הצפת ערך

Net-nets Strategy

אסטרטגיית השקעות שמיוחסת למשקיע לבנג'מין גראהם - מורו של גורו ההשקעות וורן באפט

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אסטרטגיית השקעות שמיוחסת למשקיע לבנג'מין גראהם - מורו של גורו ההשקעות וורן באפט. אסטרטגיה זו מתמקדת בהשקעה בחברות שנסחרות מתחת לשווי המזומן שלהן ‏(כלומר המוזמן נטו, מינוס החובות‏).

אסטרטגיה זו מתיישבת עם שני רכיבים בסיסיים בתפישה של גראהם - השקעה עם מרווח ביטחון למקרה של טעות, וקנייה של נכס בפחות מערכו ההוגן. באופן ככלי ניתן לומר שזו אסטרטגיה שמתמקדת קודם כל בלא להפסיד - ורק אחר כך בלהרוויח. בפועל, אם היא מבוצעת נכון, זוהי שיטה רווחית מאוד.

לדוגמה, נניח חברה שיש לה פעילות שלא מניבה רווחים משמעותיים, אבל היא יציבה למדי. לחברה הזאת יש 100 מיליון דולר בקופה, ואין לה חוב כלל. בשוק לא מגלים בה עניין, בגלל חוסר הרווחיות, ולכן מנייתה נסחרת במחיר נמוך שמשקף לה שווי של 80 מיליון דולר בלבד. רכישת מניה כזו שקולה לרכישת דולר ב-80 סנט.

גראהם אהב לבצע רכישות כאלה משום שהסיכוי להפסיד בהן הוא נמוך מאוד. ככל שיחלוף הזמן, ייתכן שהחברה תחזור להרוויח. במקרה כזה המשקיעים יגלו אותה מחדש ויתמחרו אותה בהתאם לשווי ההוגן שלה בתוספת למזומנים, ואז ערכה יקפוץ באופן משמעותי.

מניית אודיקודס 
- הסיכון השתלם

בעתות של משבר בשוק ‏(או משבר בחברה ספציפית‏) קורה לא אחת ששווין של חברות צונח אל מתחת לשווי המזומן שלהן. זה נכון במיוחד לחברות טכנולוגיה, שנהנות בדרך כלל מעודפי מזומן ואין להן כמעט חוב.

שניים שלושה רבעונים גרועים גורמים למניות של חברות כאלה לצנוח. כשסר חינן של חברות כאלה הן יכולות בקלות להידרדר לשווי המזומן שלהן.

ישנם משקיעים שאוהבים לארוב למניות כאלה ולרכוש אותן בזול. בהשקעה כזאת יש סיכון, שכן חברה מפסידה אוכלת בהדרגה את המזומנים שלה והערך ההוגן שלה יורד - אבל לעתים קרובות מדובר בחשש שווא ובסופו של דבר מתברר שמדובר בהזדמנות קנייה מצוינת.

דוגמה לכך סיפקה בשנה האחרונה מניית אודיוקודס הישראלית. לפני כשנה, בספטמבר 2012, נסחרה המניה במחיר של ב-1.2 דולר, ששיקף לחברה שווי של כ-45 מיליון דולר בלבד. בקופת החברה שכנו אז כ-40 מיליון דולר, ולא היה לה חוב כלל.

החברה סבלה אז מכמה רבעונים של הפסדים והיא סיימה את 2012 בהפסד של 4 מיליון דולר. זאת, לאחר שאת 2011 היא סיימה עם רווח של 7 מיליון דולר וב-2010 היא הרוויחה 12 מיליון דולר.

משקיע שקנה את מניית אודיוקודס בספטמבר 2012 קנה את הפעילות הכוללת שלה ב-5 מיליון דולר בלבד. כמובן שהיה בהשקעה הזאת סיכון שהפעילות תמשיך ותידרדר, אבל היה גם סיכוי שהמצב ישתפר או יתייצב, ואז מחיר המניה יתוקן כלפי מעלה. כך אכן קרה.

ב-2013 אכן התייצבו עסקיה של אודיוקודס - וההפסדים פסקו. מניית החברה הגיבה לחדשות הטובות במהירות. בתוך פחות משנה היא זינקה ב-300% - והגיעה בשבוע שעבר למחיר של 5 דולרים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

צילום: דובי קייך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker