אני רק שאלה

מדוע כניסת כספים לקרנות מובילה לעליות בבורסה?

קרנות הנאמנות מחויבות להשקיע לפי מדיניות מסוימת. כך למשל, קרן מנייתית מתחייבת בדרך כלל בתשקיף שלה להשקיע שיעור גבוה מנכסיה במניות - לרוב לא פחות מ–80%

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

פעמים רבות אני רואה שכאשר הבורסה עולה מסבירים את העליות בכניסת כספים לקרנות נאמנות. מה הקשר? הרי בשוק יש הרבה שחקנים, לא רק קרנות נאמנות. אולי השחקנים האחרים דווקא מוכרים ניירות ערך?

הלל

יש קשר, ואפילו קשר הדוק, בין זרימת כספים למכשירי השקעה פופולריים כמו קרנות נאמנות לבין העליות במחירי ניירות הערך בורסה.

צילום: רויטרס

קרנות הנאמנות מחויבות להשקיע לפי מדיניות מסוימת. כך למשל, קרן מנייתית מתחייבת בדרך כלל בתשקיף שלה להשקיע שיעור גבוה מנכסיה במניות - לרוב לא פחות מ–80%. יתרת הסכום משמשת אותה ככרית ביטחון למקרה של פדיונות מצד לקוחות.

נניח למשל שלקרן מנייתית נכנסים 100 אלף שקל בשבוע מסוים. הקרן מחויבת להזרים לפחות 80 אלף שקל מהם לרכישת מניות. מנהל הקרן ינסה לבחור את המניות הראויות ביותר בעיניו (בהתאם למדיניות הקרן), אבל בכל מקרה הכסף יושקע במניות - וכשהרבה קרנות המתמחות במניות מקבלות כסף מהציבור להשקעה, הביקוש למניות בשוק עולה ועמו עולים המחירים.

דבר דומה קורה בשוק האג"ח. בשנים האחרונות נכנס כסף רב לקרנות אג"ח, שכן שרבים מהמשקיעים נרתעו ממניות. תחילה עלו מחיריהן של האג"ח בעלות הסיכון הנמוך ביותר, הממשלתיות, ובהדרגה החל יותר ויותר כסף לזרום לאג"ח הקונצרניות – קודם אלה שלהן דירוג גבוה, ולאחר מכן אלו שלהן דירוג נמוך או ללא דירוג. הררי הכסף שנשפכו לשוק העלו את מחירי האג"ח הקונצרניות, כולל של המסוכנות ביותר שבהן.

עליית המחיר מפחיתה מאוד את תשואות האג"ח, ומקטינה את פרמיית הסיכון שיקבלו מחזיקי האג"ח בעתיד. רבים ממי שקונים קרנות אג"ח אינם מודעים לעובדה שהתשואות הגבוהות בשוק האג"ח בשנים הקודמות מקטינות את התשואות שיקבלו המשקיעים בשנים הבאות. הם עלולים ולהזרים כספים לקרנות הנאמנות עד שהמחירים ייצאו מטווח ההיגיון.

אנחנו עדיין לא שם. מחירי האג"ח בשוק הישראלי עדיין נמצאים ברובם בטווח הסביר. אבל המשך זרימה של כספים לקרנות הנאמנות האג"חיות, ולאחר מכן למניות, היא הדרך שבה מתחילות להיווצר בועות פיננסיות - ומכך צריך כל משקיע להיזהר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker