הצפת ערך |

LIBOR - London Interbank Offered Rate

ריבית שנקבעת בין נציגי בנקים גדולים הפועלים בלונדון ושלפיה מלווים כסף זה לזה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

ריבית שנקבעת בין נציגי בנקים גדולים הפועלים בסיטי של לונדון ושלפיה הם מלווים כסף זה לזה. השם הוא ראשי התיבות של London Interbank Offered Rate - כלומר שיעור הריבית הבין־בנקאית המוצעת של לונדון.

לריבית הליבור יש שער יומי רשמי, שנקבע על ידי כמה בנקים בריטיים גדולים במשך יום העסקים. השער הרשמי של הליבור הוא מעין שער יציג עולמי שלפיו מתומחרות הלוואות רבות בעולם.

בפועל, כמו שקורה במסחר בשוק המט"ח - שמתבצע בכל שעה משעות היום - כך גם ריבית הליבור משתנה לאורך כל שעות היום בהתאם לתנועות הכספים בין הבנקים בכל העולם.

איור: דובי קייך

לריבית שמתפרסמת יש יותר מטווח אחד. יש ריביות ליבור ליום, לשבוע, לשלושה חודשים, לשנה ולתקופות ארוכות יותר. חוזים שמתייחסים לריבית הליבור מגדירים לאיזה טווח הם מתייחסים. הריבית מתייחסת למטבעות שונים - ובראשם הדולר והיורו.

ריבית הליבור היא אחד הנתונים הפיננסיים החשובים ביותר עבור מי שפועל בשוק ההון. זוהי הריבית שמשמשת אמת מידה לחוזי הלוואת כספים בכל העולם.

ריבית זו משמשת הן לקביעת הריבית לטווחים קצרים, והן לחוזי הלוואה ארוכי טווח. כך למשל, שני צדדים לעסקת הלוואת כספים לחמש שנים שבה הריבית משולמת מדי שנה יכולים לקבוע ששער הריבית ביום התשלום השנתי יהיה ליבור לשנתיים פלוס 2%. אם ביום תשלום הריבית תהיה ריבית הליבור לשנתיים 2.5%, הלווה ישלם למלווה ריבית של 4.5%.

המרחק המשתנה בין לונדון לוושינגטון

ריבית הליבור נעה בדרך כלל בצמוד לריביות שקובעים הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם. לכן, באחרונה היא נמוכה מאוד, כמו הריביות בארה"ב ובאירופה.

הפער בין ריבית הליבור על הדולר לריבית שטרי האוצר האמריקאיים לשלושה חודשים נקרא בעגת שוק ההון TED Spread. הפער הזה משקף את מידת החשש מאפשרות שהבנקים לא יוכלו להחזיר הלוואות שהם נוטלים. בתקופות רגועות יחסית בשווקים, הפער הזה נשאר קטן - בין 0.2% ל–0.4%. ואולם בתקופות של משבר פיננסי הוא מתרחב.

כך למשל, באוקטובר 2008, לאחר נפילת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, כשהתעורר חשש כבד לנפילתם של מוסדות בנקאיים רבים, נפתח הפער בין ריבית הליבור על הדולר לריביות האוצר האמריקאי לרמת שיא של כ–4.5%. גם בסוף 2011 כשהבנקים האירופיים נקלעו למצוקה עקב משבר החובות המשלתיים בגוש היורו זינק מרווח ה–TED לרמה של כ–0.6%.

בשנה האחרונה, החשש מפני משבר בנקאי עולמי נרגע מאוד, ומרווח ה–TED בין ריבית הליבור על הדולר לריביות של הממשל האמריקאי חזר לרמה של כ–0.2% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker