מודל עסקי: הצעד הראשון להשקעה בחברה

בלי בחינת המודל העסקי המשקיע יתקשה להבין במה תלויה פעילותה של חברה ובמה היא עדיפה או נחותה לעומת זו החברות המתחרות בה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

הדרך שבה חברה מייצרת הכנסות ומרוויחה כסף. מודל עסקי יכול להיות פשוט או מתוחכם, אבל בסופו של דבר הוא צריך לענות על שאלה עיקרית אחת: ממה תייצר החברה מזומנים לאורך זמן?

במובנו הצר, המודל העסקי ידבר בעיקר על ערוצי ההכנסות של החברה. במובן הרחב יותר, המודל העסקי יפרט את מבנה ההוצאות בשלבי ההתפתחות השונים שלה ויעריך מהי מסגרת הזמן הדרושה לה כדי להתחיל לייצר תזרים מזומנים חיובי.

נבחן לדוגמה מודל עסקי של מסעדה. זהו מודל פשוט, שכולל הכנת אוכל והגשתו לאנשים - וגביית כסף בתמורה. לעומת זאת, המודל העסקי של רשת מסעדות יכול להיות מורכב יותר. הוא יכול לכלול מכירת אוכל במסעדות הרשת, מתן זיכיונות להפעלת מסעדות לפי התפריט והעיצוב של הרשת, או מכירת מוצרים נלווים שנעזרים במוניטין של הרשת. ברשת בתי הקפה האמריקאית סטארבקס, למשל, נוהגים לומר שהחברה מוכרת "אווירה" ו"תרבות פנאי" - ולא רק קפה ועוגות.

צילום: דובי קייך

בחברות טכנולוגיה עכשוויות, במיוחד בתחום האינטרנט, המודלים העסקיים יכולים להיות מורכבים מאוד. יש חברות שמפתחות אפליקציות פופולריות שניתנות בחינם, ועל גביהן הן מייצרות הכנסות נלוות, באמצעות מכירת שטחי פרסום או דרך יצירת קשרים עם שותפים שנהנים מגישה למאגר הלקוחות של החברה.

השינויים הטכנולוגיים התכופים והסביבה התחרותית הצפופה מאלצים חברות רבות לשנות את המודל העסקי שלהן ולחפש דרכים חדשות לייצר כסף. לדוגמה, הבנקים, שבעבר חיו בעיקר משמירה על כספי הציבור וממתן הלוואות לעסקים ויחידים, מגוונים עם הזמן את מקורות הכנסותיהם. כיום הם מייצרים הכנסות מגביית עמלות על שירותים שונים, מניהול כספי לקוחות, מייעוץ לעסקות, ממסחר במטבע חוץ ומהפעלת כרטיסי אשראי.

לעתים, המודל העסקי כולל גם מתן חבילות מימון ללקוח שמתקשה לרכוש את המוצר בעצמו. כך למשל, חברות לציוד רפואי יכולות להרוויח ממכירת ציוד, או מהקמת קליניקות עצמאיות שניתנות לשימוש של הרופאים תמורת תשלום חודשי.

הכרת המודל העסקי של חברה היא צעד ראשון בניתוח של פעילותה. בלעדיה יתקשה המשקיע להבין במה תלויה פעילותה ובמה היא עדיפה או נחותה לעומת זו של החברות המתחרות בה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker