מניית השבוע

ההפיכה הצבאית של קדאפי לא הפריעה לחברה מקליפורניה להפיק נפט בלוב

ההפיכה הצבאית בלוב שהוביל מועמר קדאפי העלתה חששות שמאגרי הנפט יולאמו, אך האמר, מנכ"ל אוקסידנטל פטרוליום, הצליח לשכנע את הממשל להסתפק בהעלאת תמלוגים

עמרי זרחוביץ'

אוקסידנטל פטרוליום, מחברות האנרגיה הגדולות בארה"ב, הוקמה ב–1920 בקליפורניה והחלה לבצע קידוחים בניסיון למצוא נפט וגז.

בשנות ה–50, כשהחברה נקלעה למצב כלכלי רעוע והגיעה לסף פשיטת רגל, הצטרף אליה איש העסקים ארמנד האמר, שהחל כמשקיע בחברה ונהפך למנכ"ל. האמר הוביל רכישות של חברות אנרגיה נוספות, במטרה למנוע השתלטות על אוקסידנטל עצמה. החברה נהפכה להיות ציבורית בסוף שנות ה–50, אבל עדיין לא היו לה הכנסות, נפט או גז. רק ב–1961 מצאה החברה גז בראשונה. החברה החליטה לקדוח במקום שבו נערכו קידוחים בעבר, אבל להעמיק את הקידוחים עד לעומק של 6,900 רגל. הקידוח העמוק השתלם לה - והשדה שמצאה הניב לה מאות מיליוני דולרים.

בשנות ה–60 החלה החברה לפעול גם בבריטניה, בערב הסעודית, בוונצואלה - ובלוב, שם מצאה מאגר נפט שהניב מיליארד חביות והפך אותה לאחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם. בתוך כמה חודשים הוכפל מחיר המניה, שאז כבר נסחרה בבורסת ניו יורק, ליותר מ-100 דולר. ההפיכה הצבאית בלוב שהוביל מועמר קדאפי העלתה חששות שמאגרי הנפט יולאמו, אך האמר הצליח לשכנע את הממשל להסתפק בהעלאת תמלוגים.

האמר מת ב–1990, בגיל 92, ומנכ"ל החברה אז ריי אירני מיהר לתפוס את מקומו כיו"ר. אירני סגר פעילויות שלא היו קשורות לאנרגיה וביטל הסכם בסך מיליארד דולר שחתם האמר עם ברית המועצות, ושעורר ביקורת רבה בארה"ב. ב-2008 פעלה החברה להשגת פטור בארה"ב מהחרמת נכסים בלוב. המהלך הצליח, ואוקסידנטל המשיכה לפעול במדינה, פעילות שהוקפאה בעת מלחמת האזרחים ב–2011.

ב–2013 החליט אירני לעזוב את תפקיד היו"ר, שנתיים לאחר שסיים את תפקידו כמנכ"ל, לאור התנגדות של בעלי המניות לחבילות השכר והתגמולים שקיבל לאחר שבין 1994 ל–2012 הוא גרף יותר ממיליארד דולר בבונוסים. כיום מועסקים בחברה יותר מ–40 אלף איש.

אוקסידנטל נסחרת לפי שווי של 50 מיליארד דולר לאחר שאיבדה 27% בשנה האחרונה. ההכנסות במחצית הראשונה של 2015 הסתכמו ב-6.5 מיליארד דולר - נפילה של 35% בהשוואה לתקופה המקבילה על רקע הירידה במחיר הנפט. באותה תקופה רשמה החברה הפסד של 35 מיליון דולר, לעומת רווח של 2.3 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2014. מניית החברה הניבה תשואה שנתית ממוצעת של 8.6% בעשר השנים האחרונות.

מועמר קדאפי עם תומכיו בטריפולי, אפרילצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker