המשקיעים חוששים: איך תדעו שלא מועלים לכם בכסף?

על הגופים שמנהלים כספים בשוק ההון יש פיקוח הדוק ■ בתחום ניהול הכסף יש יתרון לגודל ■ וגם: בתי ההשקעות יכולים להשיב לכם חלק מהכסף ■ כל מה שאפשר לעשות כדי למזער את הסיכון למעילה

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני כמה חודשים קיבלנו במשפחה ירושה. נתנו את הכסף לניהולו של חבר שיש לו חברה קטנה לניהול תיקים. הוא הבטיח לנו תנאים טובים - כולל דמי ניהול נמוכים ועמלות מסחר מינימליות.

הסיפורים בעיתונים על החשד למעילה בחלק מהקרנות של בית ההשקעות אלפא פלטינום מאוד מדאיגים אותי. איך אני מוודאת שמנהל התיקים שלי לא מועל בכסף שלי?

שרה, פתח תקוה

על הגופים שמנהלים כספים בשוק ההון יש פיקוח הדוק - מצד האגף לפיקוח על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר ומצד רשות ניירות ערך. גם על הבנקים יש פיקוח הדוק, מצד המפקח על הבנקים בבנק ישראל. איננו יכולים להמליץ לאיש אצל מי לנהל את כספו. זוהי החלטה אישית. אבל מי שחרד רק לתשואות ולדמי הניהול שלו ולא מקפיד לבדוק גם מיהם האנשים שמנהלים לו את הכסף עלול לחטוא ברשלנות.

בתחום ניהול הכסף, יש יתרון לגודל. גם לבית השקעות קטן וגם לגדול דרושים אנליסטים, אנשי מחשב וטכנולוגיה, מערכת סליקה ‏(בק־אופיס‏) ומערכת למתן שירות ללקוחות. בשל ההשקעה הגדולה שנדרשת לשם כך, בתי השקעות קטנים מתקשים לשרוד. באופן טבעי הם ייטו לאחר זמן להתמזג עם בתי השקעות גדולים.

כאשר מתגלה מעילה בבית השקעות גדול או בבנק, הלקוח יכול, כמעט תמיד, לקבל את כספו בחזרה. לבתי השקעות גדולים יש רישום מדויק של הכספים, ויש להם כיס עמוק, ומחוייבות להחזיק הון עצמי מינימלי גם כדי שיוכלו להתגבר על תקלות כאלה. לעומת זאת, על בתי השקעות קטנים ומנהלי תיקים פרטיים קשה יותר לפקח ולוודא שהם יכולים לפצות לקוחות במקרה של תקלה.

לכן, כדאי לבדוק היטב למי את נותנת את כספך ולוודא לעתים קרובות שאת יודעת מה הוא עושה. למי שלא מסוגל לפקח בעצמו על מנהל ההשקעות שלו עדיף לפנות למנהל השקעות אחר, או לבית השקעות אחר, שהוא סומך עליו ועל מנהליו.

לחילופין, ייתכן שכדאי לך לחלק את הכסף בין כמה בתי השקעות לצורך יצירת תחרות ביניהם ולשם פיזור הסיכונים. לעתים בשביל לישון בשקט עדיף לשלם מעט יותר דמי ניהול ולוותר על חלק מהתשואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker