הצפת ערך |

Mutual Fund

היתרונות והחסרונות שבקרנות נאמנות ■ כלי השקעה עממי שמטרתו לאפשר אחזקה משותפת של משקיעים בניירות ערך לצורך הפקת רווחים מהם

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

קרן נאמנות. מכשיר השקעה עממי שמטרתו לאפשר אחזקה משותפת של משקיעים בניירות ערך לצורך הפקת רווחים מהם.

קרן נאמנות פועלת על פי הסכם נאמנות שמפורסם כתשקיף. מדיניות ההשקעה של הקרן נקבעת מראש, והיא מחויבת לפעול לפיה.

יש קרנות המתמחות בהשקעה במניות, יש המתמחות באג"ח, יש המתמחות במט"ח ויש שמתמחות בסחורות. יש גם קרנות שמשלבות בין כמה אפיקים - לפי פרופורציות שהוגדרו מראש (למשל: 80% אג"ח ו–20% מניות).

העמיתים בקרן יכולים לרכוש או למכור יחידות בה פעם אחת ביום, בהתאם למחיר שנקבע בסוף יום המסחר. מחיר הקרן נקבע בהתאם לשווי הנכסים שלה, כשהוא מחולק במספר היחידות בה.

הקרנות מנוהלות על ידי מנהלים מקצועיים. מבחינה משפטית, הנכסים בקרן שייכים לעמיתים בה. המשמעות היא שאם הגוף שמנהל את הקרן קורס מסיבה כלשהי, ההשקעה של העמיתים מוגנת ועוברת ישירות לידיהם, כשהנאמן של הקרן אמור לדאוג לכך.

לכניסה ויציאה של כספים מקרנות נאמנות יש השפעה גדולה על התנודות בשוק ההון - הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. כשבקרן נצברים כספים מצד משקיעים, היא מייצרת יחידות השתתפות נוספות ומשקיעה את הכספים בניירות ערך על פי מדיניותה.

לדוגמה, אם הושקעו בקרן מנייתית ביום מסוים 10 מיליון שקל, הכסף שנכנס לקרן אמור להיות מושקע מיד במניות. לכן, בתקופות שבהן הקרנות המנייתיות נהנות מזרימה חיובית של כספי משקיעים, שוק המניות נוטה לעלות. תקופות כאלה יכולות להימשך שנים רבות.

לחלופין, אם המשקיעים מעוניינים לפדות את יחידותיהם ולקבל מזומן, קרן הנאמנות מחויבת למכור מניות כדי שתוכל לשלם במזומן לעמיתים הפודים. הקרנות מחזיקות בדרך כלל סכום קטן במזומן כדי להתמודד עם כניסה ויציאה יומיומית של משקיעים. עם זאת, בימים שבהם מתרחשת בהלה בשווקים, ומספר העמיתים שמבקשים לפדות את כספם גדול, הקרנות מחויבות לבצע מכירה של נכסים כדי לעמוד בזרם הפדיונות, וכך השווקים עלולים לצנוח במהירות.

היתרון המרכזי של קרנות נאמנות טמון בכך שהן מאפשרות לציבור הרחב והלא מיומן להשקיע בשוק ההון באופן מפוזר על פני עשרות ומאות ניירות ערך וליהנות מניהול מקצועי. משקיע פרטי שיש בידיו רק כמה עשרות אלפי שקלים יתקשה לבצע השקעה מפוזרת כזאת בעצמו.

החיסרון של הכלי הזה טמון בעלויות שלו - שכוללות דמי הניהול, דמי נאמן, דמי משמרת, עמלת הפצה ולעתים גם עמלות קנייה או מכירה. חלק מהעלויות האלה ניתן לחסוך באמצעות השקעה בקרנות סל או תעודות סל, המשקיעות במדדי מניות ואג"ח באופן פסיבית.

דמי הניהול שמשלמים המשקיעים בתעודות הסל נמוכים במידה משמעותית לעומת אלה שמשלמים המשקיעים בקרנות המנוהלות, ובהשקעה על פני זמן ארוך הן נוטות להניב בממוצע תשואות טובות יותר. עם זאת, תעודות הסל עדיין לא נותנות פתרון מלא להשקעה בכל סוגי הניירות הקיימים בשוק, ולכן לקרנות הנאמנות המנוהלות יש עדיין ביקוש.

קרן נאמנותצילום: איור : דובי קייך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker