מ-2 מיליארד דולר ל-20 מיליון דולר בחמש שנים

כך הרג האינטרנט את קמעונאית הרדיו

עמרי זרחוביץ'

רדיו שאק היא קמעונאית אלקטרוניקה אמריקאית. החברה הוקמה ב–1921 בבוסטון על ידי שני אחים בשם תיאודור ומילטון דויטשמן, שפתחו חנות לציוד רדיו, שצמחה לרשת קטנה.

ב–1954 החלה רדיו שאק לשווק מוצרים תחת מותג משלה, אך בראשית שנות ה–60 נקלעה הרשת, שמנתה אז תשעה סניפים, לקשיים — והיתה על סף פשיטת רגל, אף שהכנסותיה הגיעו לכ–14 מיליון דולר. בסופו של דבר הרשת נמכרה ב–1963 לחברה בשם טנדי ב–400 אלף דולר.

טנדי, שהוקמה כשנתיים לפני רדיו שאק, החלה את דרכה בשיווק עור לסנדלרים וחנויות נעליים וחיפשה כיוונים עסקיים חדשים להתפתח אליהם. היא ביצעה מהלך התייעלות מקיף ברדיו שאק, שכחלק ממנו היא הפכה את החנויות לקטנות יותר, סגרה חנויות כושלות והפסיקה למכור מוצרים ממותגים יקרים.

בשנות ה–70 נהנתה הרשת מהביקוש לציוד לחובבי רדיו ביתיים, והיא פתחה סניפים בבריטניה ובאוסטרליה. בשנות ה–80 היא החלה למכור טלפונים סלולריים וטלוויזיות. ב–1990 היתה החברה האם, טנדי, היצרנית הגדולה ביותר בעולם של מחשבים אישיים. עשר שנים לאחר מכן היא אימצה את השם של החברה שקנתה קרוב ל–40 שנה לפני כן, רדיו שאק. בשיאה מנתה הרשת כ–7,000 סניפים.

ואולם החברה לא הצליחה להתמודד עם השינויים שעברו על עולם קמעונות האלקטרוניקה — בהם שינויים טכנולוגיים תכופים, מעבר לקניות באינטרנט, והנטייה של צרכנים לרכוש את מוצריהן של חברות כמו אפל בחנויות של החברה עצמה. רדיו שאק החלה למכור לפי קצת יותר מעשור את סניפיה בבריטניה, באוסטרליה ובקנדה, ולפני כשבועיים היא הגישה בקשה לפשיטת רגל.

רדיו שאק מעסיקה כיום 21 אלף עובדים. יש לה נכסים בשווי של 1.2 מיליארד דולר וחוב של 1.39 מיליארד דולר. לרשת יש יותר מ–1,000 סניפים בזכיינות, שלא ייכללו בפשיטת הרגל, וכך גם פעילותה של החברה הבת שלה במקסיקו והפעילות שלה באסיה.

בעשרת החודשים הראשונים של 2014 הסתכמו הכנסות החברה ב–2.3 מיליארד דולר. בתקופה זו הפסידה רדיו שאק 435 מיליון דולר. החברה דיווחה על הפסדים במשך 11 רבעונים רצופים. שווי החברה כיום הוא כ–20 מיליון דולר בלבד, לעומת שווי של 2 מיליארד דולר לפני כחמש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker