אני רק שאלה

איך אפשר לקנות 
חבית של נפט?

כך תשקיעו בנפט באופן "נקי" ולא דרך חברות דלק או גז הנסחרות בישראל

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אנו סבורים שמחיר הנפט נמצא בשפל שממנו תיתכן עלייה. כיצד ניתן להשקיע בנפט באופן "נקי"? - ולא דרך חברות דלק או גז הנסחרות כאן בישראל.

מיכל

דרך פשוטה, נוחה וזולה להשקיע בנפט גולמי היא לרכוש תעודות סל הנסחרות בבורסה בתל אביב ועוקבות אחר מחיר החוזים על חבית נפט. התעודות עוקבות בדרך כלל אחר מחיר החוזה הקרוב על חבית נפט, שפוקע בתחילת כל חודש. זהו גם המחיר שמצוטט בידיעות על מחירי הנפט בעיתונים.

בבורסה הישראלית ישנן שתי תעודות כאלה: "קסם חוזה נפט" של חברת קסם מקבוצת אקסלנס, ו"תכלית נפט" של חברת תכלית מקבוצת מיטב דש. שתי התעודות עוקבות אחר מחירי החוזים למסירת חבית נפט מסוג ברנט (נפט שמופק בים הצפוני) - שנסחרים בבורסת הסחורות של לונדון.

חביות נפטצילום: אי–פי

התעודות האלה עשויות גם לצבור ריבית על מחיר התעודה, והן אינן גובות כיום דמי ניהול. מחיריהן של שתי התעודות קרסו בשנה האחרונה ב–51%, בהתאם לירידה במחירו של הנפט.

כדאי לדעת שהחשיפה למחיר הנפט באמצעות תעודות שנסחרות בבורסה בתל אביב כוללת בתוכה גם חשיפה דולרית. ההתחזקות של הדולר מול השקל, בכ–13% בשנה האחרונה, מיתנה מעט את ההפסד השקלי בתעודות על הנפט.

מי שמעוניין לנטרל את החשיפה לדולר יכול להשקיע בתעודה אחרת של קסם, שמנטרלת את החשיפה הזאת. התעודה רשמה בשנה האחרונה ירידה של כ–56% בערכה. דמי הניהול על התעודה מנוטרלת המטבע הם 1% בשנה.

דרך אחרת להשקיע בנפט היא לרכוש תעודות סל על מדדי מניות של חברות אנרגיה גדולות בעולם. הרווחים של החברות אלה מושפעים באופן ישיר ממחיר הנפט, אבל התנודות ברווחים האלה בדרך כלל מתונות יותר לעומת התנודות במחיר הנפט עצמו. בהתאם גם התנודות במחירי המניות של חברות האנרגיה בבורסות יהיו מתונות יותר מהתנודות במחיר הנפט.

תעודות סל על מדדי חברות אנרגיה רשמו בשנה האחרונה ירידה מינורית של כ–5% בלבד (או 15% במונחים דולריים). זו אכן ירידה מתונה בהרבה לעומת הירידה שחלה במחיר הנפט עצמו.

עמי גינזבורג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker