הבורסות בסין קרסו; "זה ברבור שחור גדול מאוד"

לאחר שזינקו ביותר מ-150% בתוך שנה, קרסו בשבועיים האחרונים המדדים של הבורסות הסיניות בשנחאי ושנזן ■ אנליסטים: "פעם חששו מבועת אשראי ונדל"ן בסין. כיום חוששים גם מבועת המניות"

דרור רייך
שתפו בפייסבוק

לבועות פיננסיות יש לרוב סוף ידוע - הן מתפוצצות, אלא שלא תמיד קל להבחין בהן. ואולם בנוגע לבועה בבורסות של סין, כנראה שזה בכל זאת היה קל יותר, משום שמדדי בורסות שנחאי ושנזן עלו בתוך שנה (עד לפני שבוע) בשיעורים חריגים של 152% ו–186% בהתאמה. העליות החדות הביאו את מכפילי המניות במדדי הבורסות של סין לרמות שכמעט וצועקות "בועה".

ואולם מאמצע יוני ועד 2 ביולי נפל מדד המניות המוביל בשנחאי ב–25%, מ–5,100 נקודות ל–3,900 נקודות. ביום שישי נפל המדד ב–6% נוספים. ולא בטוח שזה הסוף. גם לאחר הירידות האחרונות, מכפיל הרווח (היחס בין שווי השוק של המניות לרווח השנתי של החברות)הממוצע במדד שנזן הוא 69. מכפיל הרווח הממוצע של מדד שנחאי (בנטרול חברות הפסדיות) הוא 59.

מעשן על רקע דגל סין מחוץ למסעדה בבייג'ין, החודשצילום: רויטרס

ביום ראשון, שעבר, בעקבות הנפילות החדות במדדי המניות שהתרחשו קודם לכן, הפחית הבנק המרכזי הסיני (PBoC) את הריבית במשק בפעם הרביעית בתוך שמונה חודשים. הריבית להלוואות הופחתה ב–25 נקודות בסיס, לרמה של 4.85%, וגם הריבית על הפיקדונות הופחתה בשיעור דומה, ל–2%.

העליות הממושכות במדדי המניות של סין נשענו על שיעורי מינוף גבוהים מאוד. ההשקעות הממונפות נעשות באמצעות מכשיר הנקרא "השקעת מטריה". במכשיר זה, המשקיע הפרטי מקבל אשראי מגופים חוץ־מאזניים של הבנקים ומשקיע אותו במניות. בסין מעריכים שהיקף האשראי להשקעה במניות צמח בשנתיים האחרונות לכ–2 טריליון יואן.

כל עוד שוק המניות עולה, כולם נהנים מהשקעות ממונפות. המשקיעים מקבלים רווח גבוה בזכות המינוף, והגוף שהעיק את האשראי נהנה מהריבית על ההלוואה. אלא שזה משחק מסוכן. כשהשוק משנה כיוון, המשקיעים עלולים להפסיד חלק ניכר מהשקעתם ואפילו את כולה, בגלל המינוף. כשהירידות מחריפות, גם נותני האשראי עלולים להיפגע. מכיוון שהאשראי ניתן דרך גופים שקשורים לבנקים הסיניים, ומכיוון שהעליות בשוקי המניות הסיניים היו מהירות מאוד, הרגולטורים החליטו להתערב — ובשלב מסוים הגבילו את היקף האשראי לרכישת מניות. בנוסף לכך, הם הגבילו את יכולת מתן האשראי לרכישת מניות על ידי ברוקרים פרטיים.

צילום: רויטרס

השוק הגיב, כאמור, בירידות חדות, אך קשה לדעת כמה אוויר יש בבועת המניות הסינית, וכיצד ישפיעו הירידות האלה על הכלכלה הסינית, ועל המדינות שקשורות עם סין בקשרי מסחר הדוקים. כך, בעוד חדלות הפירעון של יוון מעסיקה מאוד את המשקיעים והכלכלנים בעולם בימים אלה, ובצדק, להאטה אפשרית בכלכלה הסינית עשויה להיות השפעה עמוקה הרבה יותר על הכלכלה העולמית.

הצמיחה הורידה הילוך

סין היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב, בזכות צמיחה בשיעורים שנתיים חריגים שנרשמה בה לאורך שני עשורים - קרוב ל–10%, ובשנים מסוימות אף יותר. אלא שבאחרונה שיעורי הצמיחה שלה יורדים.

ב–2014 צמחה כלכלת סין ב-7.4%, ויעד הצמיחה הממשלתי שלה ל–2015 הוא 7%. זהו שיעור הצמיחה השנתי הנמוך במדינה מאז 1990. התחזית של קרן המטבע הבינלאומית נמוכה יותר. כלכלניה מעריכים כי הצמיחה בסין תגיע ל-6.7% בלבד. בממשל הסיני ציפו להאטה שמלווה גם בהתקררות בשוק הנדל"ן. בסין קוראים לשיעורי הצמיחה הנוכחיים, סביב 7%, "הנורמלי החדש".

במקביל מנסות הרשויות בסין לפעול בכמה דרכים כדי לעודד את הפעילות הכלכלית. בין השאר מנסים הסינים להפוך את מגזר התעשייה ליעיל יותר ולפחות מזהם, וכן לקדם את ענפי השירותים במדינה ואת הצריכה הפרטית בה. המפלגה הקומוניסטית בראשות הנשיא שי ג'ינפינג וראש הממשלה לי קצ'יאנג מנסה לקדם רפורמות במשק. הממשלה מנסה להילחם בשחיתות, ליצור מדדי יעילות ואיכות סביבה, ולבסס את מעמדה של סין כמעצמה אזורית.

ב–2009–2010, כשהעולם המערבי נכנס להאטה בעקבות המשבר הפיננסי, צמיחתה של סין נותרה גבוהה. הצמיחה נשענה על תוכנית תמריצים של הממשל הסיני ועל פתיחת ברזי האשראי. ואולם בשנים שלאחר מכן התעוררה דאגה בקרב קובעי המדיניות במדינה לגבי קצב הגידול בסך האשראי. בעקבות זאת הורו שלטונות סין לבנקים להפחית את מתן האשראי לפרויקטי נדל"ן ולמגזרים אחרים.

מדיניות ממשלתית זו יצרה עודף ביקוש להלוואות, ודחפה את הממשלות של מחוזות מקומיים בסין לממן פרויקטי נדל"ן ותשתיות בעזרת גופים חוץ־בנקאיים, והן גייסו חוב בתשואה גבוהה במיוחד. החוב הזה של הרשויות נחשב כיום לאחד הסיכונים הגדולים עבור המערכת הפיננסית בסין.

ב–2011 החלה הממשלה הסינית להטיל הגבלות גם על שוק הדיור, מחשש להיווצרות בועה בשוק הנדל"ן למגורים. בשנה האחרונה ניכרת האטה בשוק הדיור, ומחירי הנדל"ן בערים מרכזיות ירדו.

לצמיחה המהירה של סין היתה השפעה ניכרת על הפעילות הכלכלית הגלובלית. התבססותה של הצמיחה הסינית על יבוא חומרי גלם ומוצרים תעשייתיים, לצורך בניית מפעלי ייצור, אתרי כרייה ותשתיות, הובילה לצמיחה מהירה של מדינות עשירות בחומרי גלם - כמו יצואניות הנפט החברות באופ"ק ומדינות עשירות בחמרי גלם כמו רוסיה, ברזיל ואוסטרליה. גם מדינות המייצרות ציוד תעשייתי, כמו גרמניה, יפן ודרום קוריאה נהנו מהצמיחה הסינית.

דרך המשי החדשה

שוק המניות הסיני סגור למדי בפני משקיעים זרים, ונפילה של המחירים בו לא אמורה לחלחל באופן עמוק לשוקי ההון במערב. עם זאת, להאטה בביקוש לסחורות מסין בהחלט עשויה להיות השפעה משמעותית על שאר העולם.

אחת הנפגעות העיקריות עלולה להיות אוסטרליה, משותפות הסחר העיקריות של סין. ברבעון הרביעי של 2014 32% מהיצוא האוסטרלי יועד לסין, והוא כלל בעיקר חומרי גלם וסחורות חקלאיות. אחריה ברשימה נמצאת דרום קוריאה ש-7% מהייצוא שלה מופנה לסין. גם יפן וסעודיה חשופות למשק הסיני, בשיעורים של 19% ו-14 בהתאמה מהיצוא שלהן.

קברניטי סין מעוניינים להפוך את כלכלת המדינה לגדולה בעולם. על פי תחזית של חטיבת המודיעין של "אקונומיסט" (EIU), סין עשויה לעקוף את ארה"ב כבר ב–2026. כדי שכך יקרה, סין צריכה לשמור על קצב צמיחה גבוה גם בשנים הבאות.

בסין מקווים שאחד ממנועי הצמיחה יהיה היוזמה להקמת רצועה כלכלית בתוואי דרך המשי העתיקה. באופן הזה מקווה סין לחזק את החיבור שלה עם מרכז אסיה, אירופה, רוסיה ואפריקה. שי ג'ינפינג, נשיא סין, אמר באחרונה כי הוא צופה שהיוזמה תיצור מסחר בסך של יותר מ–2.5 טריליון דולר בין סין למדינות שישתתפו בפרויקט.

התוכנית השאפתנית כוללת סלילה של מסילת רכבת חדשה מאסיה לאירופה, שתקצר מאוד את המרחק ואת זמני הנסיעה בין היבשות. פרויקט בסדר גודל כזה עשוי לחולל שינוי גדול בכלכלות הסמוכות לפרויקט.

צילום: רויטרס

תוכנית מסילת הרכבת נקראת 
One Belt One Road - ובראשי תיבות OBOR. על המסילה אמורה לנסוע רכבת "קליע" שמגיעה למהירות של עד 1,000 קמ"ש. בעזרת OBOR, מנסה סין לבנות "קהילה של שותפות גורל", כשהיא זו שתספק את עיקר המימון לפרויקט. הפרויקט אמור להפוך את סין לציר עיקרי למעבר סחורות בין דרום מזרח אסיה לאירופה.

החגורה הכלכלית של "דרך המשי החדשה" תכלול בנייה של מסילות ברזל, כבישים וצינורות גז מהאוקיינוס השקט לים הבלטי, וכן נמלים ומתקנים ימיים. הפרויקט יכלול גם שיתופי פעולה כלכליים בהם יצירת איזור סחר חופשי ותיאום מדיניות כלכלית.

בסין מקווים שהשקעה כזאת תבטיח לה נוכחות ארוכת טווח במדינות אירופה, תסייע לה לנתב את עודפי כושר הייצור שלה ותשפר את יחסי הסחר שלה עם מדינות מזרח ומערב אירופה.

אורי גרינפלדצילום: עופר וקנין

"הסיכון רק גדל"

בועת המניות שהתנפחה בסין לא נעלמה מעיניהם של משקיפים ומומחי שוק מבחוץ. בשבוע שעבר המליצו האנליסטים של מורגן סטנלי להתרחק מהשקעה בסין. להערכתם, הנפילה של שוק המניות הסיני תימשך עד אמצע 2016, ובורסת שנחאי תרד ב–30% נוספים מהרמה שבה היא מצויה כעת.

המלצה זו מצטרפת להמלצות ברוח דומה שיצאו מבנק אוף אמריקה וקרדיט סוויס. גם שם סבורים שהשוק הסיני עדיין בועתי, ושצריך לצאת ממנו עוד הרבה אוויר.

"הסיכון בשיעורי המינוף הגבוהים בסין רק גדל והולך", אומר אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות. "להערכתנו, המדדים בסין מנופחים וצפויים להמשיך ולרדת - זה פשוט שוק יקר. עם זאת, חשוב לציין שאנו לא מכלילים בהגדרה זו את מדד האנג־סנג בהונג קונג, שבו המכפיל הממוצע דווקא נמוך יחסית".

שירה רוזנברג

"להערכתנו, הצמיחה בסין תרד מתחת ל–7%, ובשנה הבאה היא תגיע ל–6.5%", אומר ויקי זבולון, מנהל מחלקת מחקר מניות חו"ל במיטב דש ברוקראז'. "יחסית לגודל הכלכלה והאוכלוסייה, זו התחלה של האטה שיכולה ליצור בעיות גם בשוק התעסוקה".

"ראש הממשלה של סין השיק באפריל 2014 תוכנית לשינוי בכלכלה הסינית. המטרה היא להקטין את משקל הייצור והיצוא, ולהגדיל את החלק של הצריכה הפרטית. האטה בכלכלת סין בהחלט יכולה לפגוע במערכת הפיננסית הסינית.

"בנוסף, ישנה בעיה בבורסה שעולה ללא תמיכה של פרמטרים כלכלים. זה מעיד על בועת אשראי ועל בעיה פיננסית. וזאת, מבלי לדבר על ערי הרפאים שמצויות בסין. לא בטוח שכל הרפורמות והחזון הסיני ימנעו את הפיצוץ של בועת האשראי במדינה.

"פעם אמרו שיש בסין רק בועת אשראי ונדל"ן. כיום צריך להוסיף לכך את בועת המניות. זה בהחלט ברבור שחור וגדול מאוד".

שירה רוזנברג, אנליסטית לשוק המניות הסיני, מוסיפה: "הממשל הסיני מעוניין לשמור על יציבות שוק המניות ועל אמון המשקיעים ולעודד חברות לגייס הון בשוק המניות, ולא בשוק החוב.

"ההשפעה של הכלכלה הסינית על הכלכלה העולמית היא עצומה, אבל שוק המניות הסיני עצמו הוא בעל אופי סגור ומקומי. אני מאמינה שירידה חדה שלו לא תשפיע על שוקי המניות האחרים בעולם.

"לאחר שהשווקים המשיכו לרדת, ארגון סיני שמייעץ למנהלי השקעות הוציא המלצה לנצל את ההזדמנות שנוצרה לאחר הירידה בבורסה בשנחאי. בנוסף, הרגולטור בסין פירסם הודעה שלפיה תיקון חד אינו בריא, ושר האוצר הסיני פירסם טיוטת חוק שיאפשר לקרנות פנסיה ממשלתיות לרכוש מניות. זהו צעד שעשוי לאפשר כניסה של כ–97 מיליארד דולר נוספים לשוק. בהתאם לכך, המלצתי היא בחירה סלקטיבית של מניות שהונפקו על ידי חברות שצפויות ליהנות מהרפורמות הממשלתיות — לדוגמה בתחום המסחר המקוון".

ויקי זבולוןצילום: רמי זרנגר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker