הצפת ערך

Political Risk

מדינות שבהן השלטון מתחלף לעתים קרובות מאוד נחשבות למסוכנות. כשהשלטון לא יציב, קשה לחולל רפורמות כלכליות אמיצות

עמי גינזבורג

סיכון שנגזר מהמערכת הפוליטית של מדינה. ככל שרמת הסיכון הפוליטי במדינה גבוהה יותר, כך התמחור היחסי של הנכסים הפיננסים בה — לרבות מניות, נדל"ן ואיגרות חוב — יהיה נמוך יותר. המחיר הנמוך אמור לשקף את הסיכון שאליו נחשפים המשקיעים. אם הסיכון לא יתממש, המשקיעים עשויים לקבל בזכות המחיר הנמוך תשואה גבוהה.

מדינות שבהן יש משטר טוטליטרי חשופות לרוב לסיכון פוליטי גבוה יותר. ממשלה שאינה עומדת לבחירות דמוקרטיות לא נענשת על שגיאותיה, ואין לה תמריץ לעודד את הכלכלה המקומית. מדינות גם כאלה חשופות יותר מאחרות לשחיתות שלטונית.

גם מדינות שבהן התרבות הדמוקרטית היא צעירה ולא יציבה סובלות מסיכון פוליטי. במדינות כאלה קורה לא אחת ששלטון החוק לא נאכף, ושליטיהן עלולים להתעלם מהחוק הבינלאומי.

דוגמה למדינה כזאת היא רוסיה — שאמנם מגדירה עצמה כדמוקרטיה, אך בפועל הנשיא ולדימיר פוטין שולט בה ביד רמה, כנשיא או כראש ממשלה, כבר כ–15 שנה. המהלכים הצבאיים של רוסיה באוקראינה, שגררו סנקציות נגדה, גרמו לבריחת הון ומשקיעים ממנה ולצניחה בשווי הרובל ובשווי המניות בבורסת מוסקבה.

דוגמה אקטואלית אחרת היא יוון, שבבחירות שהתקיימו בה באחרונה זכו מפלגה ומנהיג שמעוניינים לפתוח את הסכמי הסדר החוב שנחתמו עם המדינה לפני שלוש שנים. כתוצאה מכך צנחו בחודש האחרון מחירי האג"ח של ממשלת יוון ומדדי הבורסה שלה בשיעורים ניכרים.

צילום: איור : דובי קייך

גם שיטת המיסוי של מדינה או רגולציה הדוקה יכולים ליצור סיכון פוליטי. מדינות שמשנות באופן תכוף את מדיניות המס שלהן מייצרות אי־ודאות ומרתיעות משקיעים. מדינות כאלה ייתפשו כמסוכנות יותר, מכיוון שהן עלולות בכל רגע להרע באופן חד־צדדי את מצבם של המשקיעים.

גם מדינות שבהן השלטון מתחלף לעתים קרובות מאוד נחשבות למסוכנות. כשהשלטון לא יציב, קשה לחולל רפורמות כלכליות אמיצות.

הסיכון הפוליטי מאפיין בדרך כלל שווקים מתעוררים. לא כל הסיכונים האלה נראים כל הזמן על פני השטח, אבל כשהסיכון הפוליטי מתממש הוא עלול לגרום למשבר חריף וליצור הפסדים גדולים למשקיעים במדינה.

הדרך המקובלת להתמודד עם סיכון פוליטי היא פשוטה למדי: פיזור השקעות על פני כמה מדינות מתעוררות. בכך ניתן להקטין את הסיכון שעלול להתממש במדינה מתעוררת אחת או שתיים, מבלי לוותר על פוטנציאל הרווח והצמיחה שטמון בכל המדינות האלה כקבוצה. דרך נוספת להקטין את הסיכון היא להכיר טוב יותר את התרבות ומנגנוני השלטון בכל מדינה ולהימנע מהשקעה במדינות שבהן הסיכון הפוליטי גבוה במיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker