הצפת ערך |

Human Capital - הון אנושי

הון אנושי, בשונה מהון פיסי (כמו מכונות או בניינים) מתאפיין בשתי תכונות חשובות: 1. הוא ניתן להרחבה דרך לימוד ואימון. 2. הוא ניתן לשכפול והעברה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

הון אנושי.

פרמטר שמבטא את סך היכולות והמיומנויות של אדם. יכולות אלה נקנות דרך למידה, אימון ורכישת ניסיון מקצועי.

איור: דובי קייך

הון אנושי, בשונה מהון פיסי (כמו מכונות או בניינים) מתאפיין בשתי תכונות חשובות: 1. הוא ניתן להרחבה דרך לימוד ואימון. 2. הוא ניתן לשכפול והעברה.

העברת ידע מאדם אחד לאחר לא גורעת מההון שצבר האדם הראשון, גם אם היא הופכת אותו לבעל כישורים נדירים פחות מכפי שהיה קודם לכן. שתי תכונות אלה מאפשרות להון האנושי לגדול במהירות רבה יותר מאשר ההון פיסי.

הון אנושי וההשקעה בו הם בין הגורמים שמסבירים פערי עושר ויכולת ההשתכרות בין אנשים. הוא גם מסביר מדוע מתקיימים פערים בעושר בין מדינות.

מדינות מפותחות מכירות בכך שהון אנושי הוא משאב רב עוצמה שמסייע ליצירת ערך ועושר, והן פועלות להרחיבו. הן מקימות מוסדות חינוך ופועלות כדי להכשיר כוח אדם מקצועי ומיומן במקצועות שונים.

מחקרים רבים מראים שמדינות המשקיעות בחינוך והשכלה גבוהה מצליחות בדרך כלל לייצר עושר רב יותר במונחים של תוצר לנפש.

ההשקעה של מדינות בהון אנושי גורמת לא אחת גם להנצחת פערים בין מדינות והעמקתם. אנשים מוכשרים ובעלי שאיפות ממדינות עניות יעדיפו להגר למדינות מפותחות ולהתקדם בהן.

הבעיה הזאת מחמירה עוד יותר אם המהגרים היו כבר עובדים משכילים ומיומנים במדינות המוצא שלהם. במדינות מפותחות הם יכולים קבל שכר גבוה יותר וההזדמנויות תעסוקתיות מגוונות.

את מידת ההון האנושי במדינה מסוימת ניתן למדוד בדרכים שונות - למשל, דרך בחינת שיעור יודעי קרוא וכתוב, שיעור בוגרי התיכונים, שיעור מקבלי התארים האקדמיים, וכדומה. המדידה יכולה להתייחס לתחומים ספציפיים אף יותר - כמו שיעור המהנדסים לנפש במדינה או שיעור הרופאים בה.

משקיעים לטווח ארוך שבוחנים השקעה במדינות נוהגים להתייחס בין השאר להון האנושי בהן - מכיוון שהוא מצביע על פוטנציאל התקדמות וצמיחה של הכלכלה. עם זאת, פיתוח הון אנושי לבדו אינו מספיק, וצריך שבמדינה תהיה גם סביבה תומכת שתאפשר להפיק ממנו את המירב.

ברוסיה, למשל, הכשירו בעלי מקצוע רבים בתחומים מבוקשים כמו רפואה או הנדסה, אבל רבים מהמשכילים במדינה העדיפו להגר למערב, למדינות בעלות מסורת דמוקרטית - שבהן קל להם יותר לבטא את כישוריהם והשכלתם.

ישראל היא דוגמה למדינה שההון האנושי הוא המשאב המרכזי והחשוב ביותר בה. בעוד משקיעים מהעולם פונים למדינות כמו רוסיה או ברזיל בעיקר בגלל אוצרות הטבע שלהן, וסין מעניינת אותם בגלל כוח האדם הזול בענפי הייצור - לישראל מגיעים משקיעים בגלל שהם מאמינים בהון האנושי שלה ובחדשנות שמתבטאת בין השאר במספר רב של חברות היי־טק וטכנולוגיה תוססות.

רכיב נוסף בהון האנושי של ישראל הוא הרב־תרבותיות - שמאפיינת מדינת מהגרים. הרב־תרבותיות מקלה על חברות ישראליות בחדירה לשווקים זרים ומרוחקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker