האם נפילת מחיר הנפט 
טובה לשוק המניות?

הצמיחה שנוצרת כתוצאה מהוצאות אנרגיה נמוכות יותר מתפזרת על פני ענפים רבים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
עמי גינזבורג

כולם אומרים שנפילת מחיר הנפט טובה לכלכלה העולמית ותסייע לצמיחה. אבל האם היא טובה גם למשקיעים? הרי מדדי המניות כוללים מניות רבות מתחום האנרגיה, ששוויין ירד באחרונה.

רוית

אכן אמורה לסייע לכלכלות לצמוח, ולשוקי המניות לעלות.

על מחירי האנרגיה אפשר להסתכל כמו על "מס" שאנחנו משלמים כדי לצרוך אותה, שכן הביקוש לאנרגיה הוא קשיח יחסית. כשמחירי האנרגיה (דלק, חשמל) עולים — אנשים לא משנים באופן משמעותי את התנהגותם. הם לא מצמצמים באופן משמעותי את צריכת החשמל שלהם או את צריכת הדלק. את ההוצאה הנוספת שהוטלה עליהם הם ינסו לחסוך במקומות אחרים, שבהם גמישות הביקוש גבוהה יותר — כמו בילויים או קניית מוצרי צריכה.

צילום: בלומברג

כשמחירי החשמל והדלק יורדים, נוצר לאנשים "עודף" שאותו הם מפנים לצריכה במקומות אחרים. הם יקנו יותר בגדים ומזון, ואולי ייצאו יותר לבלות במסעדות. גם חברות תעשייתיות, שמשתמשות באנרגיה לייצור, נהנות מהוצאות נמוכות יותר, מה שמשפר את רווחיותן.

הצמיחה שנוצרת כתוצאה מהוצאות אנרגיה נמוכות יותר מתפזרת על פני ענפים רבים, ולמשקיעים לוקח זמן להבחין בה. קל מאוד לראות או להעריך בכמה יירדו רווחיהן של חברות האנרגיה עצמן. הרבה יותר קשה להעריך בכמה יעלה הרווח של רשתות שיווק, חברות תעשייה או ענף המלונאות. ענפים אלה מושפעים גם מפרמטרים אחרים — ולא רק מאנרגיה, ולכן ייקח זמן עד שהחיסכון האנרגטי יתבטא בתוצאות הכספיות של החברות הפועלות בהם. כשהחיסכון הזה יבוא לידי ביטוי, יש סיכוי גבוה שהוא ישפיע לחיוב על מחירי המניות באותם ענפים.

נקודה חשובה שיש לשים לב אליה טמונה בשאלה מהן הסיבות לנפילת מחירי האנרגיה. בחודשים האחרונים דובר בעיקר על הגדלת ההיצע. זוהי סיבה "טובה". ואולם לעתים הסיבה היא דווקא ירידה בביקושים, שנובעת מהאטה כלכלית. במקרה כזה, הירידה במחירי האנרגיה נובעת מסיבה "רעה", והיא פשוט מקדימה האטה רוחבית בכלכלה — שתתבטא בהמשך בפרמטרים נוספים, ואולי גם במחירי המניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker