אני רק שאלה

האם אוכל להחזיק בחברה שנמחקה מהמסחר?

אני מחזיק במניות של חברה ציבורית כבר כמה שנים. ייתכן שהחברה תחליט להפוך לפרטית - אבל אני ארצה להמשיך להחזיק בה. האם זה אפשרי? אם כן, והחברה הפרטית תחלק דיווידנדים, האם גם אני אקבל אותם? שי

עמי גינזבורג

השאלה שלך מתייחסת כנראה למצב שבו בעל השליטה בחברה (או גוף אחר) החליט למחוק אותה מהמסחר ופירסם הצעת רכש מלאה למניותיה. מנגנון הצעת הרכש נועד לאפשר לחברות להפוך לפרטיות. הפיכת חברה לפרטית יכולה לסייע לה בתהליך הבראה שהיא מבצעת או לחסוך לה עלויות או מגבלות שונות שמושתות על חברה ציבורית. במקרים רבים הצעות רכש נעשות בחברות שהסחירות במניותיהן נמוכה מאוד והן אינן מפיקות תועלת ממעמדן כחברה ציבורית.

הבעיה המרכזית בהצעות רכש היא הפוטנציאל המובנה בהן לקיפוח של בעלי מניות המיעוט. ישנן חברות רבות שרחוקות מעין הציבור, ומניותיהן נסחרות במחיר נמוך משמעותית מערכן הכלכלי. כדי למנוע קיפוח כזה החוק מטיל מגבלות שונות על מגיש הצעת הרכש, כדי שזו תתבצע בשווי הוגן ככל האפשר. הגוף שמציע לרכוש את המניות צריך לפנות באופן שווה והוגן לכלל בעלי המניות ולהציע מחיר אחיד לכולם. המציע יתבקש גם לנמק את המחיר שבו הוא נוקב. ברוב המקרים המחיר יהיה גבוה משמעותית ממחיר השוק של המניה וגם מההון העצמי של החברה.

צילום: עדי אורן

מגיש הצעת הרכש לא יוכל למחוק את החברה — אלא אם הצליח להגיע להיענות גבוהה של הציבור ולאחזקה של יותר מ–95% מהמניות. אם לא הגיע לשיעור זה, הוא לא יוכל להשלים את הצעת הרכש, וגם לא יוכל להחזיק יותר מ–90% מהמניות. אם המציע הגיע ליותר מ–95% הוא יוכל לבצע רכישה כפויה לשאר המניות ולמחוק את החברה. במקרה כזה, גם מי שלא נענו להצעה יהיו חייבים למכור את מניותיהם, והם לא יהיו זכאים יותר לקבל דיווידנדים מהחברה.

למרות זאת, אם בעלי המניות סבורים שלא קיבלו תשלום הוגן פתוחה בפניהם אפשרות לפנות לבית המשפט ולהגיש תובענה ייצוגית לקבלת תמורה גבוהה יותר. אם בית המשפט ישתכנע מטיעוניהם, הוא עשוי לפסוק פיצוי נוסף לכל בעלי המניות מהציבור שהשתתפו בהצעת הרכש. הליכים כאלה התרחשו לא מכבר בהצעות הרכש של מכתשים אגן (כיום אדמה) וכלל תעשיות — ובעלי המניות מהציבור זכו לתמורה נוספת גם לאחר שהצעת הרכש הושלמה ומניות החברות נמחקו מהמסחר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום