אני רק שאלה

מה גורם לעלייה בתנודתיות כשיש ירידות בבורסה?

התנודתיות נובעת מסיבות פסיכולוגיות - מתנודות חדות במצב הרוח של המשקיעים ובציפיותיהם לעתיד

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עמי גינזבורג

מדוע בתקופות של ירידות בבורסה התנודתיות של מדדי המניות גדולה הרבה יותר מאשר בתקופות של עליות?

מתי

אדם מביט בדאגה במדדים, בורסה שנחאי
הבורסה בשנחאיצילום: רויטרס

האבחנה שלך נכונה, אך זו שאלה שלא קל להשיב עליה. התנודתיות נובעת מסיבות פסיכולוגיות - מתנודות חדות במצב הרוח של המשקיעים ובציפיותיהם לעתיד. השינויים בכלכלה עצמה אטיים בהרבה, והם פחות תכופים מבשוקי המניות.

תקופות של עלייה בשוקי המניות הן בדרך כלל ארוכות. כשמתחיל גל של עליות (שמופיע לרוב לאחר משבר עמוק), המשקיעים נכנסים לשוק בחשש ובזהירות. הם בוחנים את עומק המים, ומקווים לטוב. אם הם מרוויחים, הם צוברים ביטחון ומשקיעים עוד כסף. עם הזמן מצטרפים אליהם משקיעים חדשים, שעוברים את אותו תהליך, ולכן גלי עליות בבורסה הם ארוכים יותר ומתונים יותר מבתקופות של ירידה.

תקופה של היפוך ממשבר לגאות רצופה בנתונים סותרים, שמקשים על המשקיעים להשתכנע שהמגמה העולה היא בת־קיימא. דרוש גם זמן כדי להפנים שהמצב הכלכלי תומך בהמשך העליות, ואז הזהירות מתחלפת לאט-לאט באופטימיות.

בכיוון ההפוך השינוי הוא בדרך כלל חד ומהיר יותר. תקופה של ירידות בשוק מעוררת פחד בקרב המשקיעים, והם מנסים לבצע פעולות שירגיעו אותם. לכן מחזורי המסחר גדלים מאוד בתקופה של ירידות חדות. זוהי תופעה שרואים אותה הן ברמת השוק כולו והן במניות של חברות בודדות שעוברות משבר.

השנה, בחודשים שבהם נרשמו עליות בשווקים, קרנות הנאמנות בישראל גייסו כ–1–2 מיליארד שקל בחודש. לעומת זאת, ביוני, שבו היו ירידות חדות בשוק האג"ח, נפדו מהקרנות כ–8 מיליארד שקל. באוגוסט, על רקע הנפילות במניות, נרשמו פדיונות של 4.7 מיליארד שקל. כך, הפחד דוחף את הציבור למכור נכסים מסוכנים ולהתבצר במזומן ובנכסים סולידיים מאוד.

הירידות החדות מתחלפות לעתים בתוך ימים בעליות חדות, משום שהמשקיעים לא בטוחים לאיזה כיוון נע השוק. לעתים השוק מתאושש מהר, ותקופת הירידות נתפשת ככזאת היוצרת הזדמנות השקעה לטווח ארוך. התוצאה הכוללת של הדינמיקה הזאת היא עלייה בתנודתיות - כלומר ירידות ועליות חדות. התנודתיות החדה בשוק משקפת בעצם את השינויים החריפים במצב הרוח של המשקיעים ובציפיותיהם לעתיד - ולא בהכרח קשורה לטיב הסביבה הכלכלית הנוכחית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker