אני רק שאלה

כמה מחירים יש לנפט?

למה מתכוונים כשאומרים "מחיר הנפט" ולמה יש פער בין מחירי הנפט השונים

עמי גינזבורג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בחלק מהידיעות בתקשורת אומרים שמחיר הנפט הוא פחות מ-50 דולר לחבית, ובאחרות שהוא קרוב ל-60 דולר לחבית. מהו ההסבר לפער הזה? מתי

הפער נובע מהעובדה שישנם כמה סוגי נפט. למעשה ישנם שלושה סוגים עיקריים. הראשון נקרא ברנט. כך מכונה הנפט הגולמי שמופק בים הצפוני, בין נורווגיה לסקוטלנד, ובצפון האוקיינוס האטלנטי.

הסוג השני הוא הנפט המופק בעיקר מבארות קרקעיות במדינות המפרץ כמו סעודיה, דובאי ועומן. הסוג השלישי הוא הנפט המופק בטקסס ובמפרץ מקסיקו (WTI). הנפט מסוג טקסס נחשב למשובח ביותר, ולקל ביותר לזיקוק. הוא פחות סמיך, ומכיל שיעור נמוך של גפרית. תכונות אלה הפכו אותו למבוקש יותר על ידי בתי הזיקוק בארה"ב. נפט מסוג ברנט הוא מעט יותר סמיך ומכיל יותר גפרית, אבל עדיין נחשב למשובח. הנפט שמופק במדינות המפרץ מכיל שיעור גבוה יותר של גופרית והוא גם סמיך יותר.

קידוח נפט דקוטה ארה"ב
קידוח נפט בדקוטה, ארה"בצילום: רויטרס

התכונות של סוגי הנפט גורמות לפערים במחיר. לאורך שנים רבות נחשב הנפט ממפרץ מקסיקו לטוב יותר, ולכן גם למעט יקר יותר. עם זאת, פערי המחיר השתנו עם השנים, בהתאם לביקוש ולהיצע במקומות שונים בעולם. החל ב–2010 דווקא הנפט מסוג ברנט נהפך ליקר יותר - לעתים אף בפער משמעותי. אחד הגורמים העיקריים לכך הוא עודף כושר ייצור הנפט בארה"ב, והגברת תהליכי ההפקה של נפט מפצלים ומחולות נפט בארה"ב ובקנדה. במקביל, שדות הנפט בים הצפוני מתרוקנים, ועלות ההפקה השולית של כל חבית גדלה. עודף תפוקת הנפט בארה"ב גרם לירידה במחירו של הנפט מסוג טקסס בהשוואה לנפט מסוג ברנט, שמשרת בעיקר את בתי הזיקוק בצפון ומערב אירופה.

העלייה בתפוקת הנפט בתוך ארה"ב גרמה לעודף היצע בצינורות המובילים נפט לבתי הזיקוק ולגידול במלאים. בפברואר 2011, בעיצומו של האביב הערבי, היה מחירה של חבית נפט מסוג ברנט גבוה בכ–16 דולר לעומת זה של נפט מסוג WTI. חצי שנה לאחר מכן הפער תפח ל–23 דולר. מאז הפער הצטמצם ובאחרונה יש פער של 7–10 דולר לטובת הברנט.

בפרסומים החדשותיים, בעיקר בארה"ב, עדיין מקובל עדיין לנקוב במחיר הנפט מסוג טקסס בתור הבסיס. בסוף השבוע שעבר נסחרו החוזים על הנפט מסוג טקסס לפי מחיר של כ–51 דולר לחבית, בעוד מחירו של הנפט מסוג ברנט היה סביב 58 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker