הצפת ערך |

הספקולנטים של שוק ההון

ספקולנטים הם סוחרים שפועלים לטווחי זמן קצרים הרבה יותר. הם מבצעים הרבה פעולות מתוך מטרה להרוויח מתנודות קצרות טווח במחיר של הנכס בשוק, ולא מיצירת ערך על פני כמה שנים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

בשוק ההון נהוג להבדיל בין שני טיפוסים עיקריים של פעילים - משקיעים לטווח ארוך מצד אחד, וספקולנטים שמנסים להרוויח ממסחר בטווח הקצר מצד שני.

משקיעים לטווח הארוך אינם מתעניינים בתנודות קצרות הטווח בשוק. כשהם קונים נכס, הם מצפים להניב ממנו תשואה על פני זמן ארוך. אם הם מצפים לקבל על מניה כלשהי תשואה של 100% על פני חמש שנים, לא תהיה להם סיבה למכור אותה גם אם מחירה יעלה ב–20% לאחר חודשיים, מכיוון שהם רואים לפניהם טווח ארוך. חלק משמעותי מהרווח שלהם יגיע גם מדיווידנדים ומריבית, ולא רק מעלייה בשווי הנכס.

ספקולנטים הם סוחרים שפועלים לטווחי זמן קצרים הרבה יותר. הם מבצעים הרבה פעולות מתוך מטרה להרוויח מתנודות קצרות טווח במחיר של הנכס בשוק, ולא מיצירת ערך על פני כמה שנים. במקרים רבים הם יעצימו מגמות קיימות. כך למשל, אם הם מזהים עלייה במחירו של נכס מסוים יש סיכוי שהם יצטרפו למגמה זו מתוך ציפייה למכור את הנכס לאחר כמה ימים או שבועות. בכך הם יעצימו את הביקוש לנכס, ויסייעו למחירו לעלות בשיעור חד יותר.

חשוב לציין שהמונחים "משקיע" ו"ספקולנט" אינם חד משמעיים, והם מתערבבים זה בזה לא פעם. ישנם לא מעט אנשים או גופים שהם גם משקיעים וגם ספקולנטים. ייתכן ש–80% מתיק ההשקעות שלהם מכוונים לטווח הארוך, אבל 20% ממנו מיועדים ל"משחק" - איתור הזדמנויות לטווחי זמן קצרים.

"ספקולנטים" נבדלים מ"משקיעים" גם ברמות הסיכון שהם מוכנים לקחת. משקיעים לטווח ארוך נוהגים לראות בשוק ההון מקור לחיסכון ארוך טווח. זה בולט במיוחד אצל משקיעים מוסדיים, שמנהלים עבור הציבור את חסכונות הפנסיה שלו.

לעומת זאת, ספקולנטים ישתמשו לא פעם באשראי או במכשירי השקעה ממונפים כדי לשפר את התשואה שלהם. אם הם מצפים שמחירו של נכס כלשהו יעלה בתוך זמן קצר ב–10%, הם עשויים לבצע מחצית מההשקעה בו באמצעות אשראי, וכך לקבל עליו תשואה של 20%.

ההון הזר מאפשר לשפר את התשואות, אבל הוא גם מעלה את רמת הסיכון שלהם. רבים מהספקולנטים עושים זאת מתוך אמונה ביכולתם לנצל הזדמנויות על פני זמן קצר ולחתוך הפסדים במהירות אם מחירו של הנכס הולך בכיוון ההפוך משחשבו תחילה.

בגלל השימוש באשראי ובמוצרי השקעה מסוכנים תוך התמקדות ברווחים לטווח קצר רבים רואים בספקולנטים "מהמרים" ולא "משקיעים". יש בכך הרבה מן האמת. רבים מהספקולנטים שקונים מניות, למשל, אינם בוחנים את נתוני החברות, ומסתמכים רק על התנודות במחיר. למרות זאת, לספקולנטים בשוק ההון יש תפקיד חשוב, משום שהם מספקים לו נזילות גבוהה. השתתפותם במסחר מגדילה את מחזורי המסחר בשוק, מסייעת בצמצום פערי הקנייה והמכירה, ומאפשרת למשקיעים לקנות ולמכור ביתר קלות.

בנוסף, ספקולנטים נוהגים לא פעם להמר נגד כיוון השוק באמצעות מכשירי השקעה שונים, ובכך הם מסייעים דווקא למתן את התנודות, ולא להגבירן. לפיכך, למרות הקונוטציה השלילית שנקשרת לעתים קרובות למלה "ספקולנטים", כל עוד הם לא עוברים על החוק כמובן, יש לה חלק בקיומו של מסחר תקין והוגן בבורסות לניירות ערך.

צילום: איור : דובי קייך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker