אורבן אאוטפיטרס: בגדים פרובוקטיביים - ומניה תנודתית

המסחר במניית החברה תנודתי מאוד - והיא הניבה למשקיעים תשואה שנתית ממוצעת של 2.6% בעשר השנים האחרונות

עמרי זרחוביץ'

אורבן אאוטפיטרס (סימול URBN) היא רשת אמריקאית שמוכרת בגדים ומוצרים לבית. הרשת הוקמה ב-1970 על ידי סקוט בלאייר, גבריאל תאם-מורובל וריצ'ארד היינה - שמכהן עדיין כיו"ר שלה.

את החנויות הראשונות פתחו היינה ובלאייר, שהיו קודם לכן שותפים לחדר במעונות הסטודנטים. היינה שב משנתיים באלסקה כשבלאייר חיפש רעיון לפרויקט יזמות בלימודי ניהול. הם השקיעו 5,000 דולר ופתחו חנות ליד אוניברסיטת פנסילווניה, שבה מכרו בגדים יד שנייה, בדים מיובאים מהודו ותכשיטים. החנות הראשונה נקראה The Free People's Store, ושש שנים לאחר מכן קיבלה את שמה הנוכחי של הרשת. ב-1980 הניבה החנות הכנסות של 3 מיליון דולר, והיינה פתח חנויות נוספות.

הרשת מוכרת כיום את מוצריה תחת חמישה מותגים: אורבן אאוטפיטרס, אנתרופולוג'י, פרי פיפל, טריין ובלדן. המוצרים של החברה נמכרים בשני אפיקים: קמעונות, באמצעות חנויות החברה, שבהן נמכרים כל חמשת המותגים; ומכירה סיטונאית של בגדי פרי פיפל. לרשת יש כ-240 חנויות ברחבי העולם, כ-180 מהן בארה"ב, כ-15 בקנדה וכ–45 באירופה. החברה פעילה מאוד באינטרנט, היא משקיעה מאמצים בחוויית הרכישות באתר האינטרנט שלה, ומתחזקת חשבון טוויטר עם כמיליון עוקבים - הרבה יותר מרשתות אופנה אחרות.

במשך השנים עוררו הבגדים של הרשת ביקורת רבה, ויש שאומרים שהחברה שומרת בכוונה על קו שנוי במחלוקת בעיצוב ובשיווק של מוצריה. למשל, לפני פחות משנה עוררה הרשת זעם לאחר שהציעה למכירה חולצה עם סמלה של אוניברסיטת קנט סטייט, שבה אירע טבח ב-1970, כשלידו הדפסה של כתמי דם. החברה מכרה בעבר גם חולצות עם כיתובים גזעניים, והעלתה קמפיינים סקסיסטיים, שאותם נאלצה לגנוז בהמשך.

בשבוע שעבר היא דיווחה על תוצאותיה ברבעון שנגמר בסוף אפריל 2015. ההכנסות ברבעון זה הסתכמו ב-739 מיליון דולר, גידול של 7.6% לעומת ההכנסות ברבעון המקביל. מתוך ההכנסות, כ-40% מגיעות מסניפים של אורבן אאוטפיטרס. עם זאת, הרווח הנקי הרבעוני ירד ב-13%, והסתכם ב-32.7 מיליון דולר. לאחר פרסום הדו"חות צנחה המניה ב-15%, והחברה נסחרת כיום לפי שווי של כ-4.5 מיליארד דולר. המסחר במניית החברה תנודתי מאוד, והיא הניבה למשקיעים תשואה שנתית ממוצעת של 2.6% בעשר השנים האחרונות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker