/סיכוי שונה (אג"ח לעומת מניות, למשל), נכסים מכמה איזורים גיאוגרפיים שמתבססים על מטבעות שונים, ונכסים מענפים שונים.

איור: דובי קייך

החלק הראשון בגיוון ופיזור התיק יהיה קביעה איזה שיעור מהתיק להקצות לנכסים מסוכנים (מניות, אג"ח בסיכון גבוה), ואיזה שיעור להקצות לנכסים סולידיים (אג"ח בסיכון נמוך, פקדונות).

לאחר קבלת ההחלטה הזאת צריך לקבל החלטה לגבי כל רכיב בנפרד. לדוגמה, בחלק של התיק שמוקדש למניות צריך להחליט מהו שיעור המניות שכדאי להחזיק בשוק המקומי, ומהו השיעור שיוקדש לחו"ל. בחלק של המניות בחו"ל צריך להחליט כמה להחזיק בשווקים מפותחים וכמה בשווקים מתפתחים. בחלק של השווקים המפותחים צריך להחליט כמה להקצות לארה"ב, כמה לאסיה וכמה לאירופה.

אחת הדרכים הנוחות לפזר השקעות היא באמצעות כלי השקעה מפוזרים. כך לדוגמה, את תיק המניות בחו"ל ניתן לחלק בין שלוש־ארבע תעודות סל, שכל אחת מהן מתמקדת באיזור גיאוגרפי שונה.

הפיזור והגיוון הגיאוגרפי של תיק המניות נועד להקטין תנודתיות כוללת ברכיב המניות ולהימנע מתקלות שעלולות לפגוע בתשואת התיק לאורך שנים.

דוגמה לכך ניתן למצוא בשוק המניות היפני. מדד המניות היפני ניקיי רחוק כיום בכ–50% מרמת השיא שבה שהה לפני 25 שנים. מי שהשקיעו לאורך התקופה הזאת את עיקר תיק המניות שלהם ביפן (למשל אזרחי יפן עצמם) ספגו הפסדים גדולים ונמנעו מלקבל תשואה אלטרנטיבית שהיו יכולם היה להשיג באזורים אחרים של העולם. מדובר אמנם במקרה קיצוני, אבל זוהי בדיוק מטרת הפיזור - להימנע מנפילה למלכודות מסוכנות, גם אם הסיכוי להן אינו נראה גבוה.

פיזור גלובלי מאפשר לחוסך ישראלי שחושש מהמצב הביטחוני בישראל או מהתנהלות הממשלה להשקיע בשווקים שמחוץ לגבולות המדינה ולהקטין את התלות שלו בכלכלה המקומית. הקטנת התלות הזאת כרוכה כמובן גם בסיכון מטבעי.

פיזור בין מניות לאג"ח משלב בין נכס מסוכן ותנודתי שהתשואה עליו לאורך זמן גבוהה (מניות) לנכס יציב יחסית אבל שהתשואה עליו נמוכה (אג"ח). אלה רכיבים שניתן מדי פעם לשנות את התמהיל ביניהם, בהתאם לתנועת השווקים, העדפות החוסך, או הצורך לאזן את התיק ולהחזיר אותו למשקלות המקוריים שלו.

בעידן הגלובליזציה, כששוקי ההון העולמיים נוהגים לנוע פעמים רבות באופן מתואם, ישנה חשיבות גם לפיזור סקטוריאלי. כך ניתן לרכוב בכל פעם על ענף אחר שנהנה מגאות.לדוגמה, בשעה שמחירי הנפט יורדים ורווחי חברות האנרגיה נפגעים כפי שקרה באחרונה, צמחו הרווחים של חברות התעופה, שדלק הוא הוצאה מכרזית עבורן. התנועה ההפוכה בין המגזרים האלה אמורה למתן את התנודה בתיק שבו מצויות מניות משני הסוגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker