הצפת ערך

QOQ ו–YOY

השוואה של QOQ היא השוואה של ביצועי החברה ברבעון מסוים לעומת הרבעון שקדם לו

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראשי התיבות של Quarter On Quarter ו–Year Over Year. ובעברית: השוואה של QOQ היא השוואה של ביצועי החברה ברבעון מסוים לעומת הרבעון שקדם לו. למשל, הרבעון השלישי של 2013 לעומת הרבעון השני.

השוואה של YOY היא השוואה של ביצועים ברבעון מסוים בשנה הנוכחית לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, או בדיקה של ביצועי השנה כולה לעומת הביצועים בשנה הקודמת. לדוגמה, השוואה של ביצועי החברה ברבעון השלישי של 2013 לעומת הרבעון השלישי של 2012.

תוצאות כספיות של חברות נמדדות בדרך כלל מול תוצאות העבר ומול חברות דומות באותו ענף. כך מתקבל בסיס השוואה בעל משמעות. בסיס אחיד להשוואה מאפשר למשקיעים להבין מהן המגמות בחברה לאורך זמן. המגמה יכולה להתבטא בקצב הצמיחה (גידול במכירות), קצב ההתייעלות (חיסכון בהוצאות) וכמובן קצב הגידול ברווחיות.

תוצאות כספיות של חברות נמדדות בדרך כלל מול תוצאות העבר ומול חברות דומות

בדיקה רבעונית בוחנת את המגמה בטווח הקצר, ובדיקה שנתית, דו־שנתית ותלת־שנתית בודקת את המגמה לטווח ארוך יותר. בחברה שבה לעונתיות אין השפעה גדולה, אפשר להשוות את התוצאות ברבעון מסוים לעומת הרבעון הקודם וגם לעומת רבעון מקביל בשנה קודמת. כך מתקבלת דגימה רציפה יותר על התפתחות החברה.

אם מדובר בחברה צומחת, המשקיעים עשויים לצפות ממנה לצמיחה מסוימת גם מידי רבעון (QOQ), וכמובן בכל רבעון לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת (YOY). הגידול בין הרבעונים העוקבים יהיה כמובן בצעדים קטנים יותר. אם המכירות של חברה גדלו מ-10 מיליון דולר ברבעון הראשון ל-12 מיליון דולר ברבעון השני, זהו סימן מעודד שהחברה צומחת בקצב מהיר של 20% מרבעון לרבעון. בבדיקה לעומת רבעון מקביל משקיעים יצפו אפוא לצמיחה גבוהה בהרבה מ-20%.

בחברות שאצלן יש השפעה עונתית בינונית או חזקה, להשוואה בין רבעונים עוקבים אין משמעות גדולה. חברה ישראלית שמייצרת תרכיזי מיץ הדרים תמלא את מחסניה בחודשי קטיף ההדרים (בחורף), ותמכור את רוב תוצרתה בעיקר לקראת הקיץ (לרוב ברבעון השני שהוא רבעון האביב). חברה שמתמחה באופנת סתיו וחורף תיטה להראות מכירות מוגברות ברבעון השלישי של השנה. לעומת זאת, ברבעונים השלישי והרביעי המכירות שלה יהיו זעומות. בחברה כזו אין אפוא משמעות גדולה לשינויים בין הרבעונים העוקבים.

חברות של מוצרי מותרות ואלקטרוניקה בארה"ב מראות בדרך כלל מכירות מוגברות ברבעון הרביעי של השנה – רבעון החגים והמתנות (חג ההודיה וחג המולד), לפיכך בחברות בעלות השפעה עונתית חזקה הבדיקה הרלוונטית לאיתור המגמה תיעשה באמצעות השוואה של רבעונים מקבילים.

תוצאות כספיות של חברות נמדדות בדרך כלל מול תוצאות העבר ומול חברות דומות באותו ענף. כך מתקבל בסיס השוואה בעל משמעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker