האם אנחנו חוזרים למחירי הבועה של שנת 2000?

מי היתה המניה הגדולה אז, ומי היום?

עמי גינזבורג

מדד נאסד"ק מתקרב לשיא של 5,000 הנקודות שנרשם בשנת 2000. האם זה אומר שמחירי המניות כעת מנופחים מדי, כפי שהיו אז?

שגיא מרום

נתחיל מהסוף: איש לא יכול לומר בוודאות אם מחירי המניות בבורסת נאסד"ק כיום גבוהים מדי, ומה יקרה להם בעתיד הקרוב.

אפשר כנראה להסכים שהמחירים לא נמוכים, שהרי מדד נאסד"ק זינק בתוך שלוש שנים ב-80%. זוהי קפיצה לא שגרתית, שהתרחשה בתקופה שבה הכלכלה האמריקאית רשמה צמיחה אטית בהשוואה לתקופות גאות קודמות. חלק ניכר מהקפיצה הזאת מיוחס לריביות הנמוכות - שמעוותות במידה רבה את תפישת הסיכון של המשקיעים.

אינדיקציה נוספת לכך שהמחירים לא נמוכים מגיעה מבחינת מכפילי הרווח שלפיהם נסחרות מניות בבורסת נאסד"ק. רבות מהחברות המובילות בבורסה זו נסחרות במכפילים שגבוהים מ–30 ואף מ–40. אלה מכפילים שמשקפים ציפיות לצמיחה מהירה ברווחיות של החברות.

רבים סבורים שהציפיות האלה מוגזמות כעת. עם זאת, חשוב לדעת שבבורסת נאסד"ק נסחרות חברות טכנולוגיה, שצומחות במהירות, ובחלק מהמקרים החברות אכן מצדיקות את מכפילי הרווח הגבוהים שלהן.

בכל מקרה, ההשוואה לשנת 2000 אינה אומרת הרבה. המדד אמנם קרוב מאוד מבחינה מספרית לנקודה שבה הוא שהה לפני 15 שנה אבל העובדה הזאת מטעה. אם מוסיפים למדד את האינפלציה שהתרחשה מאז, רמת השיא הריאלית שאליה צריך המדד להגיע גבוהה מ–6,000 נקודות.

גם הרכב המדד השתנה מאז. בשנת 2000 המניה הגדולה ביותר בנאסד"ק היתה מיקרוסופט. כיום המניה הגדולה ביותר היא זו של אפל, שמשקלה במדד נאסד"ק 100 הוא כ–15%. אפל מצויה כיום בשיא של כל הזמנים, והיא מושכת עמה את כל המדד. המניה השלישית ברשימה היא גוגל, שבשנת 2000 עדיין היתה חברה זעירה שעדיין לא הונפקה.

ההשוואה לשנת 2000 לא יכולה, אם כן, לספק תובנה של ממש לגבי השאלה אם מדד נאסד"ק משקף כיום מחירי מניות גבוהים מדי. עם זאת, ברור שרמת הסיכון בבורסת נאסד"ק גבוהה בהרבה מכפי שהיתה לפני שלוש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker