אני רק שאלה

מדוע לקנות אג"ח עם ריבית שלילית?

גופי השקעה מוסדיים, שמנהלים את חסכונות הפנסיה של הציבור, אינם ממוסים. לכן, עבורם התשואה הרלוונטית היא התשואה ברוטו - ולא התשואה נטו

עמי גינזבורג

בבורסה נסחרות כמה איגרות חוב עם תשואה נטו שלילית. לדוגמה, האג"ח שנקראת ממשלתי שקלי 0219 מציעה תשואה נטו של מינוס 0.41%. מה מביא משקיעים לקנות אג"ח כאלה?

יורם, תל אביב

בעיקרון התהיה שלך מוצדקת. למשקיע פרטי אין סיבה לקנות אג"ח שקליות שבהן התשואה שלילית. עם זאת, חשוב לשים לב שהריבית ברוטו על האג"ח שציינת, שנפדית בפברואר 2019, היא עדיין חיובית ברמה של כ–0.5% בשנה.

גופי השקעה מוסדיים, שמנהלים את חסכונות הפנסיה של הציבור, אינם ממוסים. לכן, עבורם התשואה הרלוונטית היא התשואה ברוטו — ולא התשואה נטו. גם רוב קרנות הנאמנות שמשקיעות באג"ח אינן משלמות מס על ניירות ערך ועל ריבית שמתקבלת בהן. המס עליהן משולם על ידי עמיתי הקרנות רק בעת שהם מממשים את אחזקתם, ורק אם נוצר להם רווח מהאחזקה הזו.

חדר מסחר
חדר מסחר בבית השקעות

שאלה לא פחות חשובה היא מדוע להשקיע מלכתחילה בנייר ערך שמניב תשואה נמוכה כל כך. שהרי גם תשואה חיובית (ברוטו) של 0.5% בממוצע לשנה על פני שלוש שנים היא עלובה למדי. התשובה היא שלמשקיעים פשוט אין כיום אלטרנטיבות. הריביות בעולם המערבי כל כך נמוכות שהדרך היחידה להרוויח היא להגדיל את רמת הסיכון דרך השקעה באג"ח של חברות, בעיקר כאלה שבדירוג בינוני ומטה או ללא דירוג. מי שלא רוצה להסתכן נאלץ לוותר על התשואה. חשוב לציין שבפועל משקיעים באג"ח שקליות דווקא כן נוטלים סיכון. אם במשק תשרור אינפלציה, אפילו נמוכה מאוד, נאמר כ–1% בשנה, הרווח הזעום שלהם ייהפך בעצם להפסד.

עוד סיבה לקנות אג"ח בתשואה שלילית או אפסית היא ציפיות לדפלציה, כלומר ירידת מחירים מתמשכת. אם אג"ח ממשלתית מניבה 0.5% בשנה והאינפלציה תהיה מינוס 1% בשנה, אזי התשואה הריאלית של המשקיע תהיה 1.5% בשנה.

אבל זהו בעיקר דיון תיאורטי, ולא מעשי. המשק הישראלי מתפקד באופן סביר בשנים האחרונות, רמת התעסוקה בו מלאה ואיש מבין החזאים הכלכליים (לרבות באוצר ובבנק ישראל) אינו מצפה לדפלציה. תרחיש של אינפלציה שלילית יכול אמנם להתממש מעת לעת, אבל זהו לא התרחיש הסביר כיום. לכן קצת קשה להאמין שהחלטת השקעה באג"ח בישראל אכן נובעת מציפיות של משקיעים לדפלציה. ובכל מקרה, אם מישהו מצפה לדפלציה, גם אחזקת מזומן בחשבון תיטיב עימו. כדי להרוויח מדפלציה לא חייבים להשקיע את הכסף באג"ח.

עמי גינזבורג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום