מניית השבוע: קודם סן פרנסיסקו - אחר כך העולם

בנק אוף אמריקה משרת כיום לקוחות ב-150 מדינות ■ הוא החברה החמישית בגודלה בארה"ב והבנק השני בגודלו במונחי שווי שוק

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

בנק אוף אמריקה הוא תאגיד בנקאות רב־לאומי שבסיסו בשארלוט שבצפון קרוליינה. ב–1904 הקים אמדאו ג’יאניני את בנק איטליה בסן פרנסיסקו, כדי לספק שירות למהגרים שנדחו על ידי בנקים אחרים.

ב–1928 איחד ג’יאניני את אחזקותיו עם בנק אחר בשם “בנק אוף אמריקה - לוס אנג’לס”, שנוסד ב–1923 כתוצאה מאיחוד של כמה מוסדות בנקאיים קטנים בעיר. ב–1930 הוא שינה את שמו של הבנק שייסד לבנק אוף אמריקה. ב–1958, לאור התפתחות הטכנולוגיה, הציג הבנק לראשונה את כרטיס האשראי בנק אמריקארד, ששינה את שמו ב–1975 לוויזה.

למרות רצונו של ג’יאניני להרחיב את פעילות הבנק למדינות אחרות בארה”ב, החקיקה הפדרלית לא איפשרה לו לעשות זאת עד שנות ה–80. לאחר שינוי בחקיקה הרחיב הבנק לראשונה את פעילותו מעבר לקליפורניה.

ב–1983 הוקם תאגיד בשם BankAmerica, במטרה לשלוט בבנק אוף אמריקה ובחברות הבנות שלו, שפעלו במדינות אחרות בארה”ב. התאגיד ספג הפסדים כבדים ב–1986 ו–1987 בשל סדרה של הלוואות כושלות במדינות העולם השלישי, ובפרט באמריקה הלטינית. ב–2004 מיזג הבנק לתוכו את בנק Fleet, שפעל בעיקר בבוסטון ובערים הסמוכות.

בספטמבר 2008, בשיאו של המשבר הפיננסי הגדול, הכריז בנק אוף אמריקה על רכישת מריל לינץ’ בעסקת חילופי מניות שהוערכה ב–50 מיליארד דולר. מריל לינץ’ היה באותה העת במרחק ימים ספורים מקריסה, והרכישה הצליחה להציל אותו מפשיטת רגל. באוגוסט 2009 הסכים בנק אוף אמריקה לשלם קנס בסך 33 מיליון דולר לרשות ניירות ערך האמריקאית, בתמורה לאי חשיפת תוכנו של הסכם לתשלום בונוסים בסך 5.8 מיליארד דולר במריל לינץ’.

כיום משרת הבנק לקוחות ביותר מ–150 מדינות בעולם, ופעילותו קשורה באופן כזה או אחר ל–99% מהחברות האמריקאיות המופיעות במדד 500 Fortune, שכולל את 500 החברות הגדולות בארה”ב. מניית הבנק משתייכת למדדים המובילים 500 S&P ודאו ג’ונס.

מאז 2010, בנק אוף אמריקה הוא החברה החמישית בגודלה בארה”ב מבחינת הכנסות, והוא גם הבנק השני בגודלו בארה”ב במונחי שווי שוק, אחרי ג’יי.פי מורגן. מניית הבנק עדיין לא התאוששה מהנפילה שספגה ב–2007–2008 בעקבות פקיעת בועת הסאבפריים, והיא הניבה למשקיעיה תשואה שנתית ממוצעת שלילית של 6.2% בעשור החולף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker