כמות הכסף בעולם גדלה, אך לא הנכסים. הכיצד?

ממשלות ברחבי העולם מדפיסות כסף בהיקפים חסרי תקדים ‏(בתהליך שנקרא "הרחבה כמותית"‏). לעומת זאת, היקף הנכסים במאזנו של הקב"ה ‏(אם הוא קיים‏), אינו גדל באותו הקצב

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ממשלות ברחבי העולם מדפיסות כסף בהיקפים חסרי תקדים ‏(בתהליך שנקרא "הרחבה כמותית"‏). לעומת זאת, היקף הנכסים במאזנו של הקב"ה ‏(אם הוא קיים‏), אינו גדל באותו הקצב.

האם ייתכן שחוסר האיזון הזה במאזן הנכסים וההתחייבויות ‏(הכסף‏) יוביל אותנו למשבר חדש?

בברכה, פרץ ליבנה

לא כל כך ברור למה אתה מתכוון כשאתה אומר "נכסים".

על פני כדור הארץ ישנם נכסים פיסיים - אדמה, מים, צמחיה, מינרלים, מקורות אנרגיה, מתכות, נוזלים וגזים ובעלי חיים שונים. על אף אזהרות חוזרות ונשנות מצד ארגוני סביבה, כרגע לא נראה שהמשאבים האלה קרובים לכליה.

צילום: בלומברג

מלבד הנכסים הפיסיים ישנם גם הרבה נכסים שיצר האדם - חלקם מוחשיים ‏(בניינים, כבישים, גשרים, חפצים, איים מלאכותיים, חלליות‏), וחלקם בלתי מוחשיים ‏(ידע, רעיונות, סטנדרטים, שיטות לחימה, שיטות ניהול ושיטות ממשל‏).

הנכסים שיוצר האדם ‏(ויש שיאמרו - האל מנחה אותו ליצור אותם‏) מצויים בגידול מתמיד. מאז תחילת העידן התעשייתי הגידול הזה בנכסי האדם, בעיקר הלא מוחשיים, הוא אקספוננציאלי. זהו גידול מהיר בהון האנושי ולא נראה שצריך לדאוג שהוא ייגמר מתישהו.

הכסף שמדפיסות הממשלות הוא כלי שנועד ליעל את המסחר בנכסים שונים. הגידול בכמות הכסף צריך להיות תואם לגידול בפעילות הכלכלית. אם תדפיס יותר מדי כסף, תיצור אינפלציה - כלומר שחיקה בערכו של הכסף ‏(אבל לא בערכם של הנכסים‏).

החשש העיקרי מהדפסות היתר הוא שהן ייצרו בעתיד אינפלציה. זוהי תופעה שכבר קרתה בעבר במדינות שונות ואפילו ברמה עולמית. אינפלציה יוצרת אי ודאות אצל משקיעים ועובדים, ולכן היא מדכאת פעילות כלכלית.

כל עוד הדפסות הכספים נעשות מבלי שנוצרת אינפלציה, המצב נראה כאילו הוא בשליטה. אבל אינפלציה עלולה להתפרץ בדרכים שונות וליצור חוסר אמון במערכת הפיננסית, ולכן החשש מפני הדפסות הכספים הרבות עדיין קיים.

עמי גינזבורג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker