ה"בייבי בומרס": 4 המניות ששוות לכם הרבה כסף

אוכלוסיית העולם מזדקנת בהדרגה, ונזקקת בכל שנה ליותר ביקורים אצל רופא, יותר טיפולי שיניים, יותר ניתוחים ובדיקות - ויותר תרופות ■ המגמה הזאת צפויה להימשך, ובענפי התרופות ושירותי הבריאות יהיו הרבה חברות שירוויחו מכך

דרור רייך

בעולם ההשקעות נוהגים משקיעים רבים לחפש מגמה חברתית או כלכלית ארוכת טווח ולנסות ולרכוב על ההצלחה הצפויה של חברות שיכולות להרוויח ממנה. מי שידע, למשל, לזהות את צמיחת המסחר המקוון בזמן, יכול היה להרוויח ב-15 השנים האחרונות הון רב מהשקעה במניות של חברות כמו אמזון ואיביי. המעבר מתשלום במזומן לסליקה אינטרנטית ולכרטיסי אשראי תרם גם לצמיחתן של פייפל, ויזה ומסטרקארד.

כשתחום מסוים נמצא בפריחה, רוב החברות הפעילות בו נהנות מכך. וגם להפך - כשתחום מסוים סובל מהאטה ודעיכה, בדרך כלל כל החברות בו נפגעות. כך, למשל, קורה בשנה האחרונה לחברות שעוסקות בהפקת נפט ובכרייה של חומרי גלם.

מפעל של ג'ונסון אנד ג'ונסון בפנסילבניה
מפעל של ג'ונסון אנד ג'ונסון בפנסילבניהצילום: בלומברג

אם מחפשים מגמות ארוכות טווח שמשפיעות על הכלכלה והשווקים, העלייה העקבית בתוחלת החיים בעולם בהחלט עונה על ההגדרה הזאת. לפי המחלקה לכלכלה וענייני רווחה באו"ם, מספר בני האדם בגילאי 60 ויותר החיים בעולם יגדל עד 2050 ב–45%. זה קורה משום שבעולם המערבי ובמדינות שעוברות מהפכה תעשייתית, שיעורי הילודה פוחתים - ותוחלת החיים עולה. כך, יותר ויותר אנשים מגיעים לגילאי פרישה.

בארה"ב מצטרף בשנים האחרונות למעגל הפרישה מהעבודה דור ה"בייבי בומרס" - הדור שנולד לאחר מלחמת העולם השנייה ב–1946–1964. בשנים אלה הילודה היתה גבוהה. לכן, גם שיעור בני הגיל השלישי באוכלוסייה בארה"ב צומח בימים אלה בקצב מהיר. כ–10,000 בייבי בומרס מגיעים לגיל 65 מדי יום.

עם הגיעם של בני הדור הזה לשלב בחיים המכונה "גיל הזהב", הם נזקקים לשירותים רפואיים בהיקף גדול. דור הבייבי בומרס אחראי לצריכה של 75% מהתרופות בארה"ב - פי שלושה משיעורם של בני הדור הזה באוכלוסייה. ניתן לצפות לפיכך שצריכת התרופות והשירותים הרפואיים תגדל עוד בעשור הקרוב.

רוני יונסיאן, מנהל דסק ניירות ערך זרים בלאומי שוקי הון ואוהד חיים, אנליסט ניירות ערך זרים, מצביעים על שלוש מניות שעשויות להערכתם לקבל רוח גבית מהתבגרות האוכלוסייה בארה"ב ובעולם המערבי: יצרנית המכשור הרפואי מדטרוניק; ג'ונסון אנד ג'ונסון, המייצרת ומשווקת מוצרי צריכה, תרופות מרשם ומכשור רפואי; והנרי שיין, שמוכרת שירותים ומוצרים לרופאים. גם בבנק ההשקעות אופנהיימר מתחייחסים למגמה זו, ומצביעים על מפעילת המרכזים הרפואיים המובילה בארה"ב, HCA, כעל מניה שצפויה ליהנות ממנה.

רוני יונסיאןצילום: כפיר סיון

מדטרוניק: רכישת הענק תסייע לצמיחה

יצרנית המכשור הרפואי מדטרוניק (MDT) הוקמה ב–1949. כיום היא נסחרת בבורסת ניו יורק בשווי של 110 מיליארד דולר. מטה החברה שוכן במיניאפוליס, מינסוטה. החברה פעילה בכ–140 מדינות בעולם, כולל ישראל, ומעסיקה כ–49 אלף עובדים. מדטרוניק מפתחת ומשווקת מכשור רפואי לצרכים שונים - בהם טיפול במחלות לב, כאב כרוני וסכרת.

בסוף ינואר רכשה מדטרוניק את Covidien האירית, המייצרת ומפתחת מוצרים ומכשירים רפואיים, בעסקת ענק בסך 48.5 מיליארד דולר, שנעשתה במזומן. למדטרוניק יש גם כמה מוצרים בשלבי פיתוח מתקדמים שאמורים להגיע לשוק בשנים הקרובות.

שני מוצרים חדשים צפויים לצאת לשוק בתוך שנתיים ולסייע לה להגביר את קצב הצמיחה. אחד מהם נקרא Symplicity והוא מיועד לטיפול בסובלים מלחץ דם גבוה. המוצר השני מיועד לצנתורים. שני מוצרים אלה משרתים בעיקר אנשים בני 55 ומעלה.

מפעל של מדטרוניק במקסיקו
מפעל של מדטרוניק במקסיקו צילום: בלומברג

מגמת הקונסולידציה של בתי החולים בארה"ב צפויה לתרום גם היא למדטרוניק. בתי חולים גדולים מעדיפים לעבוד עם חברה גדולה שמספקת מגוון רחב של מוצרים.

מדטרוניק גם מתרחבת בשווקים מתעוררים ומספקת שירותים ופתרונות עבור בתי חולים.השווקים המתעוררים אחראים כיום לכ-15% ממכירות מדטרוניק.

בשנת הכספים 2014 הגיעו מכירות מדטרוניק ל–17 מיליארד דולר. החברה רשמה צמיחה צנועה של 3%, והרווח התפעולי שלה ירד בכ–10% ל-4 מיליארד דולר. על פי תחזית החברה, מכירותיה יצמחו ב-2016 ב-64%, בסיוע מוצרים חדשים והרכישה האחרונה. הרווח הנקי צפוי, על פי החברה, לצמוח בכ–56% - ל-4.7 מיליארד דולר.

מדטרוניק נסחרת במכפיל 19 על הרווח החזוי ב-2015. חברות דומות (כמו ויווס, בקסטר אינטרנשיונל ובוסטון סיינטיפיק) נסחרות במכפיל רווח ממוצע של 22.

ג'ונסון אנד ג'ונסון: מאזן חזק

ג'ונסון אנד ג'ונסון (JNJ) פועלת בשלוש חטיבות עיקריות - מוצרי צריכה, תרופות מרשם ומכשור רפואי. החברה נסחרת בשווי של 280 מיליארד דולר. והיא מעסיקה כ–130 אלף עובדים ברחבי העולם.

ג'ונסון אנד ג'ונסון היא חברת ענק, שפועלת במגוון של תחומים. העוצמה שלה באה לידי ביטוי בתשלומי דיווידנד שצומחים כבר 40 שנה ברציפות. בשנה האחרונה מכרה החברה מוצרים ושירותים ב-74 מיליארד דולר, והרווח התפעולי שלה הגיע ל-21 מיליארד דולר. הרווחיות התפעולית שלה מגיעה ל–28% ממחזור המכירות.

כ-40% מהמכירות של ג'ונסון אנד ג'ונסון מגיעות מתרופות מרשם, והיתר ממכשור רפואי וממוצרי צריכה. בדומה לחברות אחרות בענף, גם ג'ונסון אנד ג'ונסון סבלה בשנים האחרונות מההשפעה של פקיעת פטנטים על תרופות מקוריות. לכן היא מתקשה להציג צמיחה במכירות - אך צומחת בתזרים המזומנים שלה בקצב דו־ספרתי.

אוהד חייםצילום: כפיר סיון

ברבעונים האחרונים נפגעה החברה מהתחזקות הדולר, שמשפיעה עליה בשל פעילותה מחוץ לארה"ב. עם זאת, בלאומי שוקי הון מעריכים כי השפעות כאלה הן קצרות טווח, וייתכן שהן מייצרות הזדמנות השקעה מעניינת.

"השנה הקרובה צפויה להיות מאתגרת לג'ונסון, אך יש לה צבר תרופות מרשים, שמתוכן כעשר יצאו לשוק בשנתיים הקרובות ויתמכו בצמיחה שלה", אומר יונסיאן.

ג'ונסון אנד ג'ונסון נהנית ממאזן יציב. יש לה עודפי מזומן של 18 מיליארד דולר, שחלקם ינוצלו לרכישת חברות אחרות. החברה נסחרת במכפיל 16 על הרווח החזוי ב–2015 בעוד חברות תרופות אחרות נסחרות בטווח מכפילים של 25-19. בלאומי שוקי הון סבורים שהמגוון הרחב של תרופות, מוצרים ומכשירים בתחום הבריאות הופך אותה לאחת מהברות שירוויחו מהשינויים הדמוגרפיים בארה"ב.

הנרי שיין: כל מה שרופא עצמאי צריך

מרכז רפואי של HCA בקולורדוצילום: בלומברג

חברת הנרי שיין (HSIC) עוסקת בעיקר במכירת שירותים ומוצרים לרופאים העובדים במרפאות פרטיות. החברה פועלת בארבעה תחומים עיקריים - רפואת שיניים (52% מהמכירות); וטרינריה (28%); רפואה (17%); וטכנולוגיה ושירותים נוספים (3%). שווי השוק הנוכחי שלה הוא 12 מיליארד דולר.

הנרי שיין מוכרת למעשה כל מה שרופא שצריך בשביל להפעיל מרפאה עצמאית. החברה מספקת לרופאים ייעוץ עסקי בשלב פתיחת המרפאה, ציוד להפעלתה כמו כסאות למטופלים אצל רופאי השיניים, ציוד מקצועי, תרופות וכן תוכנות ניהול להפעלת המרפאה.

מניית הנרי שיין הונפקה ב-1995. מאז צמחה החברה והגיעה מסך מכירות של 616 מיליון דולר בשנה למכירות של 10 מיליארד דולר. מניית החברה הגיבה בהתאם, ושווי החברה זינק לפי שבעה ב-20 השנים שחלפו מאז הנפקתה.

"הנרי שיין נסמכת על צמיחה אורגנית ורכישה מוצלחת של עסקים אחרים", אומר חיים. "החברה הצליחה להטמיע בהצלחה חברות שרכשה וביצעה ארגון מחדש של פעילויות. כך גם היא יצרה לעצמה נוכחות מחוץ לארה"ב".

סרגיי ויסצ'ונוקצילום: תמר מצפי

להנרי שיין יש כוח שיווקי משמעותי של 3,300 אנשי מכירות בשטח ו-1,600 אנשי שיווק נוספים הפועלים במערך טלמרקטינג. החברה מפעילה 67 מרכזים לוגיסטיים להפצה של מוצרים בארה"ב, אוסטרליה, ניו זילנד ואירופה. היעילות הלוגיסטית שלה היא מסודות ההצלחה שלה, והיא מאפשרת לה לספק מענה מהיר ללקוחות. באזורים שבהם אין לה מערך לוגיסטי משלה היא פועלת באמצעות דואר אוויר ואמצעי תחבורה אחרים.

בלאומי שוקי הון סבורים שהשינוי הדמוגרפי בעולם יסייע לצמיחה של הנרי שיין. הביקוש הגדל בגילאים מבוגרים לשירותים רפואיים כולל גם את תחום רפואת השיניים, שהוא תחום הפעילות המרכזי שלה. בלאומי מציינים כנקודת חוזק של החברה את יכולתה לצמוח בהכנסות וברווח גם בתקופות מיתון כפי שקרה ב-2009-2008.

את 2014 סיימה החברה עם צמיחה במכירות של 8.5% ל-10.4 מיליארד דולר ועלייה של 10% ברווח למנייה. הנרי שיין נסחרת במכפיל רווח לא נמוך של 26, שנובע כנראה מציפיות גבוהות שמתבססות על רקורד הצמיחה המוצלח שלה ב-20 השנים האחרונות.

HCA הולדינגס: נהנית מרפורמת הבריאות

HCA הולדינגס (HCA) מפעילה רשת מובילה של בתי חולים בארה"ב. הרשת כוללת 165 בתי חולים ו-115 מרכזי ניתוח, ומעסיקה כ-200 אלף עובדים. החברה פועלת ב-20 מדינות בארה"ב וחולשת על נתח של כ-5% מהשוק הכולל של שירותים רפואיים בארה"ב. שווי השוק שלה הוא 29 מיליארד דולר. בבנק ההשקעות אופנהיימר סבורים שהיא מהמניות שצפויות ליהנות ממגמת הזדקנות של האוכלוסייה בארה"ב.

את HCA (ראשי תיבות של Hospital Corporation of America) הקימו ב-1968 שני רופאים. היא הונפקה בעבר בוול סטריט, נמחקה ממנה כשנרכשה על ידי קרנות השקעה פרטיות - והונפקה שוב ב-2011. מאז הנפקתה השנייה החברה מציגה צמיחה עקבית, תזרים מזומנים מצרפי שנתי של כ-14 מיליארד דולר ושיפור ביחסים הפיננסיים. רפורמת הבריאות של הנשיא אובמה, שהרחיבה את מעגל המבוטחים בביטוח בריאות בארה"ב בכ-40 מיליון איש, מסייעת לצמיחה בפעילותה.

סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר ישראל, מסביר: "במצב הנוכחי, הוצאות הטיפול הרפואי של אנשים אלה נזקפות לסעיף החובות האבודים של בתי חולים, והסדרת נושא הביטוח הרפואי עבורם צפויה להוביל להשפעה חיובית במיוחד על מגזר בתי החולים, ועל HCA באופן ספציפי".

HCA נהנית מיתרונות לגודל בהיותה הספקית המובילה של שירותים רפואיים בארה"ב. בשנה האחרונה הציגה החברה צמיחה של כ-8% בהכנסות, שהגיעו ל-37 מיליארד דולר. החברה רשמה צמיחה של 13% ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA) ושל 36% ברווח למניה.

ב-2015 צפויה HCA להציג הכנסות של כ–42.5 מיליארד דולר, עם EBITDA של כ-7.5 מיליארד דולר ורווח נקי של כ-2 מיליארד דולר. באופנהיימר סבורים כי מניית החברה נסחרת בתמחור אטרקטיבי יחסי, עם מכפיל רווח 14 ומכפיל EBITDA של 7.7 על תחזיות האנליסטים ל-2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker