עוד לבנה מוסרת מהחומה: סין תאפשר לזרים להשקיע בבורסות המקומיות - MarketMoney - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עוד לבנה מוסרת מהחומה: סין תאפשר לזרים להשקיע בבורסות המקומיות

בורסת המניות בשנחאי עומדות להיפתח בקרוב לעולם באמצעות שיתוף פעולה עם בורסת הונג קונג ■ זרמי הכספים 
מבחוץ עשויים לאושש מעט את מדדי המניות שלה, שדווקא ירדו בשנים האחרונות, ולהגביר את הסחירות במטבע הסיני ■ 
מי שמעוניין להקדים יכול להיחשף לסין כבר כעת דרך תעודות סל העוקבות אחרי מדדי מניות סיניות שנסחרות בהונג קונג

תגובות

החומה הסינית היא אחד המונומנטים המוכרים ביותר בעולם. במשך השנים היא נהפכה גם לסמל לבידול ולסגירות הכלכלית והתרבותית של סין.

אלא שבשנות ה–80 של המאה הקודמת החל להסתמן שינוי. המחסומים הפוליטיים והכלכליים שהפרידו בין סין למדינות המערב הוסרו בהדרגה.

חברות סיניות רבות נפתחו במשך השנים למשקיעים זרים, ונהנו מצמיחה מהירה ומהצלחה עסקית. במקביל, סין הגבירה מאוד את היצוא למערב, ובזכות השכר הנמוך בסין וכוח האדם האדיר שקיים בה, חברות מערביות רבות העבירו את הייצור שלהן לתחומה. כיום סין היא היצואנית הגדולה בעולם.

BLOOMBERG NEWS

אבל ישנם תחומים שבהם הממשל הסיני עדיין שומר על חומות כלכליות גבוהות - למשל בעניינים רבים הנוגעים למערכת הפיננסית המקומית. בבורסה של שנחאי סוחרים כיום בעיקר משקיעים סינים. משקיעים זרים מהעולם, למעט בודדים שקיבלו אישור לכך, אינם רשאים לסחור בה, והם פועלים בשוק ההון הסיני באצמעות הבורסה בהונג קונג.

אלא שבקרוב המצב הזה עשוי להשתנות. אם לא יהיו עיכובים של הרגע האחרון, באוקטובר תפתח הבורסות בשנחאי את שעריה גם בפני משקיעים זרים.

בהודעה משותפת של רשויות ניירות הערך של סין והונג קונג מיוני האחרון הוחלט על ניסיון לבצע חיבור היסטורי ראשון מסוגו בין הבורסות של שנחאי והונג קונג. החיבור הזה ייצור עבור המשקיעים הזרים חרך כניסה לבורסה של המדינה הצומחת בעולם. ההודעה על הניסיון הזה זרעה אופטימיות בקרב המשקיעים בסין, וזו ככל הנראה אחת הסיבות לכך שהמדד העיקרי של הבורסה בשנחאי עלה ב–8.3% בחודשיים האחרונים.

המגוון יתרחב מאוד

השקעה במניות הנסחרות בבורסות זרות היא בדרך עניין פשוט למדי עבור משקיעים פיננסיים, אפילו עבור מי שאינם מקצוענים. אלא שהשקעה במניות בסין היא כיום פעולה מסובכת למדי. לכן, רוב החשיפה של משקיעי העולם למניות של חברות סיניות נעשית באמצעות הבורסות של ארה"ב והונג קונג.

המחסומים העומדים כיום בפני משקיעים זרים המעוניינים להיחשף למניות של חברות סיניות הם רבים. גם מי שמצליח להתגבר על הבדלי התרבות והשפה, יגלה שרוב המניות של החברות הסיניות הגדולות והחשובות חסומות עבור משקיעים זרים. מדובר במניות הנכללות בקבוצה המכונה A Shares ונסחרות במטבע המקומי, יואן. מי שבכל זאת מתעקש יכול לבחור מניות סיניות מרשימה מצומצמת, שהמניות הנכללות בה מכונות B Shares.

ברשימת ה–B Shares נמצאות מניות מבורסות שנחאי (SSE) ושנזן שנסחרות בדולרים אמריקאים. בנוסף, ישנן גם מניות הנסחרות ברשימה נוספת, ונקראות H Shares, והיא כוללת מניות סיניות הנסחרות בבורסת הונג קונג, שמתומחרות בדולרים הונג־קונגיים. גם מספר המניות הנכללות ברשימה זו הוא קטן, והגיוון בה דל.

משקיעים מערביים יכולים להשקיע במניות סיניות דואליות, שנסחרות במקביל בבורסות של ניו יורק והונג קונג, אך רשימה זו מצומצת אף יותר מהקודמות. נכון להיום יש פחות מ–100 מניות סיניות שנסחרות בוול סטריט.

Bloomberg

שיתוף הפעולה הנרקם בימים אלה בין הבורסות של סין והונג קונג נועד לשנות את התמונה. המהלך יפתח עבור המשקיעים הזרים גישה למניות שאחראיות ל–90% משווי השוק של הבורסה בשנחאי ול–80% מהיקף המסחר היומי בה. כך יוכלו משקיעים זרים שמעוניינים בכך לקבל חשיפה רחבה לכלכלה הסינית.

להתקרב ליואן הסיני

כלכלת סין צומחת ומתפתחת, אבל ההשקעה בה כרוכה בסיכון לא מבוטל, במיוחד עבור משקיעים זרים שעושים בה את צעדיהם הראשונים. שיטות הדיווח החשבונאי לא בהכרח תואמות את הנהוג במערב, והתרבות השלטונית הסינית נגועה לעתים קרובות בשחיתות מצד פקידי ממשל ועלולה לפגוע גם בפעילותן של החברות, שחלק גדול מהן נשלטות על ידי הממשלה או על ידי ממשלות אזוריות.

הקשר בין הצמיחה של סין לשוק המניות בה הוא לעתים קרובות רופף, וכך גם המתאם עם השווקים בשאר העולם. המדד המרכזי של בורסת שנחאי איבד בחמש השנים האחרונות 17% מערכו, בעוד בורסות המערב, ובראשן אלה של ארה"ב ובריטניה, התרוממו לשיאים חדשים.

עו"ד תהילה לוי לאטי, שותפה במשרד ZAG-S&W ומומחית לשוק הסיני, מסבירה: "החיבור בין הבורסות של הונג קונג ושנחאי עשוי לקדם את מעמדו הבינלאומי של המטבע הסיני, היואן. הוא יאפשר הרחבה של ערוצי ההשקעה במטבע והקלות על זרימתו במסחר בין הבורסות. המהלך יתרום גם להגדלת הנזילות בבורסה של הונג קונג ויתרום לאטרקטיביות שלה".

הונג קונג והבורסה שלה משמשות כבר שנים ארוכות בתפקיד שער הכניסה עבור משקיעים לסין ולאסיה כולה. הונג קונג נהפכה במשך השנים למרכז פיננסי בינלאומי, ויש בה נוכחות גבוהה של מוסדות פיננסיים בינלאומיים לצד בתי ההשקעות ובנקים סיניים.

הבורסה ההונג־קונגית מושכת חברות ואנשי עסקים שרוצים להשקיע בצמיחה הסינית תוך שהם נהנים מתרבות עסקית מערבית. מספר ההנפקות הראשוניות בה ב–2013 היה הגדול ביותר בעולם, והחברות שהונפקו בה גייסו 374 מיליארד דולר הונג קונגי (48 מיליארד דולר אמריקאי). "הצלחת הבורסה בהונג קונג למשוך משקיעים נובעת מכמה סיבות", מסבירה מיכל אפרתי, יועצת קשרי משקיעים המקדמת פעילויות השקעה בין הונג קונג לישראל. "ראשית היא נובעת ממיקומה הגיאוגרפי. הונג קונג, שהיתה מושבה בריטית בעבר, נמצאת במיקום אסטרטגי ומשמשת שער למזרח עם גישה לכל כלכלות האזור, ובראשן סין".

"בנוסף", ממשיכה אפרתי, "החברות הנסחרות בהונג קונג מדווחות על התוצאות הכספיות שלהן באנגלית. הנתונים הפיננסיים של החברות מפוקחים תחת רגולציה נוקשה בכדי להגן על המשקיעים, והכל לפי התקנות הבינלאומיות המחמירות ביותר".

נטלי שור

עם כל זאת, המדד המוביל בבורסת הונג קונג, האנג סנג, רשם בשנה האחרונה עלייה של 12%. בחמש השנים האחרונות הוא עלה ב–24% (4.4% בממוצע לשנה), ופיגר בכך אחרי בורסות המערב.

תעודות הסל 
היו שם קודם

משקיעים שרוצים להקדים ולהיחשף לשוק המניות הסיני יכולים לעשות זאת כבר כיום. בישראל ישנן כמה תעודות סל שעוקבות אחר מדדי מניות סיניות שנסחרות בעיקר בהונג קונג. התעודה ה"סינית" הראשונה שהושקה בישראל היתה קסם סין של בית ההשקעות אקסלנס. התעודה עוקבת אחר מדד של 25 מניות סיניות שעורכת חברת המדדים הבריטית פייננשל טיימס.

רשימת המניות בתעודה כוללת בין השאר את חברות האנרגיה פטרוצ'יינה ו-CNOOC, את חברת הפיננסים בנק אוף צ'יינה ואת חברת התקשורת הסלולרית צ'יינה מובייל. בשנה האחרונה רשמה התעודה עלייה של 17%, אבל בחמש השנים האחרונות התשואה שהיא הניבה היתה נמוכה - 12% בלבד. שתי תעודות בעלות אופי דומה הן פסגות סל סין 25 ותכלית סין, שעוקבת אף הן אחר אותו מדד.

לקסם יש תעודה סינית נוספת, שעוקבת אחר מדד מניות סיניות של חברת המדדים MSCI. מחירה של תעודה זו עלה בשנה האחרונה ב–14%. ישנן בישראל גם תעודות סל על מניות סיניות שמנטרלות את השפעת שערי המטבעות בין השקל ליואן.

ערן צחי מבית ההשקעות אינפיניטי סבור כי דרך נוחה ויעילה לא פחות להיחשף לשוק המניות הסיני היא באמצעות קרנות סל זרות (ETF) הנסחרות בארה"ב. אחת כזאת היא למשל קרן הנסחרת בארה"ב תחת קוד המסחר ASHR, שמנוהלת על ידי דויטשה בנק. הקרן עוקבת אחר מניות סיניות הכלולות ברשימת ה–A Shares של בורסת שנחאי.

התעודה מנהלת כיום נכסים בסך של 292 מיליון דולר. מחזור המסחר היומי הממוצע במניות הוא 1.32 מיליון מניות. מתחילת השנה עלתה התעודה בשיעור נמוך של כ–2% בלבד. כ–34% מנכסי התעודה מושקעים במוסדות פיננסיים סיניים, 12% בחברות תעשייה, ו–9% בחברות טכנולוגיה.

קרן סל נוספת שמשקיעה ב–A Shares סיניות נסחרת תחת הקוד PEK. זוהי קרן קטנה, המנהלת 26 מיליון דולר בלבד.

בלאומי שוקי הון ממליצים למשקיעים שמעוניינים להיחשף לשוק הסיני דווקא על אג"ח של חברת הנדל"ן היזמי השנייה בגודלה בסין, גרינלנד הולדינג. גרינלנד הנפיקה בשנה האחרונה כמה סדרות אג"ח גלובליות שנקובות בדולר אמריקאי באמצעות שתי חברות בנות שלה בסין ובהונג קונג.

גרינלנד נוסדה ב–1992 כחברה ממשלתית בתחום התעשייה, האנרגיה והנדל"ן. כיום היא עוסקת בעיקר בייזום, פיתוח וניהול נדל"ן, ובתחומים היא החברה השנייה בגודלה בסין. לחברה פעילות נדל"נית גם במקומות בארה"ב, אירופה ודרום מזרח אסיה. היא מדורגת במקום 359 ברשימת החברות של Fortune 500 נכון לסוף 2013 ובמקום ה–55 בדירוג החברות הגדולות ביותר סין.

גרינלנד נשלטת על ידי ממשלת שנחאי, ונהנית בדרך כלל מעדיפות בפיתוח פרויקטים ממשלתיים. ב–2013 היו לגרינלנד הכנסות של 54 מיליארד דולר - צמיחה של 33% לעומת 2012. הרווח התפעולי שלה בשנה זו הסתכם ב–4.6 מיליארד דולר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם