הצפת ערך

Santa Claus Rally

לעליות של סוף דצמבר יש כמה הסברים, חלקם רציונליים וחלקם אמוציונליים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

סנטה קלאוס ראלי.

עלייה חזקה יחסית המתרחשת בשוקי המניות באופן מסורתי בשבוע שבין חג המולד לראש השנה האזרחית. העלייה הזאת מכונה לעתים גם בשם "אפקט דצמבר".

על פי מחקרים שבוצעו בעבר, הדרך הטובה לנצל את סנטה קלאוס ראלי היא להיכנס לשוק המניות ב–15 בדצמבר, ולשהות בו עד 6 בינואר - כ–15 ימי מסחר בסך הכל.

על פי אחד המחקרים האלה, התשואה הממוצעת שנוטה מדד S&P 500 להניב בתקופה זו היא 1.9%. עלייה דומה מתרחשת גם בחלק מהבורסות מחוץ לארה"ב.

לעליות של סוף דצמבר יש כמה הסברים, חלקם רציונליים וחלקם אמוציונליים. ההסבר הכלכלי המרכזי נוגע בשיקולי מיסוי. במחצית הראשונה של דצמבר נוטים משקיעים רבים למכור מניות מפסידות כדי שיוכלו לקזז את הפסדיהם מרווחיהם ועל ידי כך לחסוך במס רווחי הון. מכירות משיקולי מיסוי מתבצעות בדרך כלל עד אמצע דצמבר, ואז מידלדלות ונעלמות.

המשקיעים שמכרו את המניות חוזרים וקונים אותן בשבועיים האחרונים של דצמבר, מכיוון שהם מעוניינים להמשיך ולהחזיק בהן. הרכישות נמשכות גם בשבוע הראשון של ינואר, וכך נוצר עודף ביקוש למניות. רבים טוענים שלמעשה סנטה קלאוס ראלי הוא חלק מ"אפקט ינואר" – כלומר מהעליות שנוטות להתרחש בשוק המניות בחודש הראשון של השנה, ובעיקר בשבוע הראשון שלו. לפי טענה זו, אנשים שכבר נחשפו לתופעה הזאת בעבר ממהרים להצטייד במניות כבר בסוף דצמבר, וגורמים לעודף ביקוש בשוק. כך, העליות של סוף דצמבר מקזזות את העוצמה של אפקט ינואר.

הסבר כלכלי אחר הוא הציפייה לבונוסים שנתיים אצל עובדים רבים בארה"ב, במיוחד במגזר הפיננסי. הבונוסים הכספיים מופנים בחלקם לשוקי המניות והאג"ח, ומגדילים את הביקושים בהם.

הסבר מהתחום הפסיכולוגי אומר שבתקופת החגים אנשים שמחים ואופטימיים יותר, והאופטימיות שלהם מתורגמת בחלקה לביקושים בשוק המניות.

למרות הכינוי החגיגי והמפתה, אין כל ודאות שהשוק אכן יעלה בסוף בדצמבר או בתחילת ינואר. ההיסטוריה אמנם אומרת שההסתברות לעליות גבוהה יותר, אבל לא חסרות דוגמאות לירידות חדות בשוק שהתרחשו דווקא בתקופה הזאת. בכל מקרה, השקעה בשוק המניות היא פעולה שכרוכה בסיכון, והיא אינה אמורה להתבצע לטווחי זמן קצרים של שבועיים או חודש בלבד - אלא לטווחי זמן ארוכים הרבה יותר.

צילום: איור : דו?

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker