אני רק שאלה |

מה זה Level 2?

פתחתי חשבון מסחר עצמאי באחד מבתי ההשקעות, והוצע לי בתוספת תשלום מערכת מסחר שמאפשרת לצפות בספר הפקודות המלא (Level 2) — מה זה אומר, והאם זה נותן לי יתרון על הסוחרים האחרים? מ. שיטרית

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סופר מריוצילום: AP
דרור רייך

יש מספר רב של תוכנות מסחר שבאמצעותן ניתן לקנות ולמכור מניות בשוקי ההון. לרוב, התוכנות ה"חינמיות" מספקות מידע ברמת Level 1 בלבד, כלומר מידע בסיסי הכולל את מחיר העסקה האחרונה שבוצעה במניה, את סך המחזור התוך יומי בה, את המחיר שהציע הקונה הראשון (מחיר ה-Bid) ואת המחיר שביקש הקונה הראשון (מחיר ה-Ask).

תוכנות מסחר שכוללות מידע מסוג Level 2 מספקת למעשה זווית ראייה עמוקה ורחבה יותר על השוק והמסחר — היא מציגה את יתר הקונים והמוכרים שממתינים בספר הפקודות — מעבר לקונה ולמוכר הראשון. כמו כן תוכנת Level 2 מאפשרת לדעת מיהו הוא הקונה או המוכר — כלומר האם מי שנתן את הפקודה הוא אדם פרטי, בית השקעות או עושה שוק — ומהו מספר המניות שהוא מעוניין לקנות או למכור.

היתרון העיקרי של השימוש במערכת level 2 הוא בכך שהסוחר או המשקיע שמשתמש בה יכול להעריך כיצד צפוי מחיר המניה לנוע בהתבסס על הפקודות הנוספות ששיגרו המשקיעים. מניה שיש לה בספר הפקודות הרבה קונים ומעט מוכרים — כלומר שהביקוש לה עולה על ההיצע — עומדת ככל הנראה לנוע כלפי מעלה. אם הביקוש נמוך מההיצע, התנועה הצפויה היא כלפי מטה.

מדוע לא כל המשקיעים מקבלים את נתוני ה–Level 2? מכיוון שבתי ההשקעות משלמים עבור נתוני Level 2 בזמן אמת הרבה מאוד כסף, ולכן הם מציעים אותה רק ללקוחותיהם שמוכנים לשלם עליה בהתאם או למי שמתחייבים להיקף מינימום של פעולות קנייה ומכירה.

כיום, בתי השקעות הגדולים כבר משתמשים במערכות המצוידות במסכי Level 3, המאפשרים אופציות מתקדמות יותר, כמו הצבה של כמות גדולה לקנייה או מכירה. כשהמחיר בבורסה מגיע לרמה שנכללה בפקודה ששיגר בית ההשקעות, המערכת יכולה להוריד באופן אוטומטי להוריד את השער במקרה של קנייה או להעלות אותו במקרה של מכירה, כך שהעסקה לא תתבצע בפועל.

נתוני Level 2 יכולים, אם כן, לעזור מאוד לסוחרי יום, בעיקר כאלה שמשקיעים במניות שסחירותן דלה, אבל כדאי להם לשים לב שהשימוש של חלק מהסוחרים בנתוני Level 3 מאפשר להם לפעול באופן שעשוי להטעות את מי שרואה רק את נתוני Level 2.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker