מניית השבוע

לטפס עם היהלום השחור שנוצר מפשיטת רגל

סיפורה של החברה החל כשמטפס ההרים איוון שוינארד, בן ה–18, הסתובב בעמק יוסימיטי בקליפורניה במכוניתו ומכר יתדות המשמשים מטפסי הרים

עמרי זרחוביץ'

בלק דיאמונד האמריקאית (קוד מסחר: BDE) היא יצרנית ציוד לטיולים ולסקי שהוקמה ב–1989, אך השורשים שלה מגיעים עד לשנות ה–50. סיפורה של החברה החל כשמטפס ההרים איוון שוינארד, בן ה–18, הסתובב בעמק יוסימיטי בקליפורניה במכוניתו ומכר יתדות המשמשים מטפסי הרים.

המוצרים שמכר זכו למוניטין של איכות. המטפסים אהבו אותם כי היה ניתן לטפס בעזרתם במהירות. שוינארד לווה מהוריו 832 דולר, ופתח ב–1957 חברת ציוד שנשאה את שם המשפחה שלו, שמוצריה נמכרו ברחבי המדינה. לקראת סוף שנות ה–70 שלט שוינארד בשוק הקטן של ציוד טיפוס ההרים בארה"ב. את המכירות והשיווק הוא ביצע, באמצעות רשימת תפוצה של לקוחות פוטנציאליים, דרך הדואר.

בשנות ה–80 צבר ספורט טיפוס ההרים תאוצה בארה"ב, ומשך הרבה חובבים חדשים. נגד החברה הוגשו אז כמה תביעות בטענה שהיא לא הזהירה את לקוחותיה מכך שטיפוס הרים הוא מסוכן - מה שהוביל אותה בסופו של דבר לפשיטת רגל. לאחר מכן חברו כמה מעובדי החברה ללקוחות ולמשקיעים נוספים ורכשו, במשותף את נכסיה. ב–1989 הם הקימו את בלק דיאמונד. אחד הרוכשים, פטר מטקאלף, הוא מנכ"ל החברה עד היום. מטקאלף הגיע לשוינארד ב–1982 כאחראי שיווק ומכירות, ובתוך שנה מונה למנכ"ל. שנתיים לאחר הרכישה הוביל מטקאלף את המעבר של בלק דיאמונד מקליפורניה לסולט לייק סיטי שביוטה, ליד הרי ווסאץ', שהסמיכות להם סייעה לחברה לערוך ניסויים במוצרים שפיתחה וייצרה.

ב-1996 פתחה החברה שלוחה בשווייץ, והגדילה את התפוצה של מוצריה באירופה. שלוחה נוספת נפתחה בסין כעבור עשר שנים, והיא משרתת את מדינות אסיה. ב–2010 החברה נרכשה ב–90 מיליון דולר על ידי קלארוס, חברה בלי פעילות משמעותית שעסקה במסחר מקוון. החברה שינתה את שמה לבלק דיאמונד, והיא זו שנסחרת בבורסה תחת שם זה. במקביל, מוזגה לתוכה גם חברת ציוד הטיולים גרגורי, שנרכשה ב–45 מיליון דולר.

החברה המאוחדת, שמעסיקה 700 עובדים, נסחרת בנאסד"ק בשווי של 287 מיליון דולר. הכנסותיה ברבעון הראשון של 2015 היו ב–50 מיליון דולר, גידול של 13% לעומת הרבעון המקביל. החברה רשמה הפסד נקי של 1.67 מיליון דולר, לעומת 1.32 מיליון דולר ברבעון המקביל. מנייתה הניבה בחמש השנים האחרונות תשואה שנתית ממוצעת של 6.1%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker