מניית השבוע

ענקית המלונאות שהקים הטייס שסיים תיכון בגיל 14

ג'יי פריצקר נכנס לענף המלונאות כשרכש מלון בסמוך לשדה התעופה בלוס אנג'לס מ–Hyatt von Dehn. בתוך ארבע שנים הוא הקים חמישה מלונות נוספים

עמרי זרחוביץ'
שתפו בפייסבוק

הייאט מלונות היא חברה אמריקאית שהוקמה ב–1957 על ידי ג'יי פריצקר. אביו של פריצקר היה בן למשפחת מהגרים מאוקראינה שייסדה פירמת עורכי דין מצליחה, והוא גם השקיע בעצמו בנדל"ן. פריצקר הבן סיים את לימודיו בתיכון בגיל 14, והמשיך ללימודי תואר ראשון. במלחמת העולם השנייה הוא היה מדריך טיסה.

פריצקר נכנס לענף המלונאות כשרכש מלון בסמוך לשדה התעופה בלוס אנג'לס מ–Hyatt von Dehn. בתוך ארבע שנים הוא הקים חמישה מלונות נוספים. החברה נרשמה למסחר ב–1962, ושש שנים לאחר מכן הוקמה גם הייאט אינטרנשיונל, שנרשמה גם היא למסחר.

המלון הראשון של הייאט מחוץ לארה"ב היה בהונג קונג. העובדה שהייאט היתה ציבורית לא מנעה מנשיא החברה, האג פרינד, גיסו של פריצקר, להשתמש ב–300 אלף דולר מקופתה להוצאות פרטיות, והוא הודח על ידי פריצקר ב–1977. לאחר מכן החליט פריצקר לרכוש את מניות שתי החברות, ולמחוק אותן מהמסחר.

ב–1981 קרסו שני גשרים במלון של החברה בקנזס, ו–114 איש מתו באסון. בשנים שלאחר מכן הוגשו 2,000 תביעות על ידי נפגעים באסון ומשפחותיהם, בסך של 120 מיליון דולר. הייאט אמנם לא היתה צד בתביעה, מכיוון שהיא רק ניהלה את המלון, והאשמה נפלה על מהנדסי הבניין, אבל המוניטין שלה נפגעו.

מלון הייאט ריג'ינסי בקליבלנד

ב–1997 החליטה החברה להשקיע כמיליארד דולר, עד סוף העשור, לרכישת 20–30 מלונות. באותה שנה עבר פריצקר אירוע מוחי, והוא מת שנתיים לאחר מכן. את מקומו ירש בנו תומאס, שעד היום משמש יו"ר החברה. ב–2004 אוחדו כל פעילויות משפחת פריצקר בתחום המלונאות לחברה אחת, שנרשמה למסחר בבורסת ניו יורק ב–2009.

החברה נסחרת לפי שווי של כ–7.6 מיליארד דולר לאחר שמנייתה הניבה תשואה שנתית ממוצעת של 11.5% מאז ששבה לבורסה. לחברה יש כיום 810 בתי מלון, קרוב לשליש מהם בזיכיון, והם כוללים יותר מ–200 אלף חדרים. ב–2015 החברה צפויה לפתוח כ–50 בתי מלון חדשים.

הכנסות הייאט ירדו ברבעון השני של 2015 ב–4% לעומת הרבעון המקביל, ל–111 מיליארד דולר. הרווח הנקי נחתך כמעט בחצי, ל–40 מיליון דולר. ברבעונים האחרונים רושמת החברה האטה בפעילות, שניכרת בחולשת המניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker