הצפת ערך

Kicking The Tires - לבעוט בצמיגים

ביטוי סלנג שמשמעו ביצוע עבודת מחקר יסודית על חברה לפני שמשקיעים במניותיה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עמי גינזבורג

לבעוט בצמיגים.

ביטוי סלנג שמשמעו ביצוע עבודת מחקר יסודית על חברה לפני שמשקיעים במניותיה. הביטוי נלקח בהשאלה ממגרשי המכוניות המשומשות בארה"ב, שבהם הקונה נוהג לבעוט בכוח בצמיגים כדי לבחון, עד כמה שהדבר אפשרי, את איכותם.

משקיע או אנליסט מבצעים מחקר על חברה בעיקר תוך התבססות על הדו"חות הכספיים שלה. באמצעות הדו"חות ניתן לקבל נתונים חשובים על הצמיחה במכירות וברווח, שיעור הרווחיות הגולמית, מבנה המאזן, סך החוב לעומת ההון העצמי ועוד תחומים רבים אחרים. מלבד מספרים, ניתן לקבל באמצעות הדו"חות מושג על השוק שבו פועלת החברה, ולהיחשף להערכות המנהלים שלה.

חברות רבות מפרסמות לצד הדו"חות החשבונאיים גם מצגת צבעונית שנוחה יותר להבנה מאשר הדו"חות החשבונאיים היבשים, שמנוסחים בשפה משפטית. במצגת עשויים להיות פרטים נוספים על הענף שבו החברה פעילה.

צילום: דובי קייך

חקירת החברה כוללת גם השוואה לחברות דומות בתעשייה שלה. בדיקה כזאת תאפשר לדעת אם החברה מנצלת נכון את משאביה, האם היא רווחית יותר או פחות ממתחרותיה ומהם היתרונות היחסיים שלה. משקיעים תמיד ירצו לדבוק בחברות שיש להן סיכויי ההצלחה גבוהים יותר, ולשם כך נחוצה השוואה.


החלק שמכונה "בעיטה בצמיגים" קשור בעיקר להתרשמות כללית של המשקיע מאיכות הפעילות של החברה. כך לדוגמה, אם מדובר ברשת קמעונות כמו שופרסל או מגה, משקיע יכול לקבל רושם כזה באמצעות כניסה לסניפים, בדיקת סידור הסחורה על המדפים, והתרשמות מחוויית הקנייה האישית שלו ומהתגובות של קונים אחרים.

אם מדובר בחברה תעשייתית, אפשר לבקר במפעל שלה ולהתרשם מרמת הניקיון והתחזוקה, ומתנאי העבודה. דרך אחרת להתרשם היא להיפגש עם הנהלת החברה או להקשיב לשיחות הוועידה שהיא מקיימת עם המשקיעים. כאן צריך להיזהר מאוד, משום שלמנהלים יש נטייה להיות אופטימיים מדי. המנהלים ישתדלו במקרים רבים להמעיט בדיבור על הסיכונים שעומדים בפני החברה.

חשוב גם להבין אם הלקוחות של החברה מרוצים ממוצריה ומרמת השירות שלה. דרך מקובלת לחקור את עסקי החברה היא לנסות להשתמש במוצריה. אפל, למשל, ידועה בתור חברה פופולרית בקרב ציבור חובבי החדשנות הטכנולוגית. השקה של מוצרים חדשים מסייעת לא פעם גם להתלהבות ממניית החברה. גם מניות של חברות כמו פייסבוק או אמזון אהודות על משקיעים רבים שמכירים אותן כמשתמשים ולקוחות מרוצים.

בסופו של המחקר נותר לבדוק את מחיר המניה ולנסות להעריך אם הוא אטרקטיבי. העובדה שהמוצרים או השירות של החברה מושכים ביקוש אינה מספיקה, משום שגם אם החברה טובה ויציבה, קנייה של מניה במחיר הלא נכון או בזמן הלא נכון עלולה להתברר כטעות מרה שתעלה הרבה כסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker