ארה"ב תאיץ, סין תאט - ואירופה תמשיך לדשדש - MarketMoney - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
התחזית העולמית של בנקי ההשקעות ל–2015:

ארה"ב תאיץ, סין תאט - ואירופה תמשיך לדשדש

האנליסטים בבתי ההשקעות הגדולים צופים כי הצמיחה העולמית בשנה הקרובה תהיה כ–3.5% - בהובלה של ארה"ב 
וחלק מהשווקים המתעוררים ■ הצמיחה במערב צפויה לקבל רוח גבית ממחירי האנרגיה והסחורות הנמוכים, שיפנו כסף לצריכה והשקעות

2014 היתה שנה מבלבלת למשקיעים. מי שהשקיע בארה"ב נהנה פעמיים - הן מהתחזקות הדולר, והן מתשואה שנתית של כ–12% במדד S&P 500 ו–14% במדד נאסד"ק. לעומת זאת, מי שהשקיע באירופה, יפן ורוב השווקים המתעוררים השיג תשואות נמוכות מאוד או שליליות, שנראות עוד פחות טוב אם מתרגמים אותן לדולרים. מדד יורוסטוקס 50 האירופי, למשל, איבד במונחים דולריים כ–11% משוויו. מדד ניקיי היפני, שעלה נומינלית ב–7%, איבד במונחים דולריים 5%.

המגמות הבולטות ביותר ב–2014 מבחינת המשקיעים בשוקי ההון הן ככל הנראה הירידה המפתיעה במחיר הנפט וההתאוששות בארה"ב. לעומת זאת, כלכלות אירופה ממשיכות לדשדש, רוסיה נקלעה למשבר בעקבות הסנקציות וירידת מחירי הנפט - והין היפני ירד עוד כמה מדרגות בעקבות רכישת אג"ח של הבנק המרכזי.

ואולם כעת, כש–2014 מאחורינו, המשקיעים מתעניינים בעיקר בתחזיות של הכלכלנים והבנקאים לגבי המגמות הצפויות בכלכלה העולמית ב–2015.

תחזית הפורום הכלכלי העולמי, למשל, פסימית בעיקרה. לפי תחזית זו, 2015 תתאפיין בהעמקת האי־שוויון, בגידול באבטלה, בהיעדר מנהיגות, בעלייה במתחים הגיאו־פוליטיים, בהיחלשות הדמוקרטיה, בגידול בזיהום בעולם המתפתח, בפגעי מזג אוויר חמורים, בהתגברות הלאומנות, בהחרפת משבר המים ובהשפעה שלילית של בעיות הבריאות של תושבי כדור הארץ על הכלכלה.

בלומברג

לעומת זאת, המוסדות הפיננסיים נוקטים בגישה שמרנית יותר. ברוב הבנקים חוזים כי ההתאוששות האמריקאית תוביל את הצמיחה העולמית, ותחפה על ההאטה בכלכלה הסינית. באופן כללי, בעולם מצפים כי 2015 תהיה טובה יותר מ-2014, אם כי לא בהרבה. אבל מצביעים גם על סיכונים שכדאי לשים אליהם לב.

הקטר: ארה"ב ואסיה

בבנק השווייצי UBS, למשל, חוזים כי הצמיחה העולמית תהיה יציבה ותסתכם בכ-3.5% ב-2015, לעומת 3.3% ב-2014. צמיחת התוצר בארה"ב תאיץ ותגיע ל-2.9%. הצמיחה בארה"ב תשתפר הודות לשימור בהוצאות הצרכנים ושינוי במדיניות הפיסקלית, חוזים בבנק, וגם בגוש היורו הצמיחה תעלה ותגיע ל-1.2%, לעומת 0.8% ב-2014. הצמיחה בסין תאט, בהתאם לרוב התחזיות, ותגיע ל-6.8%, לעומת 7.3% ב-2014.

כלכלותיהן כמה מדינות מתפתחות שבעבר הלא־רחוק נהנו מצמיחה צפויות לדשדש. בברזיל, חוזים ב–UBS, הצמיחה תגיע ל-0.6%, לעומת 0.3%, וברוסיה הצמיחה תאט ל-0.2%, לעומת 0.5%. ואולם ייתכן שגם זוהי תחזית אופטימית מדי. שר האוצר של רוסיה הזהיר באחרונה בעצמו כי כלכלת המדינה עשויה להתכווץ ב–2015 ב–4% בגלל מחירי הנפט הנמוכים והסנקציות של המערב.

בנק ההשקעות גולדמן סאקס, למשל, צופה צמיחה עולמית של 3.4% ב–2015, לעומת 3% ב–2014. לפי התחזית שלו, השווקים המתפתחים ימשיכו להוביל את הצמיחה העולמית, וחלקה בהם יגיע ל–4.9%, לעומת 4.6% ב–2014.

בגולדמן סאקס מצפים כי הכלכלות המפותחות יצמחו ב–2015 ב–2.2%, לעומת 1.9% ב–2014.בגולדמן סאקס אופטימיים יותר לגבי הצמיחה של המשק האמריקאי. בבנק חוזים כי כלכלת ארה"ב תצמח ב–2015 ב–3.4%, לעומת צמיחה של 2.2% ב–2014.

עופר וקנין

לפי התחזית של גולדמן סאקס, גוש היורו יצמח ב–2015 ב–0.9% והצמיחה בגרמניה תאט ל–0.9%, לעומת 1.3%. בבריטניה תגיע הצמיחה ל–2.8%, לעומת 3%. קצב הצמיחה בהודו יזנק לפי גולדמן סאקס ל–6.3% ובסין תאט הצמיחה ל–7%. עוד חוזים בבנק האמריקאי כי הצמיחה ברוסיה דווקא תעלה ל–1%, לעומת 0.3% ב–2014.

תחזית הצמיחה העולמית של בנק ברקליס הבריטי אופטימית אף יותר. בברקליס צופים כי כלכלת העולם תצמח ב–3.5% ב–2015, לעומת צמיחה עולמית של 3.1% ב–2014. בברקליס גם אופטימיים ביחס לשוק המניות היפני.

בבנק הבריטי סבורים גם שמחיר הנפט יישאר ברמה נמוכה יחסית במחצית הראשונה, מה שיאפשר לרוב הכלכלות המפותחות ליהנות מכך. "ארה"ב ואסיה יהיו הקטר המוביל בכלכלה העולמית. לעומתן כלכלת גוש היורו תהיה החלשה ביותר ב–2015", כותבים כלכלני ברקליס.

בבנק HSBC ניסו לזהות בדו"ח שהכינו לקראת 2015 את הסיכונים שיאיימו על הכלכלה העולמית. הסיכון הראשון שעליו מצביעים בבנק הוא מיתון עולמי.

"הכלכלה העולמית עלולה לשקוע במיתון דווקא בתקופה שבה לבנקים המרכזיים כבר לא נותרה כמעט תחמושת לעידוד הצמיחה", כתבו הכלכלנים בדו"ח שנערך על ידי הכלכלן הראשי של הבנק, סטיבן קינג. במצב כזה, השווקים יעברו ל"בריחה מסיכונים" - משקיעים ימכרו נכסים בסיכון גבוה, ועקומי התשואות (שמשקפים את הסיכון העתידי שהשווקים מייחסים להשקעות) ברחבי העולם יירדו.

ב–UBS חוזים כי הירידה החדה במחירי הסחורות בעולם תתורגם ללחץ אינפלציוני נמוך, אבל מלת המפתח שבה משתמשים כלכלני הבנק בכל תחומי התחזית היא סטייה - כלומר ההבדלים בין כמה מהמדינות צפוים להיות ניכרים, וההשפעה של מחירי הסחורות הנמוכים עשויה להיות שונה במדינות שדווקא תלויות ביצוא סחורות - כשבתחום הזה יש כמה נקודות רגישות במדינות מתפתחות.

בארה"ב, חוזים ב–UBS, תגיע האינפלציה ל–1.8% בממוצע והיא תהיה קרובה ליעד האינפלציה של 2% שקבע הבנק הפדרלי. גם שיעור האבטלה צפוי להמשיך לרדת, והלחץ מצד העובדים להעלאת שכר ייגבר.

כלכלני גולדמן סאקס חוזים כי מחיר הנפט ימשיך לרדת, אך מוסיפים כי להערכתם תהיה לכך השפעה חיובית על ההכנסה הפנויה ועל הצמיחה. המגמה הזאת תעניק לצרכנים תמריצים להגדיל את ההוצאות שלהם, וכך היצרנים יקבלו תמריץ להגדיל את הייצור.

בלומברג

ב-UBS מעריכים כי בכל מה שקשור למדיניות כלכלית, יהיו הבדלים גדולים בין המדינות המפותחות. בעוד בבריטניה ובארה"ב יתחילו הבנקים המרכזיים להעלות את הריבית, בגוש היורו, ביפן ובשווייץ יצטרכו קובעי המדיניות לחשוב על צעדים מקלים נוספים. ב-UBS חוזים כי הבנק הפדרלי בארה"ב יתחיל להעלות את הריבית באמצע 2015, אבל יישאר קשוב לתנאים הכלכליים. גם בברקליס צופים כי הבנק הפדרלי בארה"ב יתחיל להעלות את הריבית רק ביוני 2015.

בכל מה שקשור להשקעות, 
ב–UBS מעריכים כי גם אם התשואות יהיו נמוכות יותר ב–2015, הצמיחה תהיה יציבה גם במניות וגם באשראי. תשומת לב מיוחד תיימשכו בורסות וול סטריט, בשל הרווחיות הגבוהה של חברות הנסחרות בארה"ב, והדולר האמריקאי ימשיך להתחזק מול רוב המטבעות.

בגולדמן סאקס מצפים כי העלאת הריבית בארה"ב תתחיל לקראת סוף 2015, אבל מעריכים כי היא תהיה בשיעור חד יחסית. "אנחנו רואים כעת התרחבות והעמקה של מנועי הצמיחה של ארה"ב", טוען מייק ריאן, אסטרטג ההשקעות הראשי של UBS ליבשת אמריקה. "בשלב הראשוני אחרי המשבר, מנועי הצמיחה היו קטנים מאוד ותהליך ההתאוששות הכלכלי היה שברירי. עכשיו אנחנו רואים התאוששות במגזר הצרכני שמתבססת על תיקונים במאזנים, היוון מחדש של המערכת הפיננסית והיחלשות של רוחות נגד פיסקליות".

ריאן מציין גם כי מגמת ההשקעה של עסקים צפויה לגדול - מה שיגרום לעלייה בשיעורי התעסוקה. ואולם הוא מזהיר גם מהשפעות עולמיות שעשויות לפגוע בכלכלה האמריקאית. "החשש שלי הוא שהתלות של הצמיחה העולמית בכלכלה האמריקאית תכביד על ארה"ב", כתב.

רויטרס

גורם נוסף שישפיע על הצמיחה האמריקאית הוא ייצור הנפט, שזינק ב-2014 ב-3 מיליון חביות ביום והוביל את נפח הייצור בארה"ב לרמה הדומה לזו של ונצואלה, אחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם. מדובר בנפח ייצור שלא נראה בארה"ב מאז אמצע שנות ה-80.

רפורמות בשווקים המתעוררים

לפי הדו"ח של HSBC, גם עתידה של סין כבר אינו בטוח. הצמיחה בסין האטה כבר ב-2014, וכעת צופים ב–HSBC כי הצמיחה בסין תהיה ב–2015 בקצב שנתי שנמוך מ–5%. ההשלכות על הכלכלה העולמית במקרה כזה כוללות עוד ירידה במחירי הסחורות, אובדן מומנטום בתחום הסחר העולמי, זעזועים בשוקי המניות ו"אי־נוחות במערכת הפיננסית".

לפי התרחיש שמציגים 
ב–HSBC, בשווקים מתעוררים אחרים עשויים המנהיגים לבצע רפורמות כלכליות מקיפות. ההשלכות על הצמיחה וביטחון הצרכנים והמשקיעים יורגשו רק בטווח הארוך. עם זאת, שוקי המניות והמטבעות יושפעו מהרפורמות האלה כבר ב–2015.

ב–HSBC מצביעים גם על סיכונים שנובעים מהתנהגות המשקיעים עצמם. הראשון שבהם הוא המשך ההתחזקות של הדולר, שיוביל לנפילת מחירי הסחורות וחולשה במטבעותיהן של יצואניות סחורות כמו רוסיה, דרום אפריקה וברזיל.

סיכון נוסף, שכרגע אולי נראה לא סביר, הוא זינוק במחירי הנפט. "הדינמיקה בין הביקוש להיצע תתאזן, בין היתר בגלל ירידה בתפוקה מחוץ לאופ"ק", כותבים ב-HSBC. כתוצאה מכך, מניות האנרגיה יזנקו, וכך גם מטבעותיהן של מדינות המייצאות נפט.

הסיכון האחרון הוא "חורים שחורים", כלומר ירידה בנזילות בשווקים, שתגרום לתנודתיות. לפי הדו"ח, "המשקיעים יוכלו אז לגדר את הסיכון הזה באמצעות השקעה בתנודתיות עצמה, בכל סוגי הנכסים".

המשבר באירופה ימשיך להטריד את האנליסטים בשנה הקרובה ומשבר המנהיגות ביבשת לא צפוי להערכתם להיפתר. "אני רוצה להבחין בין המנהיגים ביבשת", אמר ל-TheMarker הכלכלן הראשי של הבנק הפרטי יוליוס בר, ג'אן וילאם אקט, שביקר בישראל בדצמבר. "נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, עושה מה שהוא יכול. יש רצון גדול של הבנק המרכזי, אבל הוא לא יכול לעשות את הצעד הבא לקראת צמיחה מספקת - שתפתור בעיות רבות לפיתוח אירופה".

גרמניה מאבדת יתרונות תחרותיים

לפי התרחיש השני של HSBC, החולשה של כלכלות הפריפריה באירופה תתפשט גם לכלכלות החזקות בגוש היורו. גרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר בגוש, ששמרה עד כה על יציבות, תאבד מהתחרותיות שלה, תסבול מהאטה בייצוא ותידרדר למיתון. כתוצאה מכך יירדו שוקי המניות באירופה, והיורו ייחלש. הפער בין תשואות האג"ח של מדינות הפריפריה לתשואות האג"ח של גרמניה יצטמצם.

בכל הנוגע למדיניות של קברניטי הכלכלות הגדולות מונים ב-HSBC שלושה סיכונים. הראשון שבהם הוא העלאה מוקדמת מדי של הריבית בארה"ב, שתוביל להאטה בצמיחה ולירידות בשווקים. לפי תרחיש זה, בסופו של דבר ייאלץ הבנק הפדרלי לשנות כיוון והריבית תחזור לאפס ותישאר שם זמן רב.

התרחיש השני הוא המשך המדיניות המאכזבת של הבנק המרכזי של אירופה (ECB). לפי תחזית זו, הבנק לא ינקוט הרחבה כמותית מלאה, ובכך ירחיב את הפערים בין שוקי המניות והאג"ח של מדינות גוש היורו.

הסיכון השלישי נוגע לבנק המרכזי של יפן, שצפוי "להמטיר כסף מהליקופטר" ולהוביל להיפר־אינפלציה. לפי התרחיש הזה, שוקי המניות ביפן יזנקו בתחילה, אך לאחר מכן ירדו - והין ייחלש מול כל המטבעות.

לדברי אקט מיוליוס בר, הבעיה באירופה נעוצה בהנהגה הפוליטית של היבשת, שחסרה את האומץ לערוך רפורמות אמיתיות, ובמקרים מסוימים פשוט גונבת את הקרדיט על רפורמות של אחרים. "החזית הפוליטית יכולה לעשות משהו למען הצמיחה, אבל לא מסוגלת. אם אתה רוצה לעשות רפורמות נכונות, אתה עלול לפגוע בקריירה שלך.

"הדוגמה הבולטת היא הקנצלר גרהרד שרדר, שקדם בתפקיד לאנגלה מרקל. הוא ערך מהפכה בשוק התעסוקה. עלויות התעסוקה בגרמניה ירדו, וזה הגדיל את התחרותיות של גרמניה, שנהפכה למנהיגה של גוש היורו. הוא עשה משהו טוב מאוד לפיתוח הכלכלי, אבל בעקבות המהלך הזה הוא הפסיד את המשרה שלו. מרקל קטפה את כל הפרחים שהזרעים להם נשתלו על ידי שרדר.

"מרקל היא שחקנית טקטית ויש לה מטרה מרכזית: להישאר בשלטון", טוען אקט. כדוגמה לכך הוא מצביע על הצורך ברפורמה בשוק העבודה באירופה — שנחסמת על ידי איגודי העובדים. "האיגודים מגנים על העובדים שבמעגל הפנימי, ולמי שנמצאים במעגלים החיצוניים אין סיכוי להיכנס".

לדבריו, גם תקציבי הצנע פוגעים באירופה ומאטים את הצמיחה ביבשת. "היכולת להתפשר ולנהל דיאלוג תרבותי מסביב לשולחן - זהו סוד ההצלחה של שווייץ. אין גישה של עימות של מי האיש הטוב והרע. אין דיאלוג שלילי. כמובן שהתמקחות אומרת שצריכה להיות לך דעה, אבל תלוי איך עושים את זה. זה דבר שחסר בגוש היורו. אין לנו כיום מנהיגים מודרניים כמו צ'רצ'יל, שידע להבטיח לעם שלו דם יזע ודמעות - אמירה שהיתה בה גם תקווה לשינוי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#